in

Doğum Sonrası Gaz Sancısı Çıkarmak Neden Önemli

Doğum Sonrası Gaz Sancısı Çıkarmak Neden Önemli? 
Sezeryan, bebeğin bir sağlık probleminin ortaya çıkması durumunda cerrahi müdahale ile dünyaya getirilmesine verilen isimdir. Sezaryen doğumda annenin kartı yedi kat kesilir ve böylece bebek karından çıkarılarak doğum gerçekleşir. Doğum sonrası anneye çok iyi bakılmalı, kendine çok dikkat etmesi sağlanmalıdır.
Doğum Sonrası Gaz Sancısı Çıkarmak Neden Önemli? 
Bebeğin sezaryen ile alınması sırasında aynı zamanda annenin bağırsakları da alınarak dışarı çıkarılmaktadır. Çıkarılan bu bağırsaklar, bebek anne karnından alındıktan sonra tekrar yerine koyulur. Bağırsakların yerleştirildiği esnada içerisine dolan hava, annede gaz oluşumuna yol açar. Peki doğum sonrası gaz sancısı çıkarmak neden önemli  Bağırsaklar tekrar yerine konulurken dolaşması olasılığına karşılık olarak gaz çıkarması gerekmektedir. Bu nedenle sezaryen sonrası annenin gaz çıkarması büyük bir önem arz etmektedir ve bu nedenle de hastanın gaz çıkarana kadar taburcu edinmesi mümkün değildir. Ameliyatın üzerinden 1 gün geçtikten sonra annenin gaz çıkaramaması durumunda bağırsaklar dolaşır ve buna bağlı olarak da gaz çıkaramaz. Bundan dolayı anne yeniden küçük bir ameliyata alınır ve dolaşmış ola  bağırsaklar çözülecek birikmiş olan gazın çıkması sağlanır.
Yapılan sezaryen ameliyatı takip eden 1. ve 2. günlerde doğum yapmış olan anne isterim kadar kötü olmayan ilk gecenin ardından daha rahat olmakla birlikte gaz sancıları sezaryen sonrası birinci gün ortaya çıkabilir. Artık bebeğini emzirmeyi öğrenmiş olan anneye önerilebilecek en önemli şey yürüyüş olacaktır. Bununla birlikte anne sulu, yumuşak diyet besinlerle beslenmesine devam etmek durumundadır. Gaz sancısını kolay atlatabilmesi için de bazı ilaçlar kullanması tavsiye edilir. Bunlar ağız yolu ile alınan ağrı kesici ve antibiyotikler olabilmektedir. Dikiş bölgesine pansuman uygulaması yapılır. Bununla birlikte duşa girmesi gerektiğinde dikiş bölgesinde kullanması için anneye özel bir bant verilmektedir. Yine de annenin rahatının sağlanması açısından duşunu ayakta ve bir hemşire kontrolünde alması
 Annenin daha rahat edebilmesi için bir hemşire kontrolünde  annenin ayakta duş alması tavsiye edilir
Kayısı hoşafı, ameliyat sonrası bağırsaklarda meydana gelen gazın rahatlıkla çıkarabilmesinde son derece etkilidir. Bu nedenle anneye, narkoz etkisinden çıktığında kayısı hoşafı verilerek gazını rahatça çıkarması sağlananır.
Herhangi bir beklenmeyen durum olmadığı sürece ortalama 30-45 dakika kadar süren sezaryen doğum, küçük aksaklıkların söz konusu olması halinde yaklaşık 1 saate kadar uzayabilmektedir. Bunun yanı sıra sezaryen doğumda, normal doğumda kullanılan anestezinin iki katı anestezi uygulanmaktadır.
Şayet daha önce doğumun sezaryen olacağı belirlenmiş ise gebeliğin 34. haftası gerçekleştirilmektedir. Bu haftaya kadar bebeğin akciğer gelişimi tamamen tamamlanmamış durumdadır. Bundan dolayı sezaryenin 34. haftadan önce gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Zira bu süreden önce bebeğin alınması halinde yaşamını devam ettirebilme ihtimali son derece düşüktür.
Evde İyileşme Süreci
Yapılan sezaryenin ardından anne taburcu edildiğinde, evdeki ilk günlerini olabildiğince aktif geçirmek, bebeği ile ilgilenmek ve hareket halinde bulunmak durumundadır. Bununla birlikte ağır fiziksel aktiviteler yapması tavsiye edilmemektedir. Şayet doktorun tavsiyede bulunduğu ilaçlar varsa mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Hamilelik öncesi kullanmış olduğu vitamin ve demir ilaçlarını bir ay kadar daha devam ettirmesi gerekmektedir. Yine ameliyat sonrası kanama ve akıntı her geçen gün azalarak sürmektedir ve yaklaşık kırk gün boyunca devam etmektedir. Bu kırk gün boyunca anne adayının cinsel ilişkiye girmesi, sıcak su ile yıkanması ve yüzmesi tamamen  yasaktır. Duşu ayakta ve ılık su ile alması önerilmektedir. Tüm bunlarla birlikte kuru fasulye, lahana ve portakal gibi gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kayısı ve şeftali gibi yiyecekleri tüketmesi ise anneye iyi gelecektir. Gün içerisinde 3 litre sıvı tüketmelidir. Taburcu olduktan 4-5 gün kadar sonra anne, ameliyatını gerçekleştiren doktora yeniden kontrole gitmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir

Gebelikte B12 Eksikliği Neden Olur