in ,

Deri Hastalıkları Çeşitleri Belirti ve Tedavileri

Deri hastalıkları çeşitleri nelerdir.? Tedavi yöntemleri nelerdir.? Kaç çeşit deri hastalığı vardır.? Deri hastalıkları tedavi ve çözümleri..

Deri denilince deri vücudu tamamıyla kaplayan ve en büyük organlarımızdan birisidir. Deri’nin vücudumuzdaki görevi ise; Vücudumuzun ısısını dengeler ve gaz alışverişi sağlayarak solunumumuza ve terleyerek boşaltmaya yardım eder. Derimizin bir dğer görevi ise; Vücudumuzu dış etkenlerden korumaktır.

DERİ KAÇ BÖLÜMDEN OLUŞUR.

  • Deri Altı
  • Alt Deri
  • Üst Deri

DERİ HASTALIKLARI ÇEŞİTLERİ NELERDİR.

  • Behçet
  • Egzama
  • Kurdeşen
  • Mantar
  • Uçuk
  • Sivilce
  • Vitiligo

Başlıca hepsinin tanımını yukarıdaki sıralamaya göre yapacak olursak;

Behçet hastalığı nedir.?

Behçet Hastalığı, ağız içi ve cinsel bölgede yaralar açan, ayrıca deri, göz, eklemler, damarlar başta olmak üzere vücuttaki tüm organ ve dokuları yayılabilen, nedeni belli olmayan bir hastalıktır.

Behçet Hastalığının belirtileri?

Ağız yaraları hastaların hemen hemen hepsinde vardır. Hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir. Yaralar; yanak içi, dil, dudaklar, yumuşak damakta tek ya da çok sayıda ortaya çıkabilir. Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Cinsel bölgede ağrı oluşur. Çeşitli deri belirtileri ortaya çıkar. Bacaklarda kırmızı ve ağrılı düğmeler oluşur. Nadiren vücutta dağınık şekilde oluşur. Hastalık ilerledikçe, çeşitli yerlerde sivilceye benzer belirtiler de çıkmaya başlar. Eklemlerde, damarlarda ve sinir sisteminde belirtiler olur.

Egzama Hastalığı Nedir.?

Deri ve solunum yollarının (burun ve akciğer gibi) aşırı duyarlı olmasına denir. Bu terim genelde saman nezlesi ve astım gibi alerjik hastalığı olanlarda kullanılır.

Egzama Belirtileri Nelerdir.?

Egzama herhangi bir yaşta görülebilir. Bebeklerde görülme riski daha fazladır. Belirtileri, yüzde, kol ve bacakların dış yüzeyinde görülür. Büyüklerde ise genellikle kol ve bacakların iç yüzleriyle beraber vücudun her yerinde olabilir.

Kurdeşen Hastalığı Nedir.?

Halk arasında “kurdeşen” olarak bilinen bu hastalıkta genelde tüm vücutta yaygın olarak görülen, ciltten hafif kabarık, sınırları genelde belirgin, farklı boyutlarda, kızarık, bazen ortası soluk olabilen döküntüler oluşur.

Kurdeşen Tedavi Çeşitleri Nelerdir.?

Öncelikle doktora başvurulmalıdır. Eğer hastalık tekrar ederse doktor değiştirmek yerine aynı doktora başvurulmalıdır. Ayrıca ilaç kullanımı ve balık, yumurta vb. gıdalarının tüketimine dikkat edilmelidir. Gereksiz ilaç kullanılmamalı ve balık , yumurta ve kabuklu yigeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.

Mantar Hastalığı Nedir.?

Mantar hastalığı, bulaşıcı, mikrobik, maya veya küf mantarlarının oluşturdukları hastalıklardır. ”Günlük yaşamda insan vücudu dışında da çok iyi bilindiği gibi maya ve küfler için en ideal üreme ortamı sıcak ve nemli ortamlardır”(Mat, 5) Bu nedenle sıklıkla kasık, ayak parmakları arası, yüz ağız içi, tırnaklar saçlı deri ve bayanların cinsel organında görülmektedir.

Mantar Hastalığı Nasıl bulaşır?

Şapka, havlu, kep, otellerdeki halılar, banyo hamam gibi ortak kullanılan malzemeler ve yerler yoluyla bulaşabilir. Yakın temas halinde olduğunda insandan insana ve hayvandan insana bulaşabilir.

Mantar Hastalığı Tedavisi var mıdır?

Tedavisi vardır ve hastalık için doğru ilaçlar kullanıldığında düzelir. Fakat gerekli önlemler alınmazsa hastalık tekrarlayabilir. Ayrıca el ve ayak tırnaklarında mantar olursa tırnak çekilmemeli, doktora başvurulmalıdır.

Mantar Hastalığından Korunmak için ne yapılabilir?

Öncelikle kişisel eşyalar başkasıyla ortaklaşa kullanılmamalıdır. Vücudun kuru tutulması gerekir. Her insanın hangi mantara yatkın olup olmadığı bilinmediği için alınması gereken önlemler farklıdır. Örneğin çocuklar saçlı derinin kimyasal yapısındaki özellik sebebiyle saçlı deri mantarına yatkındırlar. Bunun için saçlarını temiz tutmaya özen göstermeli ve kapalı tutmamalılardır.

Uçuk Hastalığı Nedir.?

Bir enfeksiyonun rahatsızlık yaratan ve görünüşü bozan sonuçlarıdır. “Herpes simpleks virus tip 1” uçuğa yol acan virüstür. Genellikle dudak, burun delikleri ve çevresi etrafında oluşur.

Uçuk Hastalığı Nasıl Bulaşır.?

Doğrudan bir uçuğa dokunularak ya da ev eşyalarının paylaşılması yoluyla bulaşabilir. Bu şekilde virüs yalnızca ağız çevresine değil, göze ve cinsel organlara veya derinin bütünlüğünün bozulduğu herhangi bir bölgeye geçebilir.

Sivilce Hastalığı Nedir.?

Kıl-yağ bezi ünitesinin uzun süren ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığıdır. “Genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlara yerleşmektedir. En sık ergenlik çağında görülmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme esası dışında beslenildiğinde sivilce oranı artabilir.

Sivilce Bulaşıcı mıdır?

Hayır, bulaşıcı değildir.

Sivilce Tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

“Doktor kontrolünde ve uzun süreli tedavi gerektirir. Hastanın doktoruna güvenmesi, ilaçlarını düzenli şekilde kullanması ve takiplerine devam etmesi gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ise mutlaka hekiminize başvurunuz.”

Vitiligo Hastalığı Nedir.?

Deri üzerinde beyaz lekerin oluşmasına vitiligo denmektedir. Vücudunuzda vitiligo gördünüzde derhal doktora başvurmalısınız.

Vitiligo Hastalığı neden olur?

Vitiligonun oluşmasının temel ya da kanıtlanmış bir sebebi yoktur. Fakat vücuda renk veren hücrelerin sebepsiz bir şekilde yok olması sonucunda oluşan beyaz lekelere denir.

Vitiligonun Hastalığının tedavisi var mıdır?

Vitiligo kozmetik bir problemdir. Makyaj malzemeleri ile üstü örtülebilir. Onun dışında çeşitli tedavileri vardır. Bu tedaviler en az 3 ay sürer.

Vitiligo hastalığı olan lar nelere dikkat etmelidir?

Vitiligonun oluşmasının temel nedeni deriye rengini veren hücrelerin yok olmasıdır. Bu hücreler aynı zamanda deriyi zararlı güneş ışınlarından korur. Bu yüzden vitiligosu olan insan güneşin zararlı ışınlarından uzak durmalıdır. Kolaylıkla deride yanıklar oluşabilir ve kanser oluşumunu destekleyen benler oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Cleocin Kapsül Ne için Nasıl Kullanılır Kullananlar

Nipruss Nedir Kullanım Talimatları Neler