in

Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: Sarımsak

Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: Sarımsak
Uçuk Tedavisinde En Etkili Yöntem: Sarımsak

Uçuk hemen hemen herkesin en az bir defa başına gelmiştir. Henüz gelmediyse de gelecektir. Uçuk, uçuk virüsünün aktif hale gelmesi ile meydana gelen içi iltihap dolu kabarcıklardır. Uçuk virüsü, herkeste bulunduğu için her insanın hayatı boyunca en az bir defa uçuk çıkarması mümkündür. Uçuk strese bağlı olarak çıkabildiği gibi vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde de baş gösterebilir.

ucuk-nasil-gecer.jpg

Uçuğun çıkma nedenleri arasında beslenme de vardır. Beslenme bozukluğu ya da yeterli ve dengeli beslenememe uçuğu tetikleyen unsurlardandır. Uçuğun, günlük aktivitelerimize bir etkisi ya da engeli olmamakla birlikte, mide bulandırıcı ve görsel anlamda hoş olmayan bir sonuç ortaya çıkarabiliyor. Ayrıca uçuk, son evresinde yani iltihabının akma sürecinde bulaşıcı olmaktadır.

En etkili uçuk kremi bile uçuğu anında kurutmaz. Ancak iyileşme sürecini hızlandırarak iyileşme sürecine katkıda bulunur. Uçuk evresini tamamlamadan, ne olursa olsun kurumayacaktır.

Hem meydana getirdiği hoş olmayan görüntü hem de hijyen sebebiyle dudağımızda çıkan uçuğun en hızlı şekilde kurumasını isteriz. Bu nedenle hızlı uçuk tedavisi için kendi imkanlarımız dahilinde birtakım önlemler alırız.

ucuk-icin-tedavi-yontemleri.jpg

Uçuk İçin Evde Yapılabilen Uygulamalar?

Uçuk için birtakım uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle protein grubunun içerisinde bulunan lisin sayesinde uçuğunuzun kuruma süresi kısalacaktır. Dolayısı ile et, süt, balık, baklagiller uçuk tedavisinde uygulanabilir. Ayrıca arginin içeren yer fıstığı, çikolata, badem ve kuru meyeler de uçuk virüsünün düşmanları aradındadır.

Uçuk çıkaranlar bilirler, uçuk iyileşme evresine gelene kadarki süreçte ağrılı olmaktadır. İşte bu ağrıyı giderebilmek için siyah poşet çayı uçuğunuzun üstüne birkaç dakika bastırmanız uçuğunuzun ağrısını alacaktır.

ucuk-dogal-sarimsak-cozum.jpg

Ayrıca bilinen en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de sarımsaktır. Uçuğa sarımsak sürmenin faydasını bilmeyen yok gibidir. İşin özü aslında şudur ki sarımsağın mikropları öldürme etkisi sayesinde uçuğun tedavi süreci hızlanmaktadır. Bir diş sarımağı ortadan kestikten sonra ortaya çıkan suyunu uçuğunuzun üstüne sürerseniz eğer, uçuğunuzun iyileştiğini göreceksiniz. Yani sarımsak ile yapacağınız masaj sayesinde uçuğunuz iyileşme sürecine girecektir. Sarımsağın kendine özgü kokusunu yok edemezsiniz. Ancak kokusuna rağmen, edavide gösterdiği başarı vazgeçilmezdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Nasıl Kilo Alırım

Şeker hastalığından Kurtulmak için doğal yöntemler