in

Karbonatın Vücutta Yarattığı İnanılmaz Faydalar

Karbonatın Vücutta Yarattığı İnanılmaz Faydalar

Karbonat; kek kabartmaktan, temizliğe, çamaşır ağartmaktan mide rahatlatmaya kadar geçmişten günümüze pek çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bir alkali tuzdur.

Karbonatlı Yüz Peelingi Ve Arındırıcı Vücut Maskesi

Karbonatla yapılabilecek olan yüz peelingi; özellikle siyah noktaların yoğun olduğu burun, alın ya da çene gibi bölgelere bir müddet uygulandığında, cilt hem yağ ve makyaj artıklarından temizlenecek hem de kirden dolmuş olan gözenekler arınarak açılacaktır. Maskeyi oluşturmak için; 3 ölçü karbonata,1 ölçü ılık su kullanmak yeterli olacaktır. Karışım yüzümüz için yapılacaksa; 3 çay bardağı karbonata karşılık  1 çay bardağı su iyice karıştırılarak , yoğun kıvamlı macun haline getirilir.Hazırlanan macun parmak uçlarıyla ve dairesel hareketlerle yedirilerek birkaç dakika sonra yıkanabilir.Maske  tüm  vücuda uygulanacaksa eğer daha yüksek ölçeklerde karbonat ve su kullanılarak duş almadan önce hatta her gün rahatlıkla kullanılabilir.

 

 

Karbonatın Deodorant Etkisi

Banyodan çıktıktan sonra vücudun ıslaklığını gidererek nemliyken koltuk altlarımıza avucumuza aldığımız bir parça karbonatı sürersek, vücudumuz gün içinde kötü kokmayacaktır. Hem sağlıklı bir deodorant etkisi yaratacak hem de cilde zararlı etkiler içeren ürünlerden bizleri uzak tutacaktır.

Saçlar İçin Karbonat Mucizesi

Saçlarımıza daimi olarak kullandığımız şampuan şişesinin içerisine yarım avuç kadar karbonat karıştırıp yıkadığımızda, daha parlak ve yumuşak bir görünüm sağlayarak saçlı deriyi daha sağlıklı bir nem dengesine kavuşturacaktır. Bunun aksine saçlara şekil vermek için kullandığımız kozmetik ürünü, saç tellerinin kırılmasına, matlaşmasına, tahriş ve kepeğe neden olabilmektedir.

Kaşıntı Ve Böcek Isırıkları İçin Karbonat Merhemi

3 yemek kaşığı karbonatı, 1 yemek kaşığı suyla krem kıvamına gelene kadar karıştırıp kaşıntının ya da yanmanın olduğu kızarıklık olan bölgeye hafifçe sürmek, sivrisinek ısırıklarını geçirmek için yeterli olmaktadır. Bu formül, özellikle yaz aylarında rahatsızlık veren sivrisinek yaraları için hem etkili hem de pratik bir yöntemdir.

Suyun içerisine bir miktar karbonat katılarak, 15-30 dakika kadar ayaklar dinlendirildiğinde, hem nasırları yumuşatabilir hem de ayakların gevşemesine yardımcı olabiliriz. Bu amaçla dört ölçü suda bir ölçü karbonat kullanmak yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Pirinç Unu Maskesi İle Cilde Kazandırılan Şifalar

Topuk Çatlaklarını Geçirmenin Doğal Ve Basit Yöntemleri