in

Topuk Çatlaklarını Geçirmenin Doğal Ve Basit Yöntemleri

Topuk Çatlaklarını Geçirmenin Doğal Ve Basit Yöntemleri

Ayaklarımız devamlı yerle temas halinde olduğundan, çok ayakta kalmaktan  topuklar zamanla yıpranmaya ve sertleşmeye başlar. Bu istenmeyen durumu önlemek adına evde doğal olarak hazırlayacağımız pratik yöntemler iyileşmeye oldukça katkı sağlayacaktır.

Topuk Çatlakları İçin Formüller

Evde uygulayabileceğimiz pratik yöntemlerden ilki; 1 adet muz, ezilmiş ananas ve 1 çorba kaşığı limon suyunu bir araya getirmektir. Muz ezilmiş bir şekilde ananas ve limon suyu ile birlikte karıştırılır. Sonrasında bu karışım topuklara masaj yaparak uygulanır. 15 dakika bekletilir ve su ile durulanır. Muz, çatlamış ve kuru topuklara oldukça iyi gelecektir. Ayak kurulandıktan sonra yağlı bir krem ile topuklar nemlendirilir.

Bitkisel Yağlarla Topuk Çatlağı Tedavisi

 

 

Kakao yağı ile acıbadem yağı karıştırılarak topuklara yedirildiğinde, 1 saat boyunca kapalı bir şekilde ayaklarda bekletilir. Bekletildikten sonra durulama işlemi ılık su ile yapılarak, haftada 3 defa uygulanabilir.

Zeytin yağı ile Topuk Çatlağı Tedavisi

Zeytin yağı başlı başına topuk çatlaklarına rahatlıkla sürülebilir. Zeytinyağı uygulandıktan sonra çorap giyilerek, 3 saat boyunca bekletilir. Bekleme süresinin sonunda ılık su ve sabun ile durulama işlemi yapılır ve isteğe göre krem de sürülebilir. Zeytin yağının  yumuşatma özelliği sayesinde topuk çatlakları gözle görülür şekilde azalacaktır.

Çatlaklar İçin Bitkisel Tedavi

Evde rahatlıkla bulundurduğumuz 1 yemek kaşığı limon suyu ile  1 yemek kaşığı gliserin karıştırılarak çatlaklara sürülür.1 saat boyunca bekletildikten sonra durulanır ve yaklaşık  1 hafta içerisinde bu etkili karışım pozitif sonuçlar  vermeye başlayacaktır.

Topuk Çatlağında Su Ve Sabun Tedavisi

Bu yöntemde 1 litre su ile sabun bulundurmak yeterli olmaktadır. Öncelikle 1 litre su ılık hale getirilir. Sonrasında sabun rendelenerek suyun içerisine karıştırılır. 30 dakika boyunca ayaklar suyun içerisinde bekletilir. Ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra ise sünger taşı ile ayakların çatlak olan bölgeleri iyice ovulur. Ölü deri döküldüğünde çatlaklar yumuşayacaktır. Uyumadan hemen öncede ayaklar shea yağı ile ovulabilir.

Aynı şeklide 1 çay kaşığı vazelin ile 1 adet limon suyu karıştırılarak çatlakların olduğu bölgeye sürüldüğünde çatlakların azaldığı gözlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Karbonatın Vücutta Yarattığı İnanılmaz Faydalar

Doğal Meyveli Yüz Maskesi Tarifleri