in

Nasıl Kilo Alırım

Nasıl Kilo Alırım? 
Fazla kiloya sahip olmak kadar tam tersi fazla zayıf olmak da çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor. Bu sorunların en yaygın olanlarını saç dökülmesi, adet düzensizliği, depresyon, deride kuruluk ve halsizlik şeklinde sıralayabiliriz. Siz de aşırı zayıfsanız ve Nasıl kilo alırım? sorusuna cevap arayanlardansanız, bu sorunun çok çeşitli cevapları olduğunu söyleyebiliriz. Yazımızda sizlere bu konu üzerinde sağlıklı tavsiyelerde bulunacağız. Bu konuda yapılması gereken ilk işlem vücut yağ oranını ölçmek olacaktır. Eğer yağ oranı beklenen düzeyin altında ise bu durumun sebepleri araştırılmalıdır.
Eğer kilonuzun aşırı düşük olması sizi rahatsız ediyor ve bunun dışında herhangi bir sağlık sorununuz mevcut değilse beslenme alışkanlıklarınızda bir düzenlemeye gitmeniz gerekecektir. Ancak kilo almak için sağlıksız kilo alımına yıl açan fastfood tarzı ve yüksek kaloriyi sahip diğer besinler kesinlikle önerilmemektedir. Zira bu tarz besin ürünlerinde bol miktarda yağ ve şeker bulunmaktadır ve kilo almanın yanı sıra farklı sağlık problemleri yaşamanıza yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra yağlı yiyecekler toksik hissini attırdığından dolayı iştahınızın da kaçmasına yol açacaktır.
Kilo Almak İsteyenlere Tavsiyeler 
– Her gün düzenli olarak 3 ana önüne yer verin ve bu ana öğünlerin beraberinde ara öğünlerle de destekte bulunun.
– Aldığınız tüm öğünlerde günlük gereksinimlerinizi karşılayacak protein, karbonhidrat ve yağ oranlarının yeterli ve dengeli olmasına dikkat edin.
– Sağlıklı yağ tüketimine ağırlık vermeniz oldukça önemli. Omega3 içeren yağlar oldukça faydalı olduğundan dolayı balık tüketimine ağırlık vermeniz sizin için faydalı olacaktır.
– Ana öğün aralarında meyve ile birlikte ceviz, badem ve fındık gibi taze kuruyemişler de tüketebilirsiniz.
– Günlük öğünlerinizin en az birini protein tüketimine ayırmalısınız. Protein yönünden zengin yiyecekler arasında yumurta, kırmızı et, hindi ve tavuk eti sıralanabilir.
– Yemeklerinizi kızartarak tüketme alışkanlığından vazgeçin. Bunun yerine ızgara yapın ya da tencerede pişirmeyi tercih edin.
– Öğünlerinizde salata tüketimine ağırlık verin. Salatalarınızın içine peynir, susam, patates gibi destekleyici gıdalar atarak kilo alımını destekleyebilirsiniz.
– Ekmek ve makarnayı daha çok yiyebilirsiniz.
– Çorbalarınızı et suyu ve krema ile zenginleştirerek tüketebilirsiniz.
Her ne kadar kaloriyi bağlı olarak kilo alımına neden olduğu bilinse de kilo almak için ali içecek tüketimi tavsiye edilmez. Süt ve meyve suyu tüketmeniz daha uygun bir tercih olacaktır.
.
– Aldığınız besinlerin hem kalori gem de besin değeri yönünden zengin olmasına özen gösterin.
Kilo Almaya Yardımcı Besinler Nelerdir? 
Yazımıza, hangi besinlerin kilo aldırcı özelliğe sahip olduğuna değinerek devam ediyoruz. Eğer siz de kilo almak istiyorsanız hem kalorisi yüksek hem de sağlıklı olan bu besinlerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Örnek verecek olursak; krema gibi yüksek kaloriye sahip olan gıdaları çorbalarınıza ilave ederek kullanabilirsiniz. Yemeklerin ardından kuruyemiş tüketimine ağırlık vermeniz de bu anlamda oldukça önemli. İçerisinde nişasta barındıran patates ve havuza da gün içerisinde yer verebilirsiniz. Aynı zamanda bol miktarda peynir, susam ve mısır da yiyebilirsiniz. Günlük üç ana öğüne üç ara öğün de ilave ederek midenizin boş kalmasını önleyebilir, ulaşmak istediğiniz kiloya kısa sürede sahip olabilirsiniz. Yemeklerden hemen sonra bol miktarda su içmeniz de oldukça önemlidir. Çünkü yemeğin hemen arkasından içeceğiniz su, tükettiğiniz gıdaların yağa dönmesini sağlayacak ve kilo almanıza yardımcı olacaktır.  Tüm bunların yanı sıra en önemlisi de bu konuda, bu alanda uzman kişilerin de önerilerine itibar etmeli, kilo almak için sağlığınızı tehlikeye düşürebilecek tüm yiyecek ve içeceklerden tamamen uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: Sarımsak

Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: Sarımsak