in

MONODOKS 100 MG KAPSÜL

MONODOKS 100 MG KAPSÜL BAKTERİ OLUŞUMUNU ÖNLEMEYE YARDIMCI ANTİBİYOTİKLERDENDİR

Monodoks Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Monodoks vücutta çeşitli nedenlerden dolayı oluşmuş olan bakterilerin giderilmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça güçlü ve etkili bir antibiyotiktir. Monodoks tablet vücutta çeşitli nedenlerle oluşmuş olan gram- pozitif ve gram – negatif mikroorganizmalara etki eden onları tedavi eden antibiyotik grubundaki ilaçlardandır. Monodoks tablet içinde bulunan etken maddelerden biri olan Doksisikline hassasiyeti bulunan bakteri ve mikroorganizmaların meydana getirmiş olduğu ileri derecedeki enfeksiyonların giderilmesi ve tedavisinde kullanılır. Monodoks kapsül özellikle Alt solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde son derece etkili bir ilaçtır. Ayrıca; gastrointestinal enfeksiyonların tedavisinde, ürogenital enfeksiyonların tedavisinde ( sistit, üretit, prostattit, trigonit, gonokoksik üretrit), jinekolojik enfeksiyonların tedavisinde (iltihabi pelvis hastalıkları ve akut puetperal enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.), oftalmolojik enfeksiyonların giderilmesi ve tedavisinde, Kulak burun boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde (tonsilit, otitis media, sinüzit, faranjit, bronşit vb.), Dermatolojik enfeksiyonların tedavisinde ve giderilmesinde son derece etkili, kuvvetli bir antibiyotik ilaç grubunda yer alan önemli bir antibiyotiktir.

Monodoks kapsül geniş spektrumlu etkili ve kuvvetli bir antibiyotik olduğundan kesinlikle doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Özellikle alt solunum yolları ve jinekoloji enfeksiyonlarında doktorların sıkça önerdiği bir ilaçtır. Ancak doktor önerisi olmadan kullanıldığında tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Monodoks kapsülü yukarda bahsedilen rahatsızlıkların yanı sıra bilinçsiz ve korunmasız bir şekilde girilmiş olan cinsel ilişkilerle bulamış olan bel soğukluğu, frengi hastalıklarında alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca sivilcelerin, deri ve yumuşak doku üzerinde oluşan enfeksiyon içeren yaraların da tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunların yanı sıra turist diyaresinin önlenmesi, çeşitli nedenlerle oluşabilen sıtmaların oluşumunun önlenmesi ve tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

Monodoks Kapsülü Kullanırken ve Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Monodoks kapsül hamilelerde ve hamile olma ihtimali olan bayanların kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Ayrıca çocuklarda ve laktasyonda bulunan kişilerde kullanılmaması gerekmektedir. Böbrek yetmezliği teşhisi konulmuş hastalarda doktor tavsiyesi ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Monodoks kapsülü kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte, kalsiyum, demir, alüminyum, alkali ürünleriyle birlikte kesinlikle kullanmayınız. Eğer ki diş oluşumunuz bulunuyor ise monodoks kapsülü kullanmayınız. Ayrıca Monodoks kapsülün içerisinde bulunan etken maddelerin bazılarına hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise kesinlikle bu ilacı kullanmayı kesiniz ve en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurunuz.

Monodoks Kapsülün Kullanım Şekli ve Günlük Kullanım Dozu

Monodoks kapsülü doktorunuzun ya da eczacınızın yapmış olduğu yönlendirmeleri uygulamalısınız. Kendinize göre doz uygulaması yapmayınız. Ayrıca unutulmuş dozların yerine bir diğer gün iki doz şeklinde almayınız.

Erişkinlerde monodoks kapsülün kullanım dozu; tedavinin ilk günü 12 saatte bir olmak üzere 100 mg olarak kullanmalısınız. İdame dozu ise günde 100 mg şeklinde olmalıdır.

Ağır enfeksiyonlarda özellikle üriner sistemin kronik enfeksiyonlarda 12 saatte bir 100 mg şeklinde içilmesi tavsiye edilmektedir. İdame olarak kullanıldığında ise günlük tek doz şeklinde 12 saatte bir 50 mg şeklinde kullanılmalıdır.

8 Yaşın üzerinde olan çocuklarda ise; çocukların kullanmaya başlamadan önce ilk olarak kilosu öğrenilmeli ve kiloya göre doz belirlenmektedir. Bu belirleme her kg için 4 mg şeklinde hesaplanarak günlük doz iki eşit kısma ayrılarak 12 saat aralıklarla kullanılır. Ağır enfeksiyonlarda ise bu doz vücut ağırlığının her kg için 4 mg arttırılır.

Monodoks Kapsülün Olası Yan Etkileri

Monodoks kapsülün her ilaçta olduğu gibi ilacın içindeki maddelere hassasiyeti ya da alerjisi olan kişilerde beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

KAPTORİL 25 MG

ÖKSÜRÜK BASKILAYICI BİR İLAÇ OLARAK; SİNECOD DEPO 50 MG