in

Nipruss Nedir Kullanım Talimatları Neler

 

Nipruss Nedir? Kullanım Talimatları Neler?

Nipruss , bireyin yüksek kan basıncı krizlerine yakalandığında, ameliyatta kontrollü olarak hipotansiyon sağlamasının yanı sıra miyokard enfarktüsünün hipertansif formlarında kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın kullanılmaması gereken durumları belirttiğimiz de ise ; metabolik asidoz, B-12 vitamin eksikliği, Aort isthmusunun stenozu ve leber optik atrofisi gibi durumlarda ilacın kullanılması tavsiye edilmemektedir. Belirtmiş olunan bu hususlar dışında ilaç kullanımında herhangi bir sakınca durumu söz konusu olmayacaktır.

Nipruss Ne İçin Kullanılır?

Nipruss ilacının kullanılma sebebi daha çok yüksek kan basıncı krizlerine yakalandığı andan itibaren ihtiyaç duyulur. Yükselen kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. İlaç, ameliyat sırasında kontrollü hipotansiyon sağlaması maksadıyla da kullanılmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bu durumlar olduğu zaman nipruss ilacına ihtiyaç duyularak kullanılmaya başlandığı söylenebilir.

Nipruss Yan Etkileri Var Mıdır?

Nipruss yan etkileri var mı en sık merak edilen konulardan birisidir. Aslında  bakıldığı yan etkileri konusu insan salığı açısından oldukça önem arz eden bir konudur. Her ilaçta olduğu gibi nipruss ilacında da karşı karşıya kalabileceğimiz bir takım yan etki durumları ortaya çıkmaktadır. Ba dönmesi, halsizlik, kusma halinin görülmesinin haricinde  taşikardi görülebiliyor. Yan etkilerin görülme sebebi kan basıncının birden bire düşmesi nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Eğer ki kan basıncında hızlı düşüş yaşanırsa belirtmiş olduğumuz yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali fazla olacaktır. Fakat yan etkiler uygulamanın kesilmesiyle birlikte azalma gösterebilir. İlacı kullanmayı kestiğiniz andan itibaren yan etki durumu ortadan kalkabilir. Bu duruma olgudadirence tanık olunduğunu söylememiz mümkündür.

Nipruss Doz oranı da mutlaka dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de Niprussenfüzyonu yavaş yapmaktır.   Enfüzyonbaşlangıç hızı ise  1 mL/saatt’tir. Ameliyat sonrasında bu ilacın kullanılması gerektiğinde ise 1.0-1.5mg/kg’yi aşmaması dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Enfüzyon 10-30 dakikaya kadar yayıldıktan sonra kesilmesi gerekmektedir.

Nipruss Çocuklarda Kullanım Şekli

Çocuklarda 0 mg 5 ml 5 ampül prospektüsünde kullanılması önerilmektedir.

Nipruss Yetişkinlerde Kullanım Şekli

0 mg 5 ml 5 ampül prospektüsü kullanılabilir. Kullanma talimatına bakıldığında yaşlılarla ilgili br bilgi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Deri Hastalıkları Çeşitleri Belirti ve Tedavileri

Dopamin Nedir Dopamin İlacının Kullanım Talimatları Neler