in

Zatürreden Korunma Yolları Nelerdir

Zatürreden Korunma Yolları, Son derece önemli bir hastalık olan zatürre nedir? Zatürreden korunma yolları nelerdir?
Bir bakteri türü olan pnömokok, dünyada ölüme yol açan en önemli bakteriler arasında yer almaktadır. Söz konusu bu bakteri sinüzit, zatürre ve kulak iltihabı gibi pek çok durumda etken rol oynamaktadır. Günümüzde geliştirilmiş olan  zatürre aşısı, yalnızca zatürreye değil aynı zamanda benzeri hastalıklara karşı da koruma görevine sahiptir. Aşo uygulaması söz konusu olduğundan itibaren bu bakteriye bağlı olarak ortaya çıkan menenjit de azalma olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda alo ile birlikte zatürre oluşumunda da yüzde 40 oranında bir azalma olduğu saptanmıştır.
Zatürre, ölümcül bir hastalık olma özelliğine sahip olup toplumun belli bir kesimini daha ziyade etkisi altına almaktadır. Bu hastalığa yol açan bakteri olan pnömokoğun, son derece etkili olması nedeniyle aşı olmuş olanların bile dikkatli olması son derece önemlidir. Bununla birlikte uzmanlar, bu hastalığa yakalanma konusunda yüksek risk taşıyan yaşlı bireylerin her 5 yılda bir aşılarını yinelemeleri ve aynı zamanda her sene grip aşısı olmalarını tavsiye etmektedirler. Bunların yanı sıra kronik hastalığı bulunan bireylerin de zatürre aşısı olmaları son derece önemlidir.  Bu gruplar dışında yer alan bireyler ise hijyen ve beslenmelerine dikkat ederek bu hastalığa karşı koruma geliştirebilirler.
Zatürre Nedenleri
Pnömokok bakterisine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığa, vücudun bu bakteriyi kalabileceği her durum sebep olabilecektir. Bu hastalığa sahip olan bireylerde yakın temasta bulunmak da oluşumunda önemli bir etkendir. Vücuda giren bu bakteri üst solunum yolu ve çevresine yerleşerek çok hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Kapalı ve kalabalık ortamlar, zatürrenin ortaya çıkmasında etkilidir. Bunların yanı sıra bu hastalığa yakalanmanın kolaylaşmasını sağlayacak pek çok faktör söz konusudur. Sigara ve alkol tiryakiliği, yaşın ilerlemesi, kronik rahatsızlıklar, kap hastalığı, kemoterapi ve bağışıklığın düşmesine yol açabilecek ilaçların kullanımı da zatürre oluşumunu kolaylaştıran etkenler arasında yer almaktadır.
Zatürreden Korunma Yolları Nelerdir?
Zatürreden korunmak üzere atılması gereken ilk adım, beslenme düzenine ve yeterli düzeyde uyumaya dikkat etmektir. Alkol ve sigara gibi sağlığı tehdit eden zararlı alışkanlıkları terk etmek, düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak ve gerekli olan diğer korunma yöntemlerini uygulamak da son derece önemli. Tüm bunlara karşın zatürreye karşı geliştirilebilecek en önemli koruma grip ve zatürre aşıları olacaktır. Zor bir tedavisi bulunan ve hatta kimi zaman başarısız olabilen bu hastalığa yakalanmamak için aşıları yaptırmak son derece önemlidir. Bu aşı, zatürreye karşı 5 yıl koruma sağlamakta olup daha sonra tekar yinelemek mümkündür. Özelikle de risk grubunda yer alan kişilerin bu aşılara dikkat etmeleri gerekmektedir. Zayıf bir bağışıklık sistemi bulunanların ise aşıya ek olarak besin takviyesi olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik ilaçları kullanmaları gerekmektedir.
Zatürre Tedavi
Hastalığın tedavisi, konulan teşhisin beraberinde belirlenecek şiddete göre farklılık göstermektedir. Eğer hastalık hafif düzeyde ise antibiyotik ve balgam sökücüler ile tedavinin sağlanması mümkündür. Bunların yanı sıra hastanın rahatlamasına yardımcı olacak olan ağrı kesiciler de tavsiye edilebilir. Hastalığın ağır seyretmesi durumunda hastanın hastaneye yatırılması istenebilir.
Yaklaşık bir hafta sonra hastanın durumu yeniden kontrol edilir ve bunun sonucuna bağlı olarak süre uzatılabilir veya tedavinin  evde devam ettirilmesi yönünde karar verilebilir. Hastanede bulunduğu süre boyunca hastanın rahatlamasını sağlamak üzere oksijen desteği sağlamak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra hastanede gerçekleştirilen tedavilerde antibiyotik, damar yolu ile sıvı şekilde enjekte edilir. Tedavi döneminde hastanın kendine dikkat etmesi, insanlarla yakın temasta bulunmaması son dönemi  hususlardır. Ayrıca aynı özenin iyileştikten sonra da gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

SMA Hastalığı ve Tedavisi

Alerjik Konjoktivit Nedir