in

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Sosyal ilişkilerimizde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilecek ayak kokusuna çözüm arayanların dikkat etmeleri gereken bir çok unsur vardır. Ayak kokusu, gün içerisinde ayakkabı içerisinde ayakta yaşanan terleme nedeniyle meydana gelmektedir. Tercih ettiğimiz ayakkabı ve çorap ayak kokusu üzerinde bu nedenle etkili olmaktadır. Bu konularda yeterli özeni gösteriyor fakat yine de iyi bir sonuç alamıyorsanız o halde çeşitli bakım uygulamalarını yaparak ayak kokunuzu sonlandırmanız gerekmektedir.

ayak-kokusu.jpg

Bugün ayak kokusunu engelleyici olduğu söylenilen çok sayıda sprey ve krem satılmaktadır. Bu uygulamalardan kısa vadede kimi zaman sonuç elde edilebilse de yüksek oran da uzun vadeli sonuç elde edilemediği görülmektedir. Bu nedenle doğal faktörlerden faydalanarak kalıcı çözüm için kendi uygulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ayak Kokusunu Giderme Yolları

Temelde sorun ile ilk defa mücadele etmeye başlayacak olanlar için ayak kokusu nasıl geçer merak ediliyorsa şu unsurlara dikkat edilmeli;

1-Ter tutmayan çoraplar tercih edilmeli

2-Hava alan ve sentetik ürünler ile üretilmeyen ayakkabılar giyilmeli

3-Ayakkabılar gün içerisinde mutlaka çıkarıldıktan sonra havalandırılmalı

4-Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine günlere göre farklı ayakkabılar giyin ve ayakkabı yıkaması yapın.

ayak-kokusu.jpg

Arayışınız ayak kokusuna kesin çözüm nedir ise bu durumda deneme yanılma yöntemi devreye girecektir. Çünkü ayak kokusu sorunu yaşayan kişilerin metabolizma ve cilt farklılıkları söz konsudur. Bu nedenle bir kişide kesin sonuç veren uygulama diğer bir kişide aynı etkiyi yaratmayabilir. Problemle karşılaşıldığında kimyasal olan ayak kokusu için ilaç alternatiflerini uygulamadan önce evde yapabileceğiniz bir takım uygulamalar ile ayak kokusunu yenebilirsiniz. Bunlar;

1-Karbonat: Ter kokusuz bir sıvı olmasına rağmen, içindeki bakteriler nedeni ile belirli bir süre sonra koku yaratabilmektedir. Karbona terin pH dengesini sabitler ve koku oluşumunu engeller. 2 tatlı kaşığı karbonat attığınız suyun içinde ayağınızı 20 dakika bekletin ve koku azalana kadar hafta boyunca bu işlemi devam ettirin.

ayak-kokusu.jpg

2-Lavanta Yağı: Lavanta yağını da tıpkı karbonat yönteminde olduğu gibi ayaklarınıza uyguladığınızda bakterilerden kaynaklanan kokuyu durdurur ve ayaklarınızın güzel kokmasını sağlarsınız.

3-Sirke: İçeriğindeki asit sayesinde ayağınıza köklü bir temizlik sağlayacak olan sirkenin 2 su bardağını 1 leğen suya ekleyin ve ayaklarınızı içinde ovarak 10 dakika bekletin.


Evde Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak Kokusuna Çözümler

Özellikle erkeklerin sosyal yaşantılarında sıklıkla karşılaştıkları en yaygın sorun ayak kokusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir ortamda ayakkabımızı çıkardığımızda ortaya çıkabilen ayak kokusu oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Ayak kokusuna neden olabilen faktörleri ve bunları nasıl gidereceğimizi iyi bilirsek, bu sorunla karşılaşma ihtimalimizi en aza indirmiş oluruz.

Bugün kozmetik firmaları çok sayıda ayak kokusu giderici ürün satışı yapmaktadır. Fiyatları geniş bir perdede oldukça yüksek rakamlara çıkabilen bu ürünler, kesin sonuç vadetmemekle beraber, ayak dokunuza da zarar verebilirler. Bu nedenle ilk olarak kokuyu engelleyebilecek alternatifleri uygulamalı ve gerekliyse evde uygulama yaparak ayak kokunuzu daha az maliyetle ve daha sağlıklı bir şekilde gidermelisiniz.

ayak-kokusu.jpg

Ayak Kokusunu Giderme Yolları Nelerdir

Eğer ayak kokusunu giderme yolları nelerdir merak ediyorsanız bu amaçla hazırlanan bir takım karışımları ve uygulamaları öğrenebilirsiniz;

Bilinen en yaygın yöntemle ayak kokusuna karbonat savaşı açabilirsiniz. Bir leğene 2 yemek kaşığı karbonat ekleyerek iyice karıştırın ve bu ılık su içerisinde ayaklarınızı yirmi dakika beklettikten sonra kurulayın. Bu işlemi belirli sıklıkla tekrar ettiğiniz takdirde ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ayak kokunuzu engellemek için çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı sentetik olmayan malzemelerden tercih etmenizde fayda vardır. Sentetik ürünler, ayağınızın hava almasını engelleyecektir ve bu durumda ayak teriniz ayakkabı ve çorabınızda birikerek zamanla koku oluşumu yaratacaktır. Bu bakterili ortamda bulunan ayağınız da otomatik olarak kokulu ve nemli ortamı gözeneklerine edinecek ve kokuyu taşıyacaktır.

ayak-kokusu-sorunu-cozumleri.jpg

Bir anlamda ayak kokusuna ilaç gibi gelecek ve sorununuzu çözecek olan bir yöntem de sirkeli su veya lavantalı sudur. Bir leğene koyacağınız 2 su bardağı doğal elma sirkesiyle veya 7-8 damla lavanta yağıyla hazırlayacağınız karışımla ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Ayağınızı bu suyun içinde 20 dakika beklettikten sonra kurulayın. Bu işlemi haftada 1 defa akşamları uygulamaya devam edin. Bir hafta sonra ayaklarınız hem kokudan kurtulacaktır hem de güzel kokacaktır. Ayrıca ayak cildinizi tahriş etmeyecek olan bu yöntemler, daha sonra da ayağınızda oluşabilecek çeşitli enfeksiyonları engelleyecektir. Sirkenin antibakteriyel etkisi, ayağınıza büyük fayda sağlayacaktır.

ayak-kokusu.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Monodoks 100 mg

Muskazon 20 tablet