in

Muskazon 20 tablet

MUSKAZON 20 TABLET

Muskazon nedir? Muskazon ne için kullanılmaktadır?

Muskazon, beyaz renkli tabletler halinde bir yüzünde çentik bulunan, yirmili tabletler halinde blister ile ambalajlanan karton kutuda satılan bir ilaç olmaktadır.

İskelet kası rahatsızlıkları ile beraber ortaya çıkan Ağrı durumu, hareketlerin daha aza indirgenmesi, kasların zor hareket ettirilmesi ve kaslarda oluşacak gerginlik gibi rahatsızlıkların tedavisinde doktorların hastalarına önerdiği bir ilaçtır. İskelet kası rahatsızlıklarında ortaya çıkan istemsiz kasılma durumlarını tedavi etmek amacı ile doktorların hastalarına verdikleri istirahat durumlarında tedaviye yardımcı olarak kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Özellikle bel ağrısı, boyun, kol, bacak ve omuzlarda hissedilen ağrılar, boyun tutulması, dışarıdan gelmiş olan darbelere karşılık kaslarda görülen ağrılı ve iltihaplı rahatsızlıkların tedavisinde, eklem rahatsızlıkları ile beraber hissedilen eklem ağrılarının tedavisinde, tendonlar da meydana gelmiş olan tasarım ve ağrıların tedavisinde ortopedik işlemler uygulanırken tedavi ve yardımcı amaçlı kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Muskazon nasıl kullanılmaktadır?

İlacın kullanım miktarı kişilere göre farklılık göstermektedir. Hastanın yaşı, kilosu, rahatsızlığını büyüklüğü, cinsiyeti ve pek çok faktör kullanacak olan ilacın doz miktarını değiştirecektir. Sizin için en uygun olan doz miktarı doktorunuzun size önereceği doz miktarı olacaktır.

 

 

 

Yetişkinlerde genel olarak inanca başlangıç olan doz miktarı bir gün içerisinde 3 ya da 4 defa olmak üzere ikişer tablet kullanım şeklindedir. Tedavi şeklinize göre gün içerisinde doz miktarı ikişer tabletten gün içerisinde birer tablet şekline dönüşebilir. Tedavinin tam olarak ne kadar süreceğini size Doktorunuz söyleyecektir. Tedaviden sonuç almak için doktorunuzun size vereceği süreye uymanız daha doğru olacaktır.

İlaçlar kullanılırken ağızda yutularak kullanılmaktadır. Bir bardak su ile yutarak ilacı tüketebilirsiniz.

İlacın 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanıma uygun bulunmamaktadır. 12 yaşın üstündeki çocuklar ve yetişkinlerin kullanımı daha doğru olacaktır. Yaşlılar için özel bir kullanım durumu bulunmamaktadır. Yaşlılar için de ilacın kullanım durumu doktorun kişiye önerdiği şekilde olmalıdır. Karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin ilacı kullanmaları tehlikeli olmaktadır. Karaciğer yetmezliği sorunu yaşayan kişilerin bu ilacı kullanımı önerilmez. Böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kişiler bu ilacı kullanırken dikkatli olmalıdırlar. İlacı kullanmadan önce rahatsızlıklarına doktorlarına bildirmelidir. Doktorlarının kontrolleri altında doktorun uyardı şekilde ilacın kullanılması en doğrusu olacaktır.

İlacı kullanırken ilacın etkilerini size yeterli olmadığını ya da ilacın etkilerini normalden fazla olduğunu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. İlacı kullanırken ilaç saatini de geçirmiş seni bir sonraki ilaç saatinde geçirdiğini ilacı almak için çift doz ilaç almayınız. O sürede almamız gereken doz miktarı kadar ilaç almalısınız. Aşırı miktarda ilaç almak bir takım sıkıntılar meydana getirebilir. Aşırı doz ilaç aldığınızda karşılaşabileceğiniz sorunlar; mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi ve sersemlik durumu ilk başta ortaya çıkacak olan sorunlar arasındadır. Daha sonrasında sorunların devamı olarak kasların işlevlerini kaybetmeleri ve hareket zorluğunun yaşanması görülebilir. Bunlar dışında bir anda kan basıncında düşme durumu ve Solunumda hızlanma gibi sorunlar da aşırı doz ilaç alımında meydana çıkabilir.

Tedavi bittikten sonra ilacı bırakma durumunuzda herhangi oluşabilecek bir sıkıntı olmamaktadır.

Muskazon’un yan etkileri nelerdir?

İlacın yan etkileri her kişiye göre farklılık gösterebilir. İlacın içerisinde bulunan etken maddeleri karşı bir hassasiyet söz konusu ise yan etkileri ortaya çıkması çok Yüksek ihtimalle olacaktır.

Göğüste sıkışma durumu, nefes almada güçlük, ağız, yüz ve boğazda şişme zorlaşması, bir anda kan basıncının çok fazla düşmesi ilacın çok ciddi yan etkileri olmaktadır bu gibi yan etkiler ile karşılaştığınızda ilaç kullanımını derhal bırakarak en yakın hastaneye başvurmanız en doğrusu olacaktır. Bu çok ciddi yan etkiler çok seyrek olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Nasonex Aqueous Nasal Spray Nedir