in

Monodoks 100 mg

MONODOKS

Monodoks nedir? Monodoks ne için kullanılmaktadır?

Monodoks içerisinde 100 miligram doksisiklin’e eşdeğer sayılan 112 miligram doksisiklin hidrat bulunduran bir ilaçtır bu etken madde bakterilere etki etmektedir. Doksisiklin bakterilere etki ederken bakterilerin protein yapılarını bozmaktadır, protein yapıları bozulan bakterilerin de üremesi yavaşlar ve durur. Yani monodoks bakterilere etki eden bir antibiyotik olmaktadır. Kapsüller halinde olan ilaç kahverengi ve sarı renk ile olmaktadır. Bu renkli jelatin ile üretilen ilacın iç kısmında monodoks tozu bulunmaktadır. Her bir ambalajında 14 adet kapsül bulundurur.

Özellikle bakteri kaynaklı olarak oluşmuş olan enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Deri üzerinde ve yumuşak dokuda ulaşılmış enfeksiyonların tedavisinde, sinüzit, kronik bronşit, zatürre ve atipik zatürre olmak üzere solunum yolu hastalıklarının tedavisinde, frengi ve bel soğukluğu gibi cinsel yollarla geçen bazı hastalıkların tedavisinde, genital bölge ve idrar yolları enfeksiyonu tedavisinde doktorların hastalarına önerdiği ilaçlar arasında yer almaktadır.

Amip ve kolera gibi hastalıklara yol açan bakteri benzeri tek hücreli canlıların temizlenmesinde, göz hastalıklarında ve gözün enfeksiyon kapması durumunda, sıtmanın tedavisinde ve sıkma olmadan önce önlem alınması durumunda tetanoz ve gazlı kangren gibi hastalıkların tedavisinde uygun görülen bir ilaç olmaktadır.

 

 

 

Monodoks nasıl kullanılır?

İlacın uygun kullanım dozu miktarı Her kişiye göre farklılık göstermektedir. Hastalığın nasıl bir enfeksiyon çeşidine sahip olduğu ve hastalığın derecesine bağlı olarak uygun bir tedavi yöntemi uygulanacaktır. En uygun tedavi yöntemi ve tedavi ve için en doğru bol miktarda doktorunuz tarafından ön edilecektir.

Doktorunuz farklı bir tedavi yöntemi önerisinde bulunmamış ise çok ağır enfeksiyonlar olmamak üzere diğer hafif ve orta dereceli enfeksiyonlarda tedaviye başlamak için uygun olan borç miktarı gün içerisinde iki defa olmak üzere 100 miligram ya da tek doz da 200 miligram monodoks ile tedaviye başlanabilir. Enfeksiyonun durumu ilerlemiş ise 100 miligram monodoks ile tedavi sürdürülür. Monodoks un uygulama süresi hastalığa bağlı olarak değişse bile uygun olan süresi 10 günlük tedavi olmaktadır. Değişken enfeksiyon durumlarına göre değişik sürelerde ve de değişik dozlarda tedavi uygun bulunmaktadır sivilce tedavisi mide 6 12 hafta günde 50 miligram monodoks, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde 7 11 günde iki defa 100 miligram monodoks, sıtma tedavisinde 7 gün içerisinde günde 200 miligram monodoks, frengi tedavisinde dozları böyle ve gün içerisinde 300 miligram monodoks, çalı tifüsü hastalığının önlenmesinde tek dozda 200 miligram monodoks, git yada kene gibi parazitlerin sebep olduğu ateşli enfeksiyonların tedavisinde 100 200 miligram monodoks, istediğinin engellenmesinde gezinin ilk gününde 200 miligram diğer günlerde ise gün içerisinde 100 miligram olmak üzere en çok 3 hafta süreyle monodoks ve leptospiroz enfeksiyonu için 200 miligram monodoks doktorlar tarafından hastalara tedavi için önerilmektedir.

Monodoks ağız yolu ile yutularak kullanılmaktadır. İlaç çiğnenmeden bol su ile kesilmelidir. İlacı kullandıktan yarım saat boyunca yatılması uygun bulunmamaktadır.

Monodoks’un yan etkileri nelerdir?

İlacın yan etkileri her şeye göre farklılık göstermektedir. İlacın içerisinde bulunan etken maddelere karşı hassasiyet durumu söz konusu ise yan etkilerin oluşması çok yüksek ihtimallidir.

Nefes almakta zorlanma, nefes alırken hırıltı seslerin çıkması, yüzde dilde ve boğazda şişme durumu ve bununla beraber nefes almanın zor bir hale gelmesi,

Cilt üzerinde ve göz çevresinde kanlı ya da içi su dolu kabarcıkların meydana gelmesi, deri üzerinde dökülme ve kaşıntı ve bu durumun tüm deri üzerine yayılmaya başlamazsı,

Üzerinde ciddi güneş yanıkları oluşması,

Kan hücrelerinde akyuvar ve alyuvar sayılarında azalma olması ilacın çok ciddi yan etkileri olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda ben her ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza başvurmalı ve en yakın hastaneye gitmelisiniz. Çünkü bu yan etkiler seyrek görürse bile ciddi olduğu için bir müdahale gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 7 Basit Maske

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 7 Basit Maske

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?