in

Buerger Hastalığı Nedir?

 

Sigara sağlık için en tehlikeli maddelerden birisidir. Buerger hastalığı ise yalnızca sigara kullanan kişilerin yakalandığı bir hastalıktır. Özellikle bu hastalığın erken teşhisinin yanı sıra hastalığın oluşmaması için kesinlikle sigara içilmemesi gerekmektedir.

Buerger Hastalığı Nedir?

Buerger hastalığı sigara tüketen kişide hem bacaklarda hem de kollarda meydana gelen damar tıkanıkları olarak bilinmektedir.

Özellikle dünya genelinde ülkemiz ile kıyaslama yapıldığında bizim ülkemizde de Buerger hastalığının oldukça fazla görüldüğü söylenebilir.

 

Yalnızca sigara içen kişilerde değil sigara içmeyen ancak pasif içici konumunda olan kişilerde de sıklıkla görülebilmektedir. Erkeklerde oldukça sık görülen Buerger hastalığı yapılan araştırmalara göre kadınlarda da son yıllarda oldukça fazla görülmeye başlamıştır.

Buerger hastalığının diğer hastalıklara göre en önemli farkının ise yalnızca sigara içen kişilerde görülmesidir.

Özellikle damar tıkanıklarına neden olmasının yanı sıra kan sağlığı için de büyük bir tehlike meydana getirmektedir. İyileşmeyen yaralar ise bunun en önemli göstergelerinden birisidir. Özellikle kollardaki damarların tıkanmasına neden olan Buerger hastalığı parmaklara giden kanı da keserek meydana gelen yaraların iyileşmemesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Yüksek Ateş