in

Çocuklarda Yüksek Ateş

 

Çocukluk döneminde pek çok bulaşıcı hastalık atlatılmaktadır. Bununla birlikte çocukların bağışıklık sistemleri gelişme aşamasında olduğu için de mikroplara açıktır. Bunun için de sıklıkla tüm hastalıkların ön belirtisi olarak ateşlenme sorunu yaşanabilmektedir.

Çocuklarda yüksek ateş sıklıkla meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise anne ve babaların oldukça dikkatli ve sakin olmaları büyük önem taşımaktadır. Farkında olmadığınız ya da önemsemediğiniz yüksek ateşin havale gibi ölümcül sonuçlara varacak derecede ilerleyebilir.

 

Öncelikli olarak çocuklar için evinizde kesinlikle hassas bir ateş ölçer bulundurmalısınız. Eğer çocuğunuzun yüzünde veya ten renginde hafif bir kızarıklık görürseniz hemen ilk işiniz ateşini ölçmek olmalı. Normal vücut ısınının 37 derece olduğunu unutmayın. Yüksek ateş ise 41 ve üzeri olarak bilinmektedir. Ancak çocuklarda yetişkinlere oranla bu derecenin altında olması bile yüksek ateş olabilmektedir.

Çocuklarda yüksek ateş ölçümünün ise kulak içinden, ağızdan, koltuk altından ve makattan yapılması uygundur. Özellikle kasık gibi sıcak kalan bölgelerden yapılan ateş ölçümü yanıltıcı sonuçlar elde etmenize neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Buerger Hastalığı Nedir?

Göz Sulanmasına Ne İyi Gelir?