in

BETNOVATE SAÇ LOSYONU

BETNOVATE SAÇ LOSYONU

Betnovate Saç Losyonu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Betnovate saç losyonu içerisinde etken madde olarak betametazon velerat adında bir madde içermektedir. Ayrıca yardımcı madde olarak da izopropil alkol, sodyum hidroksit ve saf su bulundurmaktadır. Eğer ki bunların birine bile bir hassasiyetiniz ya da bir alerjiniz var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuza bunu belirtmelisiniz. Çünkü ciddi sorunlara yol açabilir.

Betnovate saç losyonu steroid adı verilen bir ilaç grubuna dahil olan cilt üzerinde meydana gelen hasarlı problemlerin giderilmesi ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Betnovate saç losyonu çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olan cilt üzerindeki şişlik ve tahrişin azaltılmasına ve tedavi edilmesine yardımcı olur. Betnovate saç losyonu özel olarak hazırlanmış olarak kolaylıkla sıkılabilen yumuşak plastikten yapılmış olan ağız kısmı içindeki losyonu kolayca sürebilmenize yardımcı olabilecek bir sisteme sahip olan 30 ml’lik kutular içinde satışa sunulan bir losyondur.

Betnovate saç losyonu özellikle saç derisi ve kıllı bölgeler üzerinde oluşmuş olan sedef hastalığının tedavisinde, derinin yağlı bölümlerinde görülen iltihaplı ve kaşıntılı deri hastalıklarının giderilmesinde ve tedavisinde ve saç derisi üzerinde oluşan şiddetli kepeklenmelerin eşlik ettiği iltihap gibi steroidlere olumlu tepkiler veren saçlı deri rahatsızlıklarının giderilmesi ve tedavisinde etkili olarak kullanılan bir losyondur. Sizlerin de böyle bir problemi var ise doktorunuza ya da eczacınıza danışarak bu losyonu kullanabilirsiniz.

 

 

Betnovate Saç Losyonunu Kullanmadan Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Betnovate saç losyonu içerisinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise kesinlikle bu losyonu kullanmayınız. Eğer ki sonradan fark ettiğiniz bazı olumsuz yan etkiler oluşur ise hemen en yakın hastanenin acil bölümüne başvurarak doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz.

Saçlı deri üzerinde oluşan bir enfeksiyon durumu var ise ve 1 yaş altında bebeklerde kullanılması uygun değildir. Kesinlikle uzak tutulmalıdır.

12 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde uzun süreli ve yüksek dozda kullanımı zarar verebilir. Bundan dolayı kesinlikle kullanımına dikkat etmelisiniz.

Geniş yüzeylere, yüz gibi ince deri yüzeylerinde, çatlamış cilt üzerine ve bez parçası ile kapatılmış olan alanlara uygulandığında artan sistematik etkiler görülme riski ortaya çıkabilir. Bundan dolayı doktor kontrolünde ilacı kullanmalısınız.

Göz, ağız ve buruna losyonu kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer ki böyle bir durum yaşarsanız kesinlikle bol su ile yıkama yapmalısınız.

Betnovate saç losyonu kullandığınızda kesinlikle ısı veren her türlü durumdan uzak durmalısınız. Sigara içimi yapmamalısınız, saç kurutma makinesi, ısı veren aletler vb. durumlardan kendiniz sakınmalısınız.

Enfekte olmuş iltihaplı hasarların tedavisinde uygun genişlemesi görülürse kesinlikle Betnovate saç losyonu kullanımına son verilmelidir.

Betnovate Saç Losyonu Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nedir?

Doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu her hangi bir kullanım dozu mevcut ise bu dozun dışına çıkmamalısınız. Betnovate saç losyonu deri üzerine ince bir tabaka oluşacak şekilde sürülmesi şeklinde uygulanmalıdır. Hasarlı bölge üzerinde gözle görülür bir şekilde iyileşme meydana gelene kadar günde sabah ve akşam olmak üzere kez kullanılmalıdır. İyileşme meydana geldiğinde ise rahatsızlığın tekrar oluşmasını önlemek için günde kez ya da bir kaç günde 1 kez olmak üzere kullanılabilir.

Betnovate Saç Losyonunun Olası Yan Etkileri

Deride kaşıntı, yanma hissi ve hasarlı bölgeler üzerinde ağrılı durumların görülmesi olası en sık görülen yan etkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca seyrek olarak ise yüz bölgesinde yuvarlaklaşma, deri üzerinde kırışıklık, deride kuruluk, kızarıklık, deri enfeksiyonları, vücut kıllarında artış, kan basıncı yükselmesi gibi durumlar ise çok az hastada görülen yan etkilerdir.

Saç bakımı ile ilgili diğer bir makalemiz  Prosenin Şampuanı Yorumlarını  okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?