in

Dil Sararması Neden Olur

Dil Sararması Neden Olur?Dil ortası ve kökü  sararması nasıl geçer.Bitkisel bir çözümü var mı ? Nasıl önlenir gibi aklınıza gelen soruların cevaplarını bu makale ile cevaplandırma hedefindeyiz.
Pek çok kişinin başına gelen bir problem plan dil sararması, son derece sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Toplum içinde fiziksel anlamda dikkat çeken bir sorun olduğundan dolayı bu anlamda kişi tarafından problem haline getirilmektedir. Çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, kendiliğinden tedavi olabileceği gibi, kimi zaman ilaç tedavisi de şart olmaktadır. Peki temelde dil sararması neden olur?
Her ne kadar genellikle olarak zararsız bir durum olma özelliğine sahip olsa da, dil sararması birtakım ciddi sağlık sorunlarının da işareti olabilmektedir. Bundan dolayı dil sararmasına yol açan sebepleri ciddiyetle izlemek ve bir doktora başvurmak önem arz etmektedir.
Dil Sararmasına neden olan en büyük etken ağız ve diş bakımının düzenli be yeterli bir şekilde yapılmaması olup, diğer nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.
– Bazı vitaminlerin yeterli düzeyde alınamaması, pek çok kez öngöremediğimiz sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Dil sararmasına neden olan bir etken de B 12 vitamininin eksikliğidir. Böyle bir durumun yaşanması halinde doktorun vermiş olduğu tedaviye uygun davranılması rahatsızlığın ortadan kalkması açısından son derece önemlidir.
– Dil sararması, diyabetin ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Vücutta insülin isimli hormonun yeterli oranda üretilmemesi, kişide dil sararmaso problemine yol açabilmektedir. Böyle bir sorun yaşanması  halinde derhal bir doktora başvurmak şarttır.
– Soğuk algınlığı, grip ve astım gibi solunum yollarını ilgilendiren hastalıklar dil sararmasına yol açmaktadır. Bu hastalıklara bağlı olarak gelişen solunum yolu iltihaplanmaları dilde sararmaya yol açmaktadır.
– Yoğun bir şekilde çay ve sigara tüketen bireylerde de dil sararması çok yaygın olan bir problemdir. Çay ve sigaranın içerisinde yer alan birtakım maddeler zamanla dilde, aynı zamanda da dudak ve dişlerde renk değişikliklerine yol açmaktadır.
– Dilde sararmaya yol açan sebeplerden bir tanesi de sindirim sistemine bağlı olan bağırsaklarda oluşum gösteren rahatsızlıklardır. Bundan dolayı dil sarmasının sindirim sistemine bağlı bir probleme de dayanabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
– Bazı ilaçların kullanımı da dil sararmasına yok açan etkenler arasındadır. Özellikle hormon ilaçlarının kullanımı bu konuda daha çok etkilidir. Bundan dolayı alınan ilaçların mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
– Ağzın iç kısmında meydana gelen aft ve mantarlar da dil sararmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle ağızda bu tip sorunların meydana gelmesi halinde tedavi muhakkak gereklidir.
– Dil sararması pek çok hastalığın habercisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Reflü, sarılık, AIDS, ağız kanseri, bademcik gibi hastalıklarda dil sararması önemli bir ipucu niteliğine sahiptir.
– Tüm bu nedenlerin haricinde dil çekimi, susuzluk, gebelik, piercingtajmal gibi durumlar da zaman zaman dik sararmasına yol açan faktörler arasında yer almaktadır.
Dil Sararması Nasıl Tedavi Edilir? 
Dil Sararması, pek çok kez kendi kendine geçen bir hastalıktır. Ancak yine de birtakım tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte dil sararması başka hastalıkların beraberinde de ortaya çıkan bir durum olduğundan dolayı özel bir çözüm yöntemi mevcut değildir. Daha çok farklı problemlerin tedavisi için kullanılmakta olan bu yöntemler ile bu rahatsızlığın önüne geçilmesi mümkündür. Dil sararması için etkili olabilecek bazı çözüm yollarını şu şekilde sıralamak mümkündür.
Dil sararması görenlerin genelde sorduğu bir soru hangi bölüm ve doktora gidilir.Diş hekimi olabilir,iç hastalıklar veya kulak burun boğaz bölümüne başvurunuz.Dil sararması nedenleri farklı olabilir bu yüzden kesinlikle bu bölüm ve doktor bakıyor diyemeyiz.
Diş Sararmasına Yönelik Çözüm Yolları
– Ağız ve diş sağlığı için temizlik düzenli bir şekilde aksatılmadan uygulanmalıdır. Dişlerin doğru fırçalama tekniği ile fırçalanmasına dikkat edilmeli, diş ipi de kullanılmalıdır.
– Sigara, alkol, çay, kahve gibi maddeler alışkanlık haline getirilmemeli, çok sık tüketilmemeye dikkat edilmelidir.
– Gerekli vitaminler yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalı, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir.
– Bol su tüketimi mutlaka sağlanmalıdır.
Dil sararması nasıl temizlenir diye soranlar ve temizliğine Önem Veren Ziyaretçilerimiz aşağıda ki bağlantıya giderek detaylı bilgi verdiğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Alerjik Konjoktivit Nedir

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur