in

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur?
Tıp literatüründe anemi olarak ifade edilen kansızlık, alyuvar sayısının normalin altına düşmesine bağlı olarak gelişen bir sağlık problemidir. Çocukların gelişimini ciddi ölçüde etkileyebilecek olan kansızlık, hiçbir sorunu yokmuş gibi görünenlerde bile olabilmektedir. Aynı zamanda 0 ila 1 yaş aralığındaki çocukların neredeyse yarısında gözlenen bir durumdur. Yerinde ve zamanında gerekli önlemlerin alınmaması durumunda son derece ciddi boyutlara ulaşabilen kansızlık ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Çocuklarda Kansızlık Neden Olur?
Çocuklarda çok yaygın görülen bir sağlık problemi olan kansızlık ile ilgili merak edilenlerin en yaygınlarından bir tanesi de çocuklarda kansızlık neden olur sorusudur.
Bu durumun 3 temel nedeninden bahsetmek mümkündür. Bunlardan ilki yapım azlığı, ikincisi yıkımın fazla olması ve üçüncüsü ise kan kaybının söz konusu olmasıdır. Kansızlık vakasının oluşum sıklığı yaş gruplarına ve aynı zamanda da oluşum sebebine göre değişim göstermekle beraber ülkemizde önemli bir kısmı 0-1 yaş grubu çocukları içine alan ve fizyolojik anemi olarak adlandırılan kansızlık türüdür. Kansızlık sorununa aynı zamanda demir alımında eksiklik, kanama ve demir emiliminin azalması gibi durumlar da yol açabilmektedir.
Çocuklarda Kansızlık Belirtileri
Üşümek, kansızlığın en temel sorunlarından biri olup yazın bile üşümeye yol açabilmektedir. Çok yaygın bir sağlık problemi olduğu bilinen kansızlık; halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, iş halindeyken  kısa sürede nefes nefese kalma gibi pek çok belirti ile kendini göstermektedir. Her mevsim üşüme, ayakların ve ellerin sürekli soğuk olması gibi şikayetler de kansızlığın ayırt edici belirtileri arasında yer almaktadır.
Çocuklarda Kansızlık Tanı ve Tedavi 
Hastanın doktora bildirmiş olduğu şikayetleri, fiziksel muayene ve gerçekleştirilen kan tahlilleri tanının konması sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hastanın hemoglobin, serum ferritin düzeyi ve beraberinde demir bağlama kapasite de değerlendirilmektedir.
Kansızlık tedavisinde hastaya uygulanan yöntem ilaç tedavisidir. Uygulanan ilaç tedavisiyle 2. ayın sonunda hasta normal haline geri dönmekle demir depolarının doldurulmasını sağlamak amacıyla bir süre daha devam edilmektedir. 1 yıl süren ilaç tedavisi, bebeklerde şurup veya damla halinde verilmektedir.
Tanı ve tedavi sürecinde kan tahlilleri, aneminin hangi tipte olduğuna ve hastanın genel durumuna göre doktor tarafından istenmektedir. Tedavi sürecinde incelemelerin düzenli aralıklarla yapılması, tedavinin seyri açısından son derece önemli olup, bu incelemelere bu süreç soma erdikten sonra da bir süre devam edilmelidir.
Kansızlık Problemi Yaşayanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Kansızlık sorunu ile karşı karşıya olan bireylerin iyi beslenmeleri büyük önem arz etmektedir. Özellikle de demir yönünden zengin gıdalara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Kırmızı et başta olmak üzere, pekmez, kuru üzüm, soya sütü, yeşil yapraklı sebzeler, yulaf ve kuru yemiş, kansızlık problemi üzerinde etkilidir. Bunlarla birlikte et tüketiminde çok aşırıya kaçılmaması, özellikle yetişkin bireyler için kolesterol ve fazla kilo alımı gibi problemlere yol açtığından dolayı oldukça önemlidir. Tüm bunlarla birlikte kahve ve çay gibi demir emiliminin bozulmasına yol açan içeceklerin tüketiminin sınırlandırılması ve özellikle de yemek yerken kesinlikle beraberinde tüketilmemesi son derece önemlidir.
Beslenme, bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için en temel gereksinimlerden bir tanesi olup, büyüme ve gelişime açısından da son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle herkesin doğumdan ölüme dek karbonhidrat, protein, vitamin ve minerllerden meydana gelen besinleri yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmek durumundadır. Düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek, bu anlamda son derece kritik bir öneme sahiptir. Özelikle çocukluk çağındaki bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerinde önemle durulmalı, kahvaltı dahil olmak üzere düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dil Sararması Neden Olur

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir