in

Alerjik Konjoktivit Nedir

Alerjik Konjoktivi, En yaygın görülen göz hastalıklarından bir tanesi olan alerjik konjoktivit, halk dilinde göz alerjisi beya göz nezlesi isimleri ile de anılmaktadır. Hemen hemen  her yaşta görülmesi mümkün olan bu hastalığın tedavisinde geç kalınmasıba bağlı olarak oluşum gösteren etkiler, kimi zaman hayat boyu bile devam edebilmektedir. Bu hastalığın pek çok farklı nedeninden bahsetmek mümkündür. İlerlemesi, hastanın iş ve sosyal hayatını ve hatta günlük yaşamını bile önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Peki tam tanımı ile alerjik konjoktivit nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır?
Alerjik Konjoktivit Nedir?
Alerjik konjoktivit, büyük çoğunlukla çocukluk döneminden itibaren başlayan ve en yaygın olan göz hastalıklarından bir tanesidir. Belirtileri son derece belirgin ve ayırt edici bir özelliğe sahiptir. Hastanın  gözünde bir problem olduğunu fark etmesi imkansız olup doktor kontrolünde çabucak teşhisi konulabilmektedir. Viral ve bakteriyel bir özelliğe sahip olmasından dolayı bulaşıcı olan alerjik konjoktivit, el temizliğinin yetersiz olması ve havluların ortak kullanılması gibi durumlarla hızlı bir şekilde bulalabilmektedir. Alerjik bir yapıya sahip olan bünyelerde öksürme ve hapşırma yoluyla dahi bulaşması mümkündür. Bundan dolayı hastanın kullandığı havluların özel olması gerekmektedir. Hatta eğer mümkünse maske takmak faydalı olacaktır.
Nedenleri
Hastalığa dair çok ciddi olarak kabul edilebilecek bir neden bulunmamaktadır. Alerjik bünyeye sahip bireylerde daha çok görülmekke birlikte toz, polen ve kimyasal madde alerjileri hastalığa sebep olan durumlar arasında gösterilebilir. Alerjik konjoktivit olan kişininin gözle temas edebilecek olan eşyalarını kullanmakta bu duruma yol açabilmektedir. Çocuk, genç ve erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. Bunlarla birlikte deniz suyu ve havuz gibi ortak kullanım alanları da hastalığın oluşum riskini artıran nedenler arasında yer almaktadır.
Havuz suyu, durgun olduğundan dolayı burada bakteri üremesi kolay olmaktadır. Temizliği sağlansa bile her gün yüzlerce kişi girdiğinden dolayı alerjik konjoktivit görülme oranı son derece yüksektir. Havuzda sıklıkla yüzen bireylerde çoğunlukla gözlerde kızarma yaşanmaktadır. Bu duruma yol açan en önemli sebep klordur. Klor, göz ile beraber burnun ve genzin yanmasına yol açabilmektedir. Bu durum, yüksek tuz oranına sahip denizlee için de aynı şekildedir. Deniz ve havuza girenler için yüzerken gözleri açmamak bu hastalıktan korunmak için bir çözüm olarak gösterilebilir. Hatta alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin deniz ya da havuza girdiklerinde kafalarını suyun dışında bırakmaları bu anlamda oldukça koruyucu olacaktır.
Belirtileri
Hastalığa dair sözünü edebileceğimiz en önemli belirti gözlerde beliren iltihabi bağlı kızarmalardır. İltihap damarlarda ödem ve şişmelere yok açmasına bağlı olarak oluşum gösterir. Göz kapaklarında kızarıklık ve şişme gibi şikayetler söz konusu olabilmektedir. Belirtilen öncelikle tek bir gözde başlayıp ilerleyen günlerde diğer gözde de ortaya çıkar. En çok belirtilen şikayetlerden bir tanesi de gözlerde meydana gelen aşırı sulanmadır. Alerjik konjoktivit, gözyaşı üretiminde artış sağlandığından dolayı bu durum ortaya çıkmaktadır. Hastalıkla ilgili olarak ortaya çıkan diğer belirtiler ise ışığa karşı hassasiyet, gözde yanma ve kaşıntı şeklinde sıralanabilir. Hastalık döneminde oluşan çapağın rengi de ipucu niteliği taşımaktadır. Özellikle çapağın yeşilimsi renkte olması bu hastalığa işaret etmektedir. Tüm bunların haricinde kulakta şişlikte meydana gelebilmekte, burun akıntısı ve boğaz ağrısı da bu duruma eşlik edebilmektedir. Özellikle çocuklarda yaygın olarak ateş ile birlikte görülebilir.
Teçedavi
İlk olarak yapılması gereken şey muayene işe teşhis ve ardından hastalığa yol açan durumun ne olduğunun saptanması olacaktır. Doktor genel olarak damarları büzmeyi sağlayacak ve antihistaminik ilaç kullanımını tavsiye edecektir. Buna ek olarak hücre dengeleyici ilaçlar da verilebilir. Aynı zamanda soğuk uygulamalar da rahatlamak adına faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Zatürreden Korunma Yolları Nelerdir

Dil Sararması Neden Olur