in

Perthes Hastalığı Ve Belirtileri

 

Perthes genellikle erkek çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Perthes hastalığı aksama, topallama gibi yürüyüş bozuklukları ile ortaya çıkmaktadır. 4 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen Perthes hastalığı belirtileri ne kadar erken fark edilirse tedavisi ve iyileşme süreci de o kadar kolay şekilde yapılmaktadır.

Perthes hastalığı nedir?

 

 

perthes-hastaligi

Çocuk ortopedisinin sıklıkla karşılaştığı hastalıklardan olan Perthes hastalığında femur başı denilen uyluk bölgesinin en üst kısmında top şeklinde kemik kan akımının geçici olarak duraksamasına ve buna bağlı olarak da Perthes hastalığının çıkmasına neden olur.

Perthes hastalığı genellikle 4 ve 10 yaş arasındaki erkek çocuklarda daha fazla görülmektedir. Kızların oranı 4 kat daha düşük olmaktadır. Perthes hastası çocuklar genellikle sürekli hareket halinde olan ve hiç yerinde durmayan çocuklar için tanılanmaktadır.

Perthes hastalarınde genellikle aksama, kalça veya diz ağrıları olabilmektedir. Perthes hastalığının belirtileri zaman zaman şiddetlenir ve zaman zaman da bu şiddet kesilir. Gerektiği zamanda önlem alınmazsa bacakta kısalma ve incelme gibi sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

 

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Yanık Nedir ve Nasıl Geçer?

Maya Mantarı Nedir Nasıl Geçer?