in

Gebelikte B12 Eksikliği Neden Olur

Gebelikte B12 Eksikliği Neden Olur? 

Vitamin B12, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve bunun yanı sıra sinir sisteminin görevini yerine getirmesinde son derece büyük bir öneme sahiptir. B12 vitamininin sözünü edebileceğimiz bir diğer görevi ise, hamilelik döneminde bebeğin büyüme ve gelişimine katkı sağlamaktır. B12’nin yetersizliği, fetüs te omurilik ve beyinde sinir hasarına, bunun yanı sıra da anemiye sebebiyet verebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra hamilelik döneminde B12 eksikliği, düşüğe yol açabilir ve fetüste zararlı etkilere neden olabilir.
Hamilelik sürecinde, B12 vitamini düzeylerinde kademeli bir düşüş söz konusudur. Bu düşüş, 3. aydan itibaren kendini göstermeye başlar ve son 3 aylık dönemden hamilelik öncesi B12 değerlerinin yarısını dahi bulabilir. Peki gebelikte B12 eksikliği neden olur? 
Gebelikte B12 Eksikliği Neden Olur?
Hamilelik döneminde annede meydana gelen fizyolojik birtakım değişiklikler, B12 vitaminininde düşüşlere yol açabilmektedir. Bebeğin hacminde meydana gelen artış, kanın sıvı kısmını yaklaşık yüzde 50 oranında arttırmakta, bununla birlikte de vitamini, konsantrasyonu azaltmaktadır. Hamilelik süreci boyunca böbrekler normalin üzerinde kan filtrelediklerinden dolayı B12 vitamininin önemli bir bölümü, vücut tarafından kullanılamaz ve idrarla vücut dışına atılırlar. Bu da hamilelik sürecinde B12 eksikliğine neden olmaktadır.
Gebelikte B12 Eksikliği Tanısı Nasıl Konur?
Gebe bir kadının günlük B12 vitamini gereksinimi 2.6 mcg’dir. Bununla birlikte gebelik sürecinde B12 vitamini adına en yüksek risk grubu içerisinde olanlar; daha önce kilo vermek için ameliyat olmuş olan kadınlar, vejetaryenler, et ve türevlerini tüketmeyenler ve bağırsak hastalığı olanlar şeklinde sıralanabilir. Yapılan kan testi ile kişide B12 vitamini eksikliği olup olmadığı saptanabilmektedir.
Gebelikte B12 Eksikliğinin Yol Açabileceği Durumlar
Gerçekleştirilen son bilimsel araştırmalar, hamilelik döneminde B12 düzeyi düşük olan annelerin bebeklerinin, normal düzeyde olan annelerin bebeklerine göre spina bifida gibi nöral tüp defekti görülme oranının beş kat daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla B12 düşüş olan anne adayları, sadece kendi sağlıklarını tehlikeye sokmakla kalmayıp, aynı zamanda bebeklerinin de önemli bir sağlık problemi ile dünyaya gelme riskini artırmış olurlar. Bebeğin spina bifida hastalığı ile dünyaya gelmesi durumunda, omurgası ciddi oranda gelişemez ve buna bağlı olarak da ömür boyu kısmi felç söz konusu olabilmektedir.
Bebeğin kafatasının ve beynini n bir bölümünün ya da tamamının oluşamaması anlamına gelen anensefalide, bebeğin beyninin işlevsel yapısında ve omurilikte gelişim geriliği söz konusudur. Hatta kimi doğumlarda bebeğin, beyin ve kafatasında parça eksikliği ile dünyaya gelme ihtimali söz konusudur. Yine gebelikte B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak bebekte gelişebilecek sorunlardan bir tanesi de encephaloceledir.
Gebelikte B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi
Gebelik döneminde B12 vitamini eksikliği bulunup bulunmadığı, yaptırılacak olan ”Tam kan sayımı” ile saptanmaktadır. Eğer hamilelik döneminde anne adayında B12 eksikliği söz konusu ise, doktorunuz, bu eksikliğin durumunu göz önünde bulundurarak sadece B12 yönünden eksik yiyeceklerle beslenmesini önerecek veya B12 ilacı ya da iğnesi verecektir.
B12 yönünden zengin olan besinleri; kuzu ciğeri, dana eti, inek ciğeri, hindi ciğeri, kaz ciğeri, ördek ciğeri, peynir, yumurta, tavuk eti, kuzu eti ve balık eti olarak sıralanabilir. Kısaca söz etmek gerekirse B12 vitamini, hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan bir vitamin olup, bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Doğum Sonrası Gaz Sancısı Çıkarmak Neden Önemli

Tırnak Batması Nasıl Geçer