in

Lidokain Nedir

Lidokain Nedir?

Likodain lokal aneztezi olarak kullanılmaktadır. VT ve VF tedavilerinde son derece etkin bir görev üstlenir. Lidokainin  %2 ve %10’luk ampül formları olduğunu söyleyebiliriz. Belirli  bölgede meydana gelen dokunun uyuşturulmasına yardımcı olan bir tür ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

Lidokain Ne İşe Yarar?

Kullanılan ilaçların neye iyi geldiği mutlaka bilinmesi gereken konulardan birisidir. Bakıldığında günümüz koşullarında da lidokaine ihtiyaç çok fazla duyulmaktadır. Özellikle kalbin karıncıklarından kaynaklı olarak bir hızlanma durumu söz konusu olduğu zaman yüksek hızım atımını tedavi edici olarak başvurulan yollardan biri olmuştur. Kalp hızını tedavi etmek maksadıyla ihtiyaca dönüşerek kullanılmaya başlanmaktadır.

Lidokain ilacının aynı zamanda sinir bloğu yapmak adına da başvurulan yollardan biri olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bölgede ki dokunun uyuşmasına yardımcı olur. Bazen yanık durumları yaşanabiliyor. Yanık ile karşı karşıya kaldığı zamanlarda yanma ve deri enfeksiyonlarının sorunsuz şekilde kaldırılmasına yardımcı olur. Deri de kaşıntı varsa kaşıntının giderilmesini sağlar. Bazen de küçük cerrahi işlemler de ihtiyaca dönüşerek kullanılan tedavi yollarından biri olduğu söylenebilir. Aynı zamanda dişte anestezik olarak kullanılan bir tür ilaçtır. Vücutta ki biyolojik etmenlerin azalmasını sağlar. İltihaplanmaların ortadan kaldırılmasına ve iyileştirmeye iyi gelecek özelliklere sahiptir.

Lidokain Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Lidokain kullanacak kişilerde de herhangi bir yan etki durumları olup olmadığı merak konusu olmuştur. Lidokainin de bir takım yan etkilerinin olduğunu söylememiz mümkündür. Yan etkiler daha çok aşırı doz alımından kaynaklı bir durumdur. Fakat diğer ilaçlara oranla yan etkisi daha az görülen bir ilaçtır. Genel anlamda görülebilecek yan etkilere bakıldığı zaman ise hareketsiz kalamama, heyecanlanma, sinirlilik, kulak çınlaması, baş dönmesi, karıncalanma, kusma ve titreme hali gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Lidokain Kullanım Dozu

Bu ilacın çok fazla doz oranında alınmaması önerilmektedir. Eğer yüksek doz da ilacı alırsanız yan etkilerine uğramanız kaçınılmaz olur. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuz kontrolünde kullanmalısınız. Eğer ki lidokain ilacını az doz da kullanırsanız hiçbir şekilde sorun yaşamamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dopamin Nedir Dopamin İlacının Kullanım Talimatları Neler

Propafenon Nedir? Kullanım Talimatları Nelerdir