in

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler
Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler

El Bakımı İçin Öneriler

Ev hanımı, ofis çalışanı, ünlü bir şarkıcı veya bir ressam… İşiniz ne olursa hayatınızda en çok kullandığınız organlarınızdan ilk üç sıradadır elleriniz. Hayatımızda büyük önemi vardır. Bütün vücudumuzun ihtiyacı olduğu gibi ellerimizin de bakıma ihtiyacı var. Aksi taktirde bozulan bir makine gibi yapısı bozulabiliyor ve zedelenebiliyor. En önemlisi de kuruyabiliyor. Peki, kuru eller nasıl yumuşatılır ? Bakımı nasıl yapılmalıdır? Şimdi bunu inceleyeceğiz.

kuru-eller-nasil-yumusatilir.jpg

Kurumuş Eller

Ellerimiz her ne kadar ağır işlerde, ağır torbaları kaldırmada kullanılsa da aslında oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle de havalar soğumaya başladığında yani sonbahardan kışa geçiş sıralarında mevsimsel etkiler, kendini ellerimizde de gösterir. Ellerimiz nem dengesini kaybeder ve kurumaya başlar. Bunun sonucunda da çatlamalar meydana gelir. En çok bu çatlamalar, avuç içindeki çizgilerde, parmak uçlarında meydana gelir çünkü ellerde en hassas noktalar buralardır. Ayrıca yaşlanma belirtilerini en çabuk gösteren organlarımız da ellerdir. Peki, çatlayan eller için ne yapılmalı ? Ya da çatlamadan ve kuruluktan kurtarmak için neler yapılmalı?

catlayan-eller-icin-ne-yapilmali.jpg

Tırnak Bakımı

Öncelikle eller ve aynı zamanda yine bakımı el kadar gerekli olan tırnakların bakımı için temel şart E ve B vitaminlerinin bolca alınması olacaktır. E vitamini genel olarak bütün vücudu kapsarken, B vitamini ise el ve tırnak bakımında güçlendirici rolünü üstlenmektedir. Bu vitaminlerin vücutta depolanabilmesi için ciğer, denizden çıkarılan kabuklu ürünler, sığır ve kuzu etleri, yumurta, peynir, süt, yoğurt, tavuk eti, Ayçiçek ve soya yağı gibi bitkisel yağlar ve kuruyemiş tüketimi yapılmalıdır

Elbette sadece vücuda vitamin alımıyla bitmiyor. Bakım yapmanın bir diğer yolu da tamamen saf ve cildinize uygun yağ ve kremler kullanmak. Vücudunuzda eksikliği bulunan vitamin ve bitki özlerini içeren yağ ve kremlerle de elinizi nemli tutabilir, kuruma ve çatlamanın önüne geçebilirsiniz. Eller için genellikle zeytinyağı içeren kremlerin kullanılması, bakımınıza büyük katkı sağlayacaktır. Zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak hazırlayacağınız evde bakım kürü ise hem elinizi nemli tutmanızda size yardımcı olacak, hem de ellerinizde limon ferahlığının kokusunu hissedebileceksiniz.

tirnaklarin-bakimi.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

BETNOVATE SAÇ LOSYONU