in ,

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir,Geri kalmış olan toplumlarda en yaygın olan hastalıklardan bir tanesi de koleradır. Vibrio vholerae olarak adlandırılan mikroorganizmaların ince bağırsak yapısında parazitlenmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İshak ve kusma, bu hastalıkta en belirgin bulgular olup, aynı zamanda bulaşıcı olma özelliğine de sahiptir. Koleranın yaygın olduğu ülkelerden göç alan ülkeler bu hastalığın virüsüne karşı tehdit altındadırlar. Bulaşmasına etki eden önemli unsur ise kirli meyve, sebze ve içme suyu tüketimidir. Ülkemizin geçmiş tarihine göz attığımızda kolera salgınının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. En büyük kolera salgını Balkan Savaşları esnasında yaşanmış, bu dönemde bu hastalığa bağlı olarak pek çok asker ve diğer insanlar da hayatını kaybetmiştir.
Peki kolera hastalığını nedeni ve belirtileri nelerdir? Koleradan korunma yolları nelerdir?
Nedenleri
En çok yaz mevsiminde kendini gösteren bir hastalık olan kolera, yalnızca insanlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kurak ve isan dışkısının karışmış olduğu bölgelerde bu hastalığın daha yaygın olduğu bilinmektedir. Tüm bunlardan dolayı yerleşim alanlarında yer alan kanalizasyon alt yapılarının sağlam bir şekilde inşa edilmesi bu anlamda son derece önemlidir. Bir kişiye bulaşması durumunda 6-48 saatlik bir kuluçka süresi söz konusudur. Kuluçkanın ardından aşırı sulu bir ishal kendini göstermektedir. İshale bağlı olarak gelişen yoğun su kaybı, bacak krampları ve ani gelişen şok durumlarının yaşanmasına yol açmaktadır.
Koleraya yol açan en önemli neden, daha çok pis sularda çoğalarak vücuda giren ve vibrio olarak adlandırılan bakterilerdir.
Bakterinin bulaşmış olduğu bu pis suların içilmesi ya da temas edilmesi, hastalığın vücuda yerleşerek çok hızlı bir şekilde yayılmasına yol açmaktadır. Tüm bunlarla birlikte çiğ ya da az pişmiş olan deniz ürünlerinin sık aralıklarla tüketilmesi, bu hastalığa yakalanma olasılığının yükselmesine yol açmaktadır. Kolera vakasının yaygın bir şekilde görüldüğü toplumlarda iyice yıkanmamış ve çiğ sebze ve meyve tüketimi, bu hastalığın bulaşması için yeterli bir sebep olarak kabul edilebilir.
Koleradan Korunma Yolları Nelerdir ve Belirtileri
Kolera hastalığında ortaya çıkan ilk belirti şiddetli bir şekilde kendini gösteren ishaldir. İshalle birlikte kusmanın da görülüyor olması, akıllara kolera ihtimalini getirmektedir. Dışkı üzerinden yapılan labaratuvar testleri, hastalığın tespit edilmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte erken teşhis edilip müdahale edilmesi halinde ince bağırsakta oluşan parazitlerin vücuttan atılarak tedavinin sağlanması mümkündür. Tüm bunlarla birlikte bu hastalığın varlığına işaret eden diğer bulgular; morarma, karnın içe dönük bir şekil alması, ses kısılması, gözlerin içeri doğru çökmesi, ağız kuruluğu ve hızlı nabız artışı şeklinde sıralanabilir. Yaklaşık bir hafta kadar devam eden bu hastalık; düşük tansiyon, inleme ve solunum yetersizliği gibi durumlara da yol açabilmektedir.
Korunma Yolları
Kirlenen içme suyu ve meyve ve sebzelerin yeterince yıkanmadan tüketilmesine bağlı olarak gelişen bir hastalık olan kolera, en tehlikeli bağırsak enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Çeşme suyu içenlerin tüketmeden önce kesinlikle kaynatmaları gerekmektedir. Özellikle çeşme suları küçük çocuklar için büyük risk taşıdığından kaynatmak çok büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte meyve sebzelerin de mukahakkak bol su ile iyice yıkanarak tüketilmesi gerekmektedir. Daha iyi bir hijyen için içini su ile doldurmuş olduğunuz bir kabın içerisine bir bardak sirke ilave edip meyve ve sebzelerinizi burada yaklaşık 1 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.
Koleraya sinek ve hamam böceği gibi hayvanlar da yol açabileceğinden, korunmak adına bu haşeratlar ile kökten mücadele edilmesi de son derece önemlidir. Eğer toplumda bu anlamda bir salgın durumu söz konusu ise bu konuda mutlaka etkili bir önlem alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur