in

Böbrek Kumunu Ne Döker?

 

Böbrek kumu diğer bir ismi ile böbrek taşıdır. Ancak böbrek taşı ile kıyaslandığında böbrek kumunun daha küçük olduğu söylenebilir. Hem böbrek taşı hem de böbrek kumu arasında sadece ağrı şiddetine bağlı olarak farlılıklar görülebilmektedir.

Böbrek Kumunu Ne Döker?

Börek kumunun tedavisinde kumun daha sağlıklı bir şekilde vücuttan atılması için farklı yöntemler uygulanabilmektedir.

 

ESWL Taş Kırma Makinesi: Şok dalgaları ile yapılan bu uygulama sayesinde sadece kum değil böbrek taşının da sağlıklı bir şekilde vücuttan atılması kolaylaşmaktadır.

Üreteskopi: Cerrahi bir müdahale olarak değerlendirilebilir. Bu uygulama sırasında idrar borusundan mesaneye ve buradan da daha dar bir bölüm olan üreterlere kadar özel teknikler uygulanarak görüş yapılarak taşın veya kumun uygun görüldüğünde parçalanarak veya direkt olarak taş veya kumunun çıkartılmasıdır.

Böbrek kumu böbrek taşına oranla kendiliğinden de dökülebilmektedir. Kumun kolay bir şekilde dökülebilmesi için özellikle bol su içilmesi veya bununla birlikte bal ve çörek otu karışımının içilmesi de etkili olabilmektedir. Bitkisel çözümler ile böbrek kumu kolaylıkla dökülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ertesi gün hapı emzirirken kullanılır mı?

Tırnak Yeme Alışkanlığı