in

KAPTORİL 25 MG

KAPTORİL 25 MG

Kalpten çıkan temiz kan beni bir basınçla çıkar ve bu basınç ile vücutta dolaşımı tamamladıktan sonra kalbe geri döner. Damarlarda dolaşan kanın basıncı her zaman aynı seviyede olmayabilir. Bazen damarların daralması gibi nedenlerden ötürü damar içindeki kan basıncı artar. Damar içerisindeki artan kan basıncı hipertansiyon yani halk arasındaki adıyla yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Yüksek tansiyon pek çok insan da görülebilen bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse kalıcı hasarlara neden olabilir. Başta felç olmak üzere kalp krizi ve dahilin de pek çok hastalığı beraberinde yüksek tansiyon getirmektedir.

 

 

Yüksek tansiyon kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, zor nefes alma, burun kanaması, gözde ağrılı zonklama yüksek tansiyonun belirtileri arasındadır. Bu gibi belirtilerle karşılaştığınızda doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz size uygun olan tedavi yöntemine ve ilaca karar verecektir. Kaptoril yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde doktorların önerdiği bir ilaç olmaktadır.

KAPTORİL NEDİR? KAPTORİL NE İÇİN KULLANILIR?

Kaptoril etkin maddesini içeren, 10 adet tabletler halinde ambalajlanan bir ilaçtır. Kullanımı sırasında kan damarlarını genişletici etkisi bulunmaktadır. Bu etki sayesinde yükselmiş olan kan basıncı düşmektedir. Ayrıca kan basıncı düştükten sonra kalbin vücuda kan pompalaması da daha rahat olacaktır. Kaptoril ;

  • Hipertansiyon ( yüksek tansiyon) tedavisinde,
  • Kalp vücuda kan pompalarken zorluk yaşadığı durumlarda,
  • Kalp yetmezliği
  • Kalp krizi gibi tedavilerde kullanılmaktadır.

KAPTORİL NASIL KULLANILIR?

İlacın kullanımı her kişiye göre farklı olabilir. Kişinin hastalığı, hastalığın seviyesi, hastanın yaşı, hastanın cinsiyeti kullanılacak olan ilacın dozunu değiştirebilir. Hasta için en uygun doz doktorun önereceği doz miktarıdır. Bu ilacı doktorunuz size önerdiğinde sizde yaratabileceği etkilerden de bahsedecektir. İlk kullanım sırasında kan basıncının normalden fazla düşmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlar yaşandığında baş dönmesi sorunu yaşabilirsiniz. İlaca ilk başladığınızda yatarak dinlenmeniz sizin için alışma aşamasında daha faydalı olacaktır. Aradan zaman geçtiği halde hala bu gibi şikayetleriniz devam ediyor ise doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Yüksek tansiyon tedavisinde kaptoril ilacı kullanılıyorsa, yetişkinler için başlangıç doz miktarı bir gün içerisinde iki ya da üç defa 25 mg’lık ilaçtır. Eğer bu doz yeterli gelmiyor ise doktor bilgisi dahilinde doz miktarı yine gün içerisinde iki yada üç defa olmak üzere 50 mg’lık ilaç alımı olacaktır.

Kalp yetmezliği tedavisinde kullanılacak ise, yetişkinler için uygun olan doz miktarı günde iki ya da üç defa 6,25- 12,5 mg doz miktarında ilaçtır. Hastalık durumuna göre doktorunuzun uygun gördüğü şekilde günde üç defa olacak şekilde 50 mg’lık doza yükseltilebilir.

Kaptoril kullanırken bu ilaçla beraber idrar sökücü kullanmanızda tedavi için gerekli olabilir.

Kaptoril ağızdan yutularak kullanılmaktadır. İlacı aç ya da tok kullanabilirsiniz. İlacı yutarken bol su ile beraber tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Çocuklar için kullanımı uygun değildir. Fakat hastalık durumuna göre doktor önerisinde düşük dozda kullanım olabilir. Yaşlılar için kullanımı doktorunuzun önerdiği doz miktarında olmalıdır.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklarınız mevcutsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Bu durumda hastalığınıza göre doz miktarında doktorunuz ayarlama yapacaktır.

KAPTORİL’İN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, bayılma durumu, ağızda kuruluk, tat alma duyusunda değişiklik, mide bulantısı, kusma, boğulma hissi, kalpte çarpıntı, uyuşukluk, bulanık görme, hafif felç durumu, ağız ülseri, yorgunluk, solgunluk, böbrek yetersizliği, mide ülseri, iktidarsızlık, eklem ağrısı ciddi yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerle karşılaştığınızda ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza başvurunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kamfolin Pomat 50 Gr

MONODOKS 100 MG KAPSÜL