in

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?
Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?

Modern çağımızın en yaygın rahatsızlıkların biri olan mide asidi, genellikle yetişkinlerde mide ekşimesi olarak görülmektedir. Eğer hasta tarafından gerekli tedbirler alınmaz ise bu rahatsızlık daha kronik olarak reflüye dönüşebilmektedir. Mide asidi tedavisi için kullanılan bazı yöntemleri sizeler için derledik.

Bitkisel Çaylar

Mideyi sakinleştirmek ve mide asidini dengelemek adına çeşitli bitki çaylarını günde 1-2 bardak tüketmeniz faydalı olacaktır. Özellikle zencefil ve papatya çayı isteğe bağlı olarak bal ve limonla ılık bir şekilde tüketilmesi hem mide asidinden hem de günlük stresten kurtulmanızı sağlar.

mide-asidini-ne-gecirir.jpg

Sakız

Sakız çiğnemek o anki yaşadığınız mide yanmasını geçirebilecek pratik yöntemlerden biridir. 20-30 dakika boyunca çiğnemiş olduğunuz şekersiz sakız, sizin tükürük salgınızı artırır ve mide asidi dengelenmiş olur.

Beslenme alışkanlıkları

Tek seferde fazla yemek yenilmemeli ve lokmalar yavaş yavaş çiğnenmelidir. Mide asidi tedavisinde sindirim sistemini zorlayıcı aktivitelerden uzak durulmalıdır. Örneğin; yağlı ve baharatlı yemeklerden kaçınılmalı ve yatmadan 2-3 saat önce yemek yenilmemelidir. Böylece gece boyunca mide kendini korur ve ertesine güne daha iyi bir şekilde başlamanızı sağlar.

Badem

Yemek yemeden önce 3-4 tane badem tüketmek kolay ve hızlı bir şekilde yemekten sonra oluşabilecek mide yanmasını önleyecektir. Bademi tek başına tüketmek istemiyorsanız rendeden geçirip süte ekleyerek tüketebilirsiniz. Sütün de mideyi yatıştırıcı etkisi vardır.

mide-asidi-nasil-gecer.jpg

Günlük Spor

Hem fit bir vücut için hem de mide asidini yok etmek için rutin bir egzersiz programınız olmalıdır. Özellikle yemeklerden sonra 20-30 dakikalık tempolu yürüyüşler mideniz için rahatlatıcı olacaktır ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Sporla birlikte verilen fazla kilolar mide asidini azaltır.

mide-asidini-gecirmek-icin.jpg

Alkol Kullanımı

Alkol, mide asidini tetikleyen ve reflüye davetiye çıkaran başlıca etkenlerden biridir. Vücudun susuz kalmasına sebep olan ve mide iltihabına neden olan alkolü, mide asidi problemi yaşayan birisi hayatından çıkarmalıdır. Alkolün yanı sıra gazlı ve kafeinli içecekleri doktorunuzun tavsiyesine göre belirli bir miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve mide duvarına zarar verir ve böylece akşamüstü mide ekşimesine yol açar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

BETNOVATE SAÇ LOSYONU

Bricanyl Ekspektoran Şurup