in

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar
Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Kadınlarda Adet Sancısı

Kadınların her ay yumurtlama dönemlerinden sonra vücutlarından döllenmeyen yumurtaları atmak için geçirdikleri döneme adet dönemi denmektedir. Bu dönem kişiden kişiye değişerek oldukça sancılı ya da rahat geçmektedir. Eğer sizin de sancılı bir adet dönemiz varsa ve “adet sancısına ağrı kesici zararlı mı?” gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa bu yazımız tam da size göre.

adet-sancisina-agri-kesici-zararli-mi.jpg

Öncelikle yalnızca adet döneminde değil hayatımızın bütün dönemlerinde gereksiz ilaç kullanımı vücudumuza zarar vermektedir. Kullandığınız ilacı ne olursa olsun kesinlikle doktor kontrolünde kullanmalı, yan etkilerini ve içeriğini kontrol etmelisiniz. Adet dönemlerinde de aynı durum söz konusu olduğundan ağrıyı kesmek adına rastgele bir ilaç içmemelisiniz. Adet ağrıları geçici ama oldukça şiddetli olduğundan kadınların adet dönemlerini kabusa çevirirler. Bu ağrılara nasıl yenilmeyeceğimizden “adet sancısına ağrı kesici zararlı mı?” yazımızda adım adım bahsedelim;

 

Adet Sancısı İçin İlaçlar Zararlı Mı?

  • Öncelikle adet dönemi başlamadan stresten kaçınmalı ve “eminim yine çok ağrım olacak” diye kendimizi ağrıya hazırlamamalıyız.
  • Adet dönemimizin öncesindeki bir hafta boyunca vücudumuzu hatta özellikle ayaklarımızı sıcak tutmalı ve kendimizi soğuktan korumalıyız. Herhangi bir soğuk algınlığı durumunda ağrımız daha çok şiddetlenecektir.
  • Adet sancısı sırasında ağrımız çok şiddetli ise alt karın bölgesini ısıtmak da aynı şekilde rahatlamanın bir başka yöntemidir. Fazla sıcak olmamak şartıyla kısa süreli ısınmayı alt karnınızda sağlamak damarlarınızın genişlemesine ve kan akışınızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Ancak buradaki en önemli adım herhangi bir yanmaya karşı kullanacağınız suyun çok sıcak olmamasıdır.

adet-sancisina-agri-kesici.jpg

  • Adet dönemimizden önce ya da adet dönemi sırasında hem bizi rahatlatması hem de sıcak tutması için çeşitli bitki çayları içebiliriz. Bunlar zencefil çayı, nane çayı, hayıt çayı, papatya çayı, melisa çayı gibi çaylar olabilir.
  • Hayatımızın her döneminde fazla ilaç kullanmanın tedavinin yanı sıra vücudumuza çeşitli zararlar verebileceğinden bahsetmiştik. Bunun yanında ağrılarım geçmiyor bir ilaca ihtiyacım var diyorsanız çeşitli ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz. Bunlardan; Arveles, Dolorex, Advil, Buscopan, Cyladol, Majezik, Maksaljin gibi ilaçlar en çok tercih edilenler arasında.
  • Bu ilaçların yanında önerilenlerden biri de Aspirin. Diğer ilaçlar arasında en masum kalan bu ilacı kullananlar adet sancılarının kesildiğinden söz ediyorlar. Kanı sulandırdığı için akışı hızlandırdığı ve bu nedenle de ağrı şiddetini azalttığından bahsediliyor.
  • “Adet sancısına ağrı kesici zararlı mı?” sorusuna verilebilecek en masum cevaplardan biri ise ağrı kesici yerine çeşitli egzersizlerin önerilmesidir. Adet sancınız sırasın yapacağınız bazı egzersizler de karnınızın rahatlamasına yardımcı olabilir. İlaç kullanmaktan çok daha zararsız ve aksine vücuda oldukça yararlı olan bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu yöntem arasında en çok tercih edilenlerden biri de yogadır. Rahatlamak, gevşemek ve ağrıyı düşünmemek vücudunuzun karın ağrısına verebileceği en iyi cevap olacaktır.
  • Bütün bu önerilerin ışığında oldukça şiddetli ve geçmeyen bir adet sancınız varsa yapmanız gereken şeylerden biri de bir doktora muayene olmaktır. Düzenli kontrol olarak ve ilaçlarınızı doktor gözetiminde kullanarak da adet sancılarını yenebilirsiniz.

agri-kesici-zararli-mi.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

ALERJİK REAKSİYONLAR İÇİN; ALORES

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler

Vücudun Kuru Toprağı: El Bakımı İçin Öneriler