in

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur

Kuyruk sokumu ağrısı, alınan bir darbe sonucu, bel ve kalça arasındaki bölgenin zedelenmesine bağlı olarak kendini gösteren ve acı veren bir durumdur. Travmanın büyüklüğüne bağlı olarak ağrının şiddeti de farklılık gösterebilmektedir. Zararlı uyaranların ortadan kalkması ile geçebilen bu ağrılar, bazılarında ise yaşam boyu devam edebilmektedir. Nadir de olsa bazı durumlarda kuyruk sokumu ağrısı bir kanser ya da tümör belirtisi olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı bu şikayetin yaşanması durumunda bir doktora gidilmesi son derece önemlidir. Peki kuyruk sokumu ağrısı neden olur?
Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?
Kuyruk sokumu kemiğinin rahatsız edici bir yüzey ya da sert bir zeminin üzerine oturmaya bağlı olarak zarar görmesi mümkündür. Aynı zamanda düşmeler bağlı olarak kuyruk sokumu kemikleri çürüyebilir, oynayabilir ve hatta daha ileri bir boyutta kırılmaya uğrayabilir. Tüm bunlarla birlikte çok ağır yük kaldırma sonucunda da aşırı zorlamaya bağlı olarak kuyruk sokumu ağrısı ortaya çıkabilir. Devamlı yinelenen hareketler ya da oluşan genel alınmalar, ayaklarınızın ağrımasının artmasına yol açabilir. Bunlarla birlikte yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen kemik erimesi gibi eklem hasarlarının ortaya çıkması da kuyruk sokumu ağrısına sebebiyet verebilmektedir.
Gebeliğe bağlı olarak vücut ağırlığının artması nedeniyle omurgada fazla bir ağırlık meydana gelir. Bu nedenle de kuyruk sokumu ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra fazla kilolu bireylerin de bu olumsuzluğa daha çok yatkın olduğu bilinmektedir. Fakat vücut ağırlığınızı çok hızlı bir şekilde kaybetmeniz, kuyruk kemiğinizin korunmasını sağlayan dolguyu kaybetmenize yol açar ve bu da ağrı ihtimalinin artmasına yol açabilir. Bu nedenle de fazla kiloya sahip olan bireylerin, bir uzman güdümünde yavaş yavaş kilo vermeleri bu anlamda son derece önemlidir.
Belirtileri
Kurtul sokumu ağrısı, kimilerinde hafif, kimilerinde ise ağır düzeyde seyredebilmektedir. Oturma, kalka ya da otururken geri doğru yaslanma anlarında bu ağrının daha çok şiddetlenmesi mümkündür. Bununla birlikte duş alırken ya da cinsel ilişki esnasında ağrı çok daha belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Adet dönemi sürecinde kadınlarda, bu bölgedeki ağrı daha hissedilebilir durumdadır. Hatta kimi zaman ağrının bacaklara kadar her tarafa yayıldığı görülebilmektedir. Yürüyüş yapmak ve ayakta durma, kuyruk kemiğinizin üzerinde oluşan baskıyı azaltacağından ötürü ağrının da azalmasına yardımcı olacaktır. Kemik kırılması ya da kemik üzerinde baskıya yol açan bir tümör gibi yaralanma bulguları aramak için bir röntgen ya da MR taraması yaptırmak isabetli olacaktır. Değişik pozisyon durumlarında kuyruk kemikleşmiş ile ilgili ihtimal dahilindeki problemleri göstermek için röntgen resimlerini gerek otururken gerekse ayaktayken alınması uygun olacaktır.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi Nasıldır?
Kuyruk sokumu ağrısı birkaç hafta hatta kimi zaman aylarca devam edebilmektedir. Kemiğiniz tedavi olana dek rahatsızlıktan kurtulmak açacak ile antienflamatuvar ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrıların daha yoğun ve şiddetli olması durumunda doktor bu bölgeye steroid ya da lokal anestezik bir ilaç enjekte edebilmektedir. Hatta ağrının hafiflemesini sağlamak için ağızdan alınan nöbet önleyici ilaçlar ya da antidepresan kullanımı da mümkün olabilmektedir. Hangi tedavinin uygulanacağına önce doktora başvurularak karar verilmelidir.
Ağrının hafiflemesini sağlamak için bir ısıtma yastığı ya da buz paketi üzerine oturarak masaj uygulama,son derece rahatlatıcı olacaktır. Kötü bir duruş, kuyruk kemiğinde yoğun bir baskıya yol açabilir. Bu nedenle oturma şekliniz, sırtınız sandalyeye yapışacak şekilde olmalı ve ayakların yere yatay pozisyonda tutulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir

Tırnak Batması, Tırnak Batması Tedavisi