in

Dopamin Nedir Dopamin İlacının Kullanım Talimatları Neler

Dopamin Nedir? Dopamin İlacının Kullanım Talimatları Neler?

Kalbin uyarılmasını sağlayarak kan basıncı üzerinde etkili olan bir ilaçtır. Bu ilaç damardan yavaş yavaş seyreltilerek verilmelidir. Vücudumuzda doğal olarak kendiliğinde üretilen dopamin hormonu vardır. Fakat bazı kişilerde dopamin yetersizliği olduğu vakit ise bu yollara başvurularak takviye alınmalıdır. Vücutta dopamin üretimi yoksa dopamin ilaca başvurulur. Bu ilacın görselliğine bakıldığı zaman hafif sarı renkte olduğunu söyleyebiliriz. Hafif sarı renkte ve renksiz ampul içerisinde yer alır. Ampül içinde bir solisyon şeklindedir. Dopamin ilacının özellikle pek çok hastalığın tedavisi için ihtiyaç duyularak kullanıldığını söylememiz gerekiyor.

Dopamin Ne İçin Kullanılır?

Bu ilacı kullanmanın da bir takım sebepleri bulunmaktadır. Bunlara bakıldığı zaman kan basıncını arttırmayı sağlamak,  kalp veriminin arttırılmasını gerçekleştirmek, şok tedavi esnasında da vücudun sıvı hacminin daha fazla arttırılmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede idrar akışının artırılmasına kolaylık sağlar. Bu ilaca başlayacak olan kişiler mutlaka düşük dozlarla başlaması gerekiyor.

Dopamin İlacın Kullanılması Gereken Durumlar

Dopamin ilacına ne zaman ihtiyaç duyulur diye baktığımız zaman şu durumlarda olduğu söylenebilir. Buna göre;

  • Böbrek üstü tümörü durumunda
  • Dar açılı glokomda
  • Ergot zehirlenmesi durumunda
  • Taşikardi ve ventrikül fibrilasyonunda olduğunu söyleyebiliriz.

Dopamin Yan Etkileri

Dopamin ilacını eğer ki büyük dozlarda almaya başlarsanız yan etkileriyle karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bu ilacın en sık şekilde yarattığı yan etkiler arasında çarpıntı, baş ağrısı, beyin kanaması, hipertansiyon yer alıyor. Aynı zamanda gebelik dönemlerinde de kullanılırsa çok büyük hayati tehlikeleri beraberinde ortaya çıkarabilir. Gerçekte var olmayan şeylerin görülmesine yol açabilir. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar varıdr. En önemlisi ise bu ilacın mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekir. Aksi takdirder sıkıntılı bazı sorunlarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olabilir. İlaç kullanıldıktan sonra doktor tarafından yapılacak olan testler sonrasında kullanılıp kullanılmamaya karar verilmesi gerekir.

Dopamin Çocuklarda  Doz Oranı

Çocuklarda alınması gereken doz çocuklarda daha fazla farklılık içermektedir. Alınması gereken doz oranın 2.5 mikrogram olunması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Nipruss Nedir Kullanım Talimatları Neler

Lidokain Nedir