in ,

Candida Yeast Enfeksiyonu

Candida Yeast enfeksiyonu, dünya üzerinde oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Pek çok kişi, özellikle ağız çevresi ve boğazda meydana gelen yaraların sebebinin, Candida ismi verilen bir mantarın sebep olduğunu bilmez. Bu hastalıktan muzdaripseniz, sizin için bir bilgilendirme yapalım.

Candida Nedir?

Candida, canlı vücudunda kendine yaşam alanı bulan bir mantar çeşididir. Çok ciddi kayıplara neden olmasa da, beraberinde aşırı kaşıntı, akıntı ya da ‘pamukçuk’ ismini verdiğimiz yaralar meydana getirebilir. Candida mantarı, özellikle nemli bölgelerde ürer. Hastaya katlanması zor bir kaşıntı, ağrı verebilir ve hatta tüm günü çekilmez bir hale getirebilir. Bu hastalık, yetişkinlerde görülebildiği gibi bebeklerde de sıklıkla meydana gelir. Özellikle bebeklerin ağız ve genital bölgesinde görebileceğimiz bu mantar; basit antibiyotik ve ilaçlarla tedavi edilse de, tedavi edilmediği takdirde, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir.

Kadınlarda Candida Mantarı

Candida Yeast Enfeksiyonu, özellikle kadınların hayat kalitesini büyük oranda düşüren, tedavi edilmesi oldukça güç olan bir enfeksiyondur. Vajinal mantar oldukça tehlikeli olmakla beraber, asla hafife alınmaması gereken; tedavi edilmezse üreme organlarınızı ciddi şekilde etkileyen bir enfeksiyondur.

Bu enfeksiyonda, genital bölge üzerinde kaşıntı, kızarıklık ya da sancı görülebilir. Bölge, tamamen kuruyarak size delicesine bir ‘kaşınma’ hissi verebilir. Kuruluktan dolayı genital deriniz pul pul dökülebilir ve dahası, genital bölgeden gelen kötü kokulu bir akıntı, tüm hayatınızı işkenceye çevirebilir.

Genital bölgede üreyen ve oldukça tehlikeli olan Candida mantarı, üreme organlarında ve üreter sisteme de sıçrayabilir. İdrar yolları enfeksiyonu, bu mantarın yol açtığı hastalıklardan birisi olarak bilinir. Candida enfeksiyonundan kurtulmak için, mutlaka bir doktora görünülmeli ve medikal yardım alınmalıdır.

Ağız ve Boğazda Candida

Candida mantarının yayıldığı tek bölge genital bölgeniz değildir. Mantar nemli olan ve temiz tutulmayan her bölgede kolaylıkla üreyebilir. Sıcağa oldukça dayanıklı olan mantar, doğru şekilde tedavi edilmezse uzun süre kalabilir. Ağız çevresinde ve boğazınızda bu mantarın ürediğini anlayabilmenin başlıca yollarından birisi doğrudan dokularınızı incelemektir.

Beyaz lekeler ve pamukçuk olarak adlandırdığımız bölgeler özellikle ağız içinde tedavi edilmediği zaman yemek yemenizi dahi engelleyebilir.

Candida Neden Meydana Gelir?

Diyabet, mantarın oluşumunda rol oynayan önemli etkenlerdendir. Aşırı kilo ya da obezite problemi çekiyorsanız, bilhassa ağız içinde ve boğazda pamukçuklar görebilirsiniz. Candida’nın vücudunuzda üremesine neden olan diğer bir faktör de yaş unsurudur. Yaşınız ilerledikçe, vücudunuzda bu mantarın oluşma riskinin yapılan araştırmalar ile arttığını söylemek mümkün olacaktır.

Bu mantarın ağız içinde görülmesinin başka bir nedeni de protez kullanımıdır. Bilindiği üzere ağız içine yerleştirilen protezin iyi temizlenmemesi, beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Candida’nın meydana getirdiği enfeksiyonlardan bir tanesi de budur. Hastalık, ağız ve boğazda beyaz pamukçuklar şeklinde görülürken; kadın ya da erkeklerde cinsel ilişki sırasında müthiş bir ağrı duyulması ve ilişkinin başarısız olmasına kadar gidebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Candida mantarını tek başınıza tedavi etmeniz, ya da bunun için çeşitli şifalı otlar kullanmanız, sizin için hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu sebepten ötürü enfeksiyondan kurtulmak için doğrudan doktora gitmek ve konu ile ilgili bir hekim tavsiyesi almanız önerilmektedir. İlaçlarınızı zamanında ve düzenli olarak kullanıp bölgenizi temiz tutmanız halinde, kısa bir süre sonra bu mantardan kurtulmanın mümkün olduğunu belirtelim. Enfeksiyon, asla hafife alınmaması gereken enfeksiyonlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Tırnak Batması, Tırnak Batması Tedavisi

Batticon Antiseptik Solüsyon Kullanımı