in

ÖKSÜRÜK BASKILAYICI BİR İLAÇ OLARAK; SİNECOD DEPO 50 MG

ÖKSÜRÜK BASKILAYICI BİR İLAÇ OLARAK; SİNECOD DEPO 50 MG

Öksürük, vücudumuzda oluşan bir reflekstir. Bu refleksine akciğerlerine girmeye çalışan yabancı maddelerden korunma sağlanır. Vücudun savunmasını bu refleksi ile yapılır. Öksürük sağlıklı kişilerde de görülebilir fakat bu nadir olarak olmaktadır. Genellikle savunma amaçlı olmak üzere ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün pek çok nedeni bulunabilir. Çok basit nedenler ne olabilirken çok ağır hastalıkların belirtisi de öksürük olabilir. Akciğerlerde çok fazla mukus birikmesi bir gün dışarıdan giren yabancı zararlı maddeler ve bronşlara baskı uygulanması öksüren başlıca nedenleridir. Bu refleks kısa süreli olabilirken uzun süreli olarak devam edebilir. Öksürük için pek çok tedavi edince ilaç bulunmaktadır. Sinecod depo öksürük için doktorların hastalarına önlerde ilaçlardan bir tanesidir.

SINECOD DEPO NEDİR? SINECOD DEPO NE İÇİN KULLANILIR?
İçerisinde butamirat sitrat etkin maddesi bulunan, öksürük baskılayıcı ilaçlar adlı bir grupta yer alan, tablet şeklinde üretilen ve 10 ya da 20 lik tabletler halinde ambalajlarla bir ilaçtır. Yuvarlak şekle sahip tuğla kırmızısı renginde üzerinde baskılar bulunan bir ilaç olmaktadır.
Sinecod depo tablet ilaçları herhangi bir nedenle oluşmuş olan öksürüğün şikayetlenmesi sonucunda tedavi amaçlı olarak doktorların hastalarına sıklıkla önerdiği bir ilaçtır.

SINECOD DEPO NASIL KULLANILIR?
Ağız yoluyla yutularak kullanılan bir ilaçtır. İlacın çiğnenmeden bol su ile beraber yutulması önerilmektedir. 12 yaş üzerindeki çocuklar da bir gün içerisinde bir ya da iki kez olmak üzere bir tablet ilaç, yetişkin kişilerde bir gün içerisinde iki ya da üç kez olmak üzere bir tablet ilaç önerilmektedir. Sizler için en uygun doz miktarı doktorunuzun belirli bir olacağı doz miktarıdır. Bu belirtilen doğal miktarları hastalığın şiddetine göre artabilir ya da azalabilir. Sizler doktorunuzun sizlere önermiş olduğu doz miktarının üstüne çıkmamaya çalışmalısınız. 12 yaşın altındaki çocukların bu ilacın kullanımı için herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Yaşların kullanımı için de bu ilacın kullanımı hakkında herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenden dolayı bilinçsiz bir şekilde bu aracı kullanmak doğru olmayacaktır.
Karaciğer ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalar için bu ilacın etkileri araştırılmamıştır. Bu nedenden dolayı bu gibi rahatsızlığı olan hastaların doktora danışmadan bu ilaca başlamaları kesinlikle doğru olmayacaktır. İlacı kullanırken ilacın dozu size fazla ya da az geliyor ise ilacı bu şekilde kullanmaya devam etmeniz. Doktorunuzun bu durumu anlatarak dozunun değiştirilmesi isteyiniz. Eğer gün içerisinde ilacı alacağınız saati unutmuşsanız bir sonraki saat için çift doz almayınız. Bir uygulama saatini alabileceğiniz doz kadar ilacı almalısınız. Eğer almanız gerekenden fazla doz yani aşırı dozda ilaç aldığınız halde mide bulantısı, kusma, ishal, tansiyonun düşmesi, sersemlik ve uyuşukluk ve uyku hali görülebilir. Bu etkiler ilaç kullanımı azaltıldığını ortadan kalkacaktır. Fakat ilacı kestiğinizde yine de bu etkiler devam ediyorsa derhal bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

 

 

SİNECOD DEPO’NUN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etkiler her kişiye göre farklılık gösterebilir. İlacın içerisinde bulunan etkin maddeye alerji durumu söz konusu ise yan etki oluşması da muhtemel olacaktır. Yan etkiler kimi insanda hafifçe atlatılırken kimi insanda da ağır olarak görülmektedir.

İlacı kullandığınız süre içerisinde sürekli görülen sersemlik ve uyku hali, mide bulantısı ve kusma durumu, cilt üzerinde oluşmuş pullanmalar, deri üzerinde kızarıklık ve deri üzerinde döküntü durumu bu ilacın hafif yan etkileri olmaktadır. Fakat bu yan etkiler oldukça seyrek olarak görülmektedir. İlacı kullanmayı bıraktığınızda bu yan etkilerinde ortadan kalkması beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

MONODOKS 100 MG KAPSÜL

Theraflu Forte Tablet