in

Balayı Sistiti Nedir

Balayı Sistiti Nedir? 

Evlilik ve beraberinde gelen ilk cinsel deneyimler, kadının bu tatlı günlerini kabusa çeviren balayı sistiti yaşamasına neden olabiliyor. Peki çiçeği burnunda çiftlerin bu en özel günlerini kabusa çeviren balayı sistiti nedir?
Balayı Sistiti Nedir? 
Evliliği takip eden günlerde cinsel ilişkiye bağlı olarak idrar yollarının iltihaplanması sonucu olarak sistit şeklinde gelişen durum balayı sistiti olarak adlandırılmaktadır. Balayı sistiti, bakterilerin enfeksiyona yol açması sonucu olarak gelişen bir durumdur. Daha çok E.Coli olarak adlandırılan bir bakteri ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Daha çok düğün sonrası ilk günlerini balayında geçiren bayanlarda, uzayan ilişki sürelerinin ardından üretme yani dış idrar yolunun tahriş olması ile kendini göstermektedir.
Yaşanan cinsel ilişki esnasında, cinsel organlarda türemiş olan bakteriler idrar kanalına doğru ilerlemeye başlarlar. İlişki dolayısıyladrae kanalı zaten tahriş olmuştur ve bu da bakterilere rahat bir şekilde yerleşip üreyebilecekleri bir ortam hazırlamıştır. Bu idrar kanalı içerisinde yerleşip hızlı bir şekilde üretmeye  devam eden bakteriler, yalnızca bir iki güne kadar belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur.
Balayı Sistiti Belirtileri Nelerdir? 
– En belirgin bulgusu idrar yaparken hissedilen yanma ve acıma hissi olarak kendini göstermektedir.
– Hasta, çok sık aralıklarla tuvalete çıkma ihtiyacı hissetmektedir.
– İdrar, bazen bulanık, bazen de pembesi bir renktedir.
– Karnın alt kısmında ağrı şikayetleri kendini gösterir.
– Hafif ateş ve terleme gibi şikayetler ortaya çıkar.
Tüm bu belirtiler, balayı stitine işaret eden bulgular olarak bilinmektedir. 
Balayı Sistiti Nedir,Balayı Sistiti,Balayı Sistiti tedavisi Tanı ve Tedavi 
Balayı sistiti, basit bir idrar analizi ile tespit edilebilecek bir durumdur. Yapılan analizde lökosit artışı ve bakteri, kimi zaman da az bir miktarda kan görülmektedir. Burada üzerinde durulması gereken nokta, normal sistit olgusundan farklı olarak idrar analizi için ön akım idrarının alınması gerektiğidir. Zira balayı sistitinde üretir kanalı olarak adlandırılan idrar kanalı içerisinde yer alan enfeksiyon  bulguları aranır. Bundan dolayı da idrar kısmı için analiz alınmaktadır.
Balayı sistiti mutlaka tedavisi şart olan bir hastalıktır. Antibiyotik ile tedavi mümkündür. Hastaya uygulanan idrar kültürü ve antibiyogram neticesine göre üreyen bakteri ve bu bakterinin tedavisini sağlayabilecek olan en uygun antibiyotik hastaya önerilir.
Balayı Sistitinden Nasıl Korunulur? 
– Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra vajinal temizliğin arkadan öne doğru yapılması gerekmektedir. Böylece hem rektal hem de vajinal bölgelerde yer alan bakteri ve mikropların idrar yoluna girmesi önlenilebilir.
– İdrar tutmamak bu anlamda son derece önemli bir ayrıntıdır. Sık sık tuvalete çıkmanız gerekmektedir. Cinsel ilişkinin hemen ardından idrara çıkmakta sistit gelişimini önlemek adına son derece önemlidir. Böylece mevcut bakteri ve mikroplar, su yolu ile vücut dışına atılmaktadır. Bu nedenle ilişki sonrası ilk 10 dakika içerisinde idrara çıkmak gerekmektedir.
– Cinsel ilişki esnasında yeterli düzeyde kayganlığın oluşması son derece önemli bir husustur. Bu sağlandığında üretra kanalında meydana gelen tahrişin de önüne geçilebilecektir. Yeni cinsel deneyime sahip olan bayanlarda bu kayganlığı sağlamak zor olabileceğinden dolayı bunun için geliştirilmiş olan kremler kullanılabilir. Tahrişin azalması, balayı sistitinin de önlenmesinde etkili olacaktır.
– Bol bol su tüketilmelidir. Bu, idrara daha sık çıkılmasına yardımcı olacaktır. Böylece mevcut bakteri ve mikropların dışarı atımı daha kolay olacaktır.
– Çiftler, analiz ilişkinin ardından vajinal ilişkiye gireceklerse anal ilişki sonrası mutlaka temizlik yapılmalıdır.
– Balayı döneminde alkol ve kafeinli içecekler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.
– Genital bölge nemli kalmamalı, mutlaka kuru bırakılmalıdır. Bu nedenle kesinlikle naylon değil, pamuklu iç çamaşırı kullanımına dikkat edilmelidir.
– İç çamaşırları her gün düzenli olarak değiştirilmeli, mutlaka temiz ve kuru olmaları sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Boyun Düzleşmesi Nedir