in

Propafenon Nedir? Kullanım Talimatları Nelerdir

Propafenon Nedir? Kullanım Talimatları Nelerdir?

Anormal kalp ritmi yaşandığı zaman hastalığın tedavi edilmesi amacıyla başvurulan tıbbi yöntemlerden birisidir. Kalp ritminde ki bozuklukların normale dönüşmesi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda  Ventriküler aritmiler hastalığının tedavisi amacıyla da kullanıldığını söylememiz gerekir.

Propafenon Ne İçindir?

Bu ilacı kalp ritmini düzenlemek adına kullanılması önerilir. Uygun olmayan elektrik aktivitesi sonucunda kaynaklanan anormal kalp ritimlerinin haricinde ventriküler hastalığının tedavisi içinde kullanılmaktadır.

Propafenon Yan Etkisi Nelerrdir?

Propafenon aşırı doz da tüketilmesi durumunda yan etkileri ortaya çıkmaya başlayacaktır. Yan etkinin yaşanma olasılığı muhtemel olduğu söylenebilir. Fakat yan etkiler her zaman ortaya çıkmayacaktır. Her ne kadar yan etkilerinden bazıları nadiren ortaya çıksa da bir kısmı daha ciddi boyutlarda olabiliyor. Yan etkilerden kaynaklı olarak ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarsa yapmanız gereken ise hemen uzman doktora görünmeniz olacaktır. Propafenon yan etkileri nedir diye merak edenler için ise şu şekilde sıralamamız mümkündür. Buna göre,

  • Baş ağrısı ve baş dönme
  • görsel bozuklukların yaşanması
  • kuru ağız
  • tat almada değişiklikler meydana gelmesi
  • acı ya da metalik tat durumu
  • alerjik deri dökülme sorunlarının ortaya çıkması
  • Bradikardi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar oluşabilecek yan etkiler sonucunda açığa çıkmaktadır. Eğer ki alerjik bazı sorunlarınız yahut farklı hastalıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Propafenon İlacının  Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Reçete de belirlenmiş olan talimat dışında propafenonu kullanmamaya dikkat ediniz. Eğer belirtilenin dışında bir doz alımı durumu olursa zehirlenme ya da yan etkilerin daha fazla şiddetli şekilde görülmesi yaşanacaktır. Özellikle bu ilacı kullanacak kişileri yakından ilgilendiren konulardan bir diğeri ise kullanım talimatları olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre alınması gereken doz oranına bakıldığı zaman ise 0 mg/dak olacak şekilde infüzyon olarak verildiğin de görülüyor. Bu ilaçla ilgili olarak bir başka söylememiz gereken noktalardan birisi de iki farlı formların olduğudur. İki farklı formları, 300 Mg tablet ve  70 mg/20 ml ampül formları şeklindedir. Tablet ya da 20 ml ampul şeklinde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Lidokain Nedir

Dobutamin Nedir Kullanım Talimatları Nelerdir