in

Tırnak Batması, Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması, Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, pek çok kişi için hayatı adeta ‘eziyete’ çeviren bir durumdur. Tırnağın yanlış şekilde uzayıp derinin içine gömülmesi, kısaca tırnak batması olarak yorumlanmaktadır. Özellikle ayak baş parmağında görülen bu sorun, yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürebilir, yaşama hevesinizi sizden alıp götürebilir. Bununla beraber bu sorunu çözmek imkansız değildir.

Tırnak Batması Nasıl Oluşur?

Tırnak batması çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tırnak yapısı, yanlış ayakkabı ya da yanlış tırnak kesimi tırnak batmasının ana nedenlerini oluşturmaktadırlar. Tırnak batması her iki parmakta da meydana gelebilir. Halk arasında bilinen bir yargı olarak tırnak batması kendi kendine geçmemektedir. Tırnak batmasını çok basit bir şekilde özetleyecek olursak, tırnaklarımız altındaki yumuşak dokunun tırnak tarafından zarar görmesi olarak yorumlanabilmektedir.

Tırnak batması, yalnızca kızarıklık olarak görülebileceği gibi tedavi edilemezse ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kızarıklıklarla baş gösteren tırnak batması, beraberinde yoğun acı getirebilir. Bazı durumlarda tırnak batması sebebi ile yürümek dahi imkansız olabilir.

Tırnak Batmasının Ana Sebepleri

Tırnak batması, genetik yatkınlığa bağlı olarak meydana gelebilir. Bununla beraber tırnağınızın yapısı ya da bir anda almış olduğunuz aşırı kilolar da bir gömülmeye neden olabilmektedir. Tırnaklarınızı yanlış şekilde kesmeniz ne yazık ki tırnak batmasının ana sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Tırnağınızdan kötü kokulu bir akıntı gelebilir ve çoraplarınızı kirletebilir. Tırnak üzerinde enfeksiyon görülmesi, artık durumun vahametine bir işaret olarak kabul edilmelidir.

Tırnak Batması Sanabileceğiniz Durumlar

Ayaklarınızda meydana gelen kızarıklıklar, ya da çeşitli akıntılar orada bir tırnak batığı olduğunu aklınıza getirebilmektedir. Ancak bu durum her zaman böyle değildir. Zira ayak parmaklarınızda meydana gelebilecek pek çok hastalık bulunmaktadır. Ayak mantarı bu hastalıklardan bir tanesidir. Tırnağın çeşitli sebeplere bağlı olarak aşırı kalınlık göstermesi de tırnak batması sanılabilmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Tırnak batması kendi kendine düzelebilen bir hastalık değildir. Tırnağınızın enfeksiyon kapıp çok daha zor durumlara gelmesini istemiyorsanız mutlaka doktora danışmalı ve bunu cerrahi yollarla çözmelisiniz. Tırnak batması basit bir cerrahi operasyonla çözülebileceği gibi, durumun kötü olduğu durumlarda ikinci bir operasyona dahi gerek duyulabilmektedir. Bunun yanı sıra tırnak batması tekrarlayabilen bir hastalıktır. Ancak günümüzde bu hastalığın çözüme kavuşturulması için yeni adımlar atılmış ve tırnağın kökünün dikilmesi söz konusu olabilir. Bu şekilde durumun tekrarlanmaması söz konusu olabilmektedir.

Tırnak Batması İçin Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Tırnak batması problemi yaşıyorsanız ve bu sorunun bir an önce çözülmesini isteyenlerdenseniz, hastanenin ‘Genel Cerrahi’ bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Doktor, operasyonu geldiğiniz aynı gün yapabileceği gibi, uygun bir zaman dilimi için randevu de verebilmektedir.

Tırnak batması tedavisinde tırnağın bir kısmının gömülü kısmından alınması söz konusudur. Ancak batığın ilerlemiş olması da mümkündür. Böyle durumlarda, bir operasyon yardımı ile tırnağınızın tamamının alınması, gerekli görülürse tırnak köküne dikiş atılması meydana gelebilmektedir.

Tırnak Battığı Ameliyatı Nasıldır?

Tırnak batması ameliyatı, düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. 15 ila 20 dakika arasında sonuçlanan bu işlemde, bir solüsyonla iyice temizlenen tırnağa anestezi verilir. Parmağınızın kenarına bir iğne vurulur ve bu şekilde acıyı hissetmeniz önlenir. Tırnak batığı ameliyatında küçük bir makas, ve cımbız kullanılarak tırnak uzman yardımı ile çıkarılır. Ameliyat sonrası tırnağınızda zonklamalar ya da sızlamalar görülebilmektedir. Bir uzman sayesinde bu durumdan kolayca çıkmak mümkün olacaktır. Tırnak batması problemi yaşıyorsanız, mutlaka bir uzmanız gerekmektedir. Tek başınıza müdahale yapmanız, oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur

Candida Yeast Enfeksiyonu