in

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak Batması Nasıl Geçer? 
Tırnağın keskin olan kısmının, deriye gömülmesi sonucu olarak meydana gelen ve acıya neden olan durum tırnak batması olarak ifade edilmektedir. Tırnak kıvrımının deriye battığı yerde iltihaplanma ve acı söz konusudur. Oluşan iltihaplanmanın daha da ilerlemesi halinde bu bölgede fazladan bir doku veya dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı söz konusu olabilir. İltihaplanmış olan tırnak batmasının tedavi edilmemesi halinde bu durum daha ileri bir boyut kazanabilir ve hastada cerrahi bir müdahaleye gereksinim duyulabilir. Durumun daha ileri bir noktaya gitmesi durumunda ise tırnak batması oluşmuş olan tırnağın kemiği iltihaplanarak enfeksiyon kapması da söz konusu olabilir. Ancak bu, son derece nadir olarak görülen bir durumdur. Peki tırnak batması nasıl geçer?
Bebek ve çocuklarda pekte rastlanmayan bir durum olan tırnak batması, genç ve yetişkin bireylerde ise sıklıkla görülen bir durumdur. Aynı zamanda, kadınlara oranla erkeklerde görülme oranı daha yüksektir. En sık görülme yaşı, 20-30 aralığıdır. Tüm tırnaklarda görülebilen bir durum olmakla birlikte tırnak batması, daha ziyade baş tırnakta ortaya çıkmaktadır.
Tırnak Batması Nedenleri 
– Ayak kalıbından küçük ve dar ayakkabılar giymek ayak parmaklarının sıkılmasına neden olur ve anormal şekilde büyümesine yol açar.
– Tırnakların gelişigüzel bir şekilde kesilmesi kenar kısımlarının deriye gömülmesine yol açmaktadır. Bundan dolayı tırnakları keserken düz kesmeye dikkat edilmeli, yuvarlakları kenarlı bırakmamaya özen gösterilmelidir.
– Mantar enfeksiyonu gibi durumların söz konusu olması, tırnak yapısının genişlemesine ve kalınlaşmasına yol açmaktadır.
– Tırnağın yan kısmında meydana gelen herhangi sarsıcı bir yaralanma veya futbol oynamak gibi tırnak zedelenmeleri de tırnak batmasına yol açmaktadır.
– Aile öyküsü de, tırnak batmasında önemli rol oynamaktadır. Aile bireylerinin herhangi birinde bu durumun olması, tırnak batması olma ihtimalini daha çok arttırmaktadır. Bazı insanların tırnakları, diğerlerine oranla daha yuvarlak veya tırnak kemiği olması gerekenden daha çıkkın olabilmektedir. Bu durum da, tırnak batmasına yol açabilmektedir.
Tırnak Batması Nasıl Geçer? 
Şayet tırnak batması şikayetinizin henüz daha başındaysanız, evinizde uygulayacağınız bazı basit yöntemler ile herhangi bir cerrahi işleme gereksinim duymaksızın başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:
– Ayağınıza gün içerisinde 4 kere sıcak suyun içerisinde bekletin. Bu suyun içerisine ekstradan herhangi bir şey ilave etmenize gerek yok.
– Sabunlu bir suyun içerisine ayağınızı sokun ve ayağınıza suyun içerisinde güzelce yıkayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın. Aynı zamanda ayağınızın gün boyunca temiz ve kuru kalmasına da dikkat edin.
– Probleminiz tamamen ortadan kalkana dek sandalet tarzı rahat ve açık ayakkabılar giymeyi tercih edin. Bununla birlikte sıkı ve dar kalıplı ayakkabıları kesinlikle tercih etmeyin.
– Tırnağınızın köşesi derdinize batıyor ise kaldırmaya gayret edin. Hatta tırnakla deri arasına küçük bir pamuk sararak sağlam duracağı şekilde güzelce yerleştirin. Bunu yaparken aralarında boşluk olmasına da dikkat edin. Bu işlem size her ne kadar acı verecek olsa da tedavi için son derece önemlidir. Ayağınızı bir süre sıcak suda bekletin ve ardından araya koymuş olduğunuz pamuğu biraz daha ileri itin. Pamuğu günde bir kez değiştirin. 15 güne kadar tırnağınız büyüyecek ve bu sorununuz artık ortadan kalkacaktır.
– Tüm bu süreçte bölgedeki acıyı gidermeye yönelik olarak ağrı kesici alabilirsiniz.
– Bu işlemleri üç gün düzenli bir şekilde gerçekleştirmenize rağmen herhangi bir gelişme söz konusu olmadıysa bir doktora başvurmanız gerekecektir. Hekiminiz ilk olarak tetanoz aşınızı kontrol etmek isteyecektir. Şayet aşının üzerinden 5 sene geçmiş ise tetanoz tetanoz iğnesi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Gebelikte B12 Eksikliği Neden Olur

Balayı Sistiti Nedir