in

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Vücudumuzdaki her organ ve uzuvumuzda beliren farklılıklar, lekeler, şişmeler bir genel olarak bir rahatsızlığa işaret eder. Rutin dışı bu tarz semptomları fark ettiğimizde, oluşan sorunun kaynağını iyi tanımlamamız ve gerekliyse mutlaka bir uzman kontrolüne tabii tutulmamız gerekir.

Vücudumuzdaki eksikliklere işaret eden bir değişim de tırnaklarımızda gerçekleşir. Tırnaklar ile alakalı çeşitli sağlık sorunları vardır. Bunlar batmalar, düşmeler, renk değişiklikleri veya soyulmalar olabilir. Bunların yanı sıra tırnak üzerinde görebileceğimiz beyaz lekeler olabilir. Bu lekeler ile alakalı olarak çeşitli söylentiler sık sık karşımıza çıkar; ancak bu söylentilere karşın işin aslı farklıdır. Bu leker tırnaktaki beyaz yarım ay şeklinde karşımıza çıkar ve bilinenin aksine vitamin eksikliğinden kaynaklanmamaktadır.

tirnaklarda-beyaz-leke-nedenleri.jpg

Mineral Eksikliklerinden Kaynaklanmaktadırlar

Tırnaklarımızda oluşan beyaz lekeler, mineral eksikliğinin söz konusu olduğu durumda ortaya çıkarlar. Çinko ve potasyum gibi minerallerin eksikliğinin oluşması ile tırnaklarımızda beyaz lekeler meydana gelir ve bu bir tür renk kaybı olarak tanımlanır.

Besinlerimizin içeriğinde çinkonun bolca olmasına dikkat etsek de vücudumuzda çinko emilimini azaltacak olan etkenlerin bulunması eksikliğe neden olur. Süt tüketimi ve C vitamini tüketimi, çinko tüketimi ile beraber gerçekleştirildiğinde çinko eksikliği meydana gelebilir.

Tırnaklardaki Beyaz Leke, Hastalık Habercisi Olabilir

tirnak-uzerindeki-beyaz-leke.jpg

Çinko eksikliğine dayalı olarak ortaya çıkan tırnaktaki beyaz lekeler hangi hastalığın habercisi uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Çinko’nun cilt ve derinin güçlenmesi ve sağlıklı görünmesi için önemli etkileri vardır. Tırnaktaki beyaz lekeler, nefrit, tiroit hormon yetersizliği, tırnak mantarı, kansızlık, kalsiyum eksikliği gibi rahatsızlıkların işaretçisi olabilir. Bu nedenle uzun süreli ve yoğun görünen lekeler söz konusu olduğunda bir uzmandan destek alınması gerekir.

Bol Bol Çinko Tüketin

Temel olarak tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer denildiğinde akla ilk olarak çinko içeriği bol olan besinlerle beslenilmesi gerektiği gelir. Ancak bu beslenmeyi sürdürürken süt ve C vitamini tüketimi dengeli ve azaltılarak gerçekleştirilmelidir; aksi takdirde kazanılan çinkonun emilimi azalacak ve ihtiyaç karşılanmayacaktır.

tirnak-lekelerinde-tedavi-yontemleri.jpg

Bununla beraber brokoli, elma, havuç, kırmızı et, karaciğer, mısır, yumurta, bezelye ve fındık tüketimi tırnaktaki beyaz lekelerin giderilmesi için tüketilmesi gereken besinler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Saç Gürleştiren Doğal Formüller 

Nasıl Kilo Alırım