in

Bricanyl Ekspektoran Şurup

Bricanyl Ekspektoran Şurup

 

Bricanyl Ekspektoran Şurup Nedir ? Ne için kullanılır?

 

Bricanyl,  genellikle 100 mL’lik şişelerde satışa sunulmaktadır. Ayrıca piyasada Bricanyl tablet 2.5 mg, Bricanyl 5mg Durules Kontrollü Salımlı Tablet ve Bricanyl Turbuhale Toz inhalatör 0.5 mg/doz olarak da bulunmaktadır.

 

Etken maddesi Terbütalin sülfat ve Guafenezin (gayakol gliserli eter) olan Bricanyl ekspektoran şurup, astım ve bronkospazm ile sekresyonun komplikasyon olarak ortaya çıktığı diğer akciğer hastalıklarının idame tedavisinde kullanılır. Kısacası solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştirip, nefes almayı kolaylaştıran bir ilaçtır. Ayrıca astımlı hastalarda veya diğer benzer durumlarda nefes darlığı gibi belirtileri iyileştirir. Astımlı hastalarda düzenli olarak kullanılmaktadır. Ancak başlamış olan akut bir astım atağını iyileştirmez.

 

Balgamın ve solunum yolu salgılarının yoğunluğunu azaltarak, kolay bir şekilde dışarıya çıkmasını sağlar. Öksürüğü rahatlatır.

 

 

 

Biyoyararlanımı yaklaşık %10’dur. Aç karnına terbütalin alındığından yaklaşık %15’e çıkar. Biyoyararlanım, etkin maddenin absorbe edilme ve vücut içindeki etki yerine erişebilme hızı ve derecesidir.

 

 

Bricanyl Ekspektoran Şurubu kullanmadan önce Dikkat etmeniz gereken ve kullanmamanız gereken durumlar.

 

Öncelikle kullanılmaya başlamadan önce doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

 

İlacın etken maddelerine karşı alerji varsa bu ilacın kullanması önerilmez.

 

Karaciğerinde veya böbreğinde herhangi bir hastalığı olan kişiler kullanmadan önce doktordan onay almalıdır. Aynı şekilde kişide, yüksek kan basıncı, yüksek tiroid, düzensiz kalp ritmi veya kalp rahatsızlığı varsa kullanmadan önce doktordan onay almalıdır.

 

Porfiri (kan hastalığı) hastalarında ve kalp kası kalınlaşmasına bağlı kalp büyümesi olan hastalar kesinlikle kullanmamalıdır.

 

Tedavi sırasında sigara içilen ortamlarda, soğuk ve kuru havalarda, tozlu havalarda bulunulmamalıdır.

 

2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması önerilir.  Yapılan araştırmalarda herhangi bir teratojenik etki bulunmamışsa da gebeliğin ilk 3 ayında dikkat edilmelidir.

 

 

Bricanyl Ekspektoran Şurup nasıl kullanılır? Günlük kullanım dozu nedir?

 

Öncelikle doktorun reçetelediği şekilde kullanılması gerekir.

 

İlaç her kullanımdan sonra hafifçe çalkalanır. Ölçekli kaşıkla alınır.

 

Genelde yetişkinlerde önerilen doz günde 3×10 ve 3×15 mL’dir. Çocuklarda ise önerilen günlük doz kilo başına 0.25 mL olacak şekilde ayarlanır. Eğer çocuklarda bu dozlarda yanıt alınamaz ise yan etkiler çok şiddetli değilse, doz iki katına çıkartılabilir.

 

Kullanmadan önce prospektüsü dikkatlice okunmalıdır.

 

Bricanyl Ekspektoran Şurubun olası yan etkileri

 

Yan etkilerin şiddeti alınan doza ve uygulama yoluna bağlıdır fakat yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık basit tedavilerle kendiliğinden geçer.

 

Bricanyl Ekspektoran Şurup kullanıldığından görülen yaygın yan etkiler, Titreme, baş ağrısı, Kalbin hızlı atması, kas krampları ve kandaki potasyum seviyelerinde azalmadır.

 

Çok yaygın görülmeyen yan etkiler, düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, mide bulantısı.

Uyku bozuklukları, endişeli hissetme, huzursuzluk, hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri, ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar, Vücudun uç kısımlarında damar genişlemesi.

 

Bu yan etkiler hastayı rahatsız ederse veya geçmezse doktora başvurulmalıdır.

 

Bricanyl Ekspektoran Şurubun doz aşımı durumunda alınacak önlemler nelerdir ?

 

Bu ilacın doz aşımında, Baş ağrısı, anksiyete, tremor, bulantı, tonik kas krampları, çarpıntı, taşikardi ve aritmi görülebilir. Bazen de kan basıncında düşme görülebilir.

Genellikle hiçbir tedavi gerekli değildir. Yüksek miktarda terbütalin sülfat alındığından şüpheleniliyorsa aşağıdaki önlemler alınabilir:

Mide lavajı uygulaması, Aktif karbon verilmesi, Asit baz dengesi, kan şekeri kontrol edilmesi, Kalp hızı, kalp ritmi ve kan basıncının izlenmesi. Bricanyl doz aşımında tercih edilen antidot, kardiyoselektif beta blokerlerdir. Ancak beta blokerleri, bronkospazm bulunan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Periferik damar direnci ve kan basıncında belirgin düşmeye neden olabilir. Böyle bir durum gelişirse hacim genişletici bir çözelti verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?

Mide Asidi Tedavisi: Neler İyi Gelir?

En Etkili ve En İyi Sivilce Kremi Markaları

En Etkili ve En İyi Sivilce Kremi Markaları