in

Tırnak Yeme Alışkanlığı

 

Pek çok kişide görebileceğiniz tırnak yeme alışkanlığı altında pek çok neden yatabilmektedir. Bununla birlikte tırnak yeme alışkanlığının önüne geçmek için de farklı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Genellikle ergenlik döneminde başlayarak ileriki yaşlara kadar devam ettiği bilinmektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığını Önlemek İçin İse;

Tırnak yemek her şeyden önce hijyen açısından oldukça zararlıdır. Çünkü gün içinde tırnaklarınızın içine pek çok kir ve pislik birikebilmektedir. Bunun için sağlığınızın da tehdit altında olmaması ve mikrop kapmamak için öncelikli olarak tırnaklarınızın temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

Tırnak yiyenler için özellikle acı oje veya buna benzer pek çok ürün bulabilirsiniz. Bunları düzenli olarak kullandığınızda siz de artık tırnaklarınızı yemekte vazgeçebilirsiniz.

-Belirli bir zamandan sonra tırnak yemeyi sadece boş vakitlerinizde daha yoğun olarak yaptığınızı göreceksiniz. Bunun için tırnaklarınızı yemek yerine sadece boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz başka bir uğraş edinebilirsiniz. Bu sayede belirli bir süre sonra tırnaklarınızı yemeyi unutabilirsiniz.

-Sıkıntıdan dolayı tırnak yemek oldukça sık görülmektedir. Öncelikli olarak neden dolayı tırnaklarınızı yediğinizi bulmanız ve buna göre de kendinize göre bir önlem almanız tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için etkili olacaktır.

 

Tırnak yeme problemi yetişkinlerde yaşandığı gibi, çocukluk çağlarında da yaşanan bir problemdir. Tırnak yemenin görsel olarak sıkıntı yaratmasının yanı sıra, enfeksiyonel rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir. Tırnak yeme alışkanlığının altında yatan bir çok neden olabilir. Tırnak yeme alışkanlığından nasıl kurtulurum diye düşünmeye başladıysanız eğer, öncelikli olarak tırnak yeme alışkanlığınızın altında yatan nedeni araştırmanız gerekmektedir.

cocuklarda-tirnak-yeme-aliskanligi.jpg

Neden tırnak yiyorum?

Tırnak yemenin strese bağlı olarak nedenleri olduğu gibi, bir rahatsızlık belirtisi de olabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığınızdan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Tırnaklarınızı yeme alışkanlığından kendi çabalarınızla kurtulabilirsiniz. Birçok yöntemi uyguladınız ancak hala alışkanlığınız devam ediyorsa, büyük bir ihtimalle alışkanlığınız psikojiktir. Tırnaklarınızı yemenin altında yatan neden, psikolojik ise bir psikiyatra gidip, uzman desteği almanızda yarar vardır. Doktorunuz size tırnak yememek için ilaç ya da solüsyonlar önerecektir. Bu destekler yardımı ile siz de tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulabileceksiniz.

tirnak-yeme-aliskanligi-nasil-birakilir.jpg

Dilerseniz, bir doktor desteği almadan önce kendi kendinize uygulayabileceğiniz çözümleri denemeniz daha uygun olur. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulabilmeniz için eczanelerde satılan ve acı oje olarak tabir edilen ürünlerden alabilirsiniz. Böylelikle tırnağınızı ağzınıza her götürdüğünüzde ağzınızda oluşacak acı tat sizi bu alışkanlıktan vazgeçirecektir.

Bir diğer yöntem ise, tırnaklarınızı çok kısa kesmektir. Kısa olan tırnaklarınızı ağzınıza götürdüğünüz takdirde canınız acıyacak ve elinizi ağzınızdan uzaklaştıracaksınız. Ya da tırnaklarınıza manikür yaptırıp, renkli cıvıl cıvıl ojeler sürmek etkili olan yöntemlerden biridir. Böylelikli tırnaklarınızın görünümünü etkilememek adına alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Tırnak yemenin nedenleri strese ve sinire de bağlı olarak ortaya çıkabildiğinden dolayı, kendinize boş vakit ayırmamanız etkili olabilir. Boş vaktinizde oturup düşünmek, düşündükçe de strese girmeniz mümkün olduğundan dolayı, bu durum tırnak yemenizi tetikleyebilir.

tirnak-yeme-aliskanliginin-tedavisi.jpg

Yukarıda belirttiğimiz tırnak yemeyi bırakma yöntemleri sizin için etkili olmadıysa bir psikiyatra gidip, uygun görülen tedaviyi uygulamanız gerekmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığınızdan vazgeçmek için hala bir uygulamaya geçmediyseniz, hem sağlık ve hijyen açısından, hem de görsel açıdan bu alışkanlığınızdan kurtulmanız için hemen düğmeye basmanız gerekmektedir. Siz de fazla zaman geçmeden sorunun nedenini saptayarak, çözüm yoluna ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Böbrek Kumunu Ne Döker?

Buerger Hastalığı Nedir?