in

Nasonex Aqueous Nasal Spray Nedir

NASONEX AQUEOUS NASAL SPRAY

Nasonex Aqueous Nasal Spray Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Nasonex Apueous Nasal spray içerisinde mometazon furoat monohidrat bulundurmaktadır. Yardımcı madde olarak ise mikrokristalin selüloz ve karmelloz sodyum, gliserin, sitrik asit monohidrat, benzalkonyum klorür, saf su ve sodyum sitrat maddeleri bulundurmaktadır. Eğer ki bu etken ve yardımcı maddelere karşı hassasiyetiniz ya da alerjiniz bulunuyorsa bu konuda doktorunuzu önceden uyarmalı ya da kullanım talimatını okuduktan sonra doktorunuza veya eczacınıza gerekli bilgileri vermelisiniz. Ancak ilacı kullandıktan sonra beklenmedik bir yan etki ile karşılaşırsanız en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmalısınız.

Nasonex Aqueous nasal spray mometazon furoat içermesinden dolayı sporcuların kullanmış olduğu anabolik streoidlerle karıştırılmamalıdır. Bu ilaç grubu o kullanılan tablet ya da spraylerden çok farklı bir yapıya sahiptir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olan burun tıkanıklığı, burunda oluşan iltihaplı durumların, burun içinde oluşan kaşıntı hissinin ve hapşırma durumlarının giderilmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Mometazon furoat içeren Nasonex Nasal burun sprayinden küçük bir miktarda burnunuza sıktığınızda kaşıntı, hapşırma, tıkanıklık, iltihaplı durumlar hemen giderilecek ve sizlere rahatlama hissi kazandıracaktır. Son derece etkili olan bu ilacı sizlerin de böyle bir şikayetiniz bulunduğunuzda doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

Nasonex Nasal spray 6 yaş ve üzerindeki çocuklar ile yetişkinlerde kullanımı uygundur. Mevsimlerin değişimine göre oluşan alerjik nezle durumlarında ya da yıl boyu süren burun iltihaplarının giderilmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda 2- 6 yaş arasındaki çocuklarda da alerjik burun tıkanıklığı ve iltihaplı durumlarda kullanılabilir. Profililaktik tedaviye polen mevsiminin beklenen başlangıcından 2- 4 hafta öncesinden kullanılmaya başlanması gerekmektedir.

Nasonex Nazal Burun Sprayini Kullanmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Uyarılar

Eğer ki Nasonex Nazal Burun sprayinin içerisinde bulunan her hangi bir etken ya da yardımcı maddeye hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise kesinlikle doktorunuza bu durumdan bahsederek ilacı kullanmamalısınız. Burun enfeksiyonu sorunu yaşıyorsanız iltihaplı durum geçene kadar bu ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Rahatsızlığınızın başladığı durumdan yakın bir tarihe kadar burun ameliyatı olduysanız kesinlikle Nasonex Nazal sprayi kullanmamalısınız.

Eğer ki geçmiş bir dönemde verem hastalığı geçirmiş iseniz ya da halen devam eden bir verem rahatsızlığınız var ise,

Gözünüzde herpes virüsü enfeksiyonu var ise,

Vücudunuzda her hangi bir enfeksiyonlu durum söz konusu ise,

Oral yolla ya da enjeksiyon şeklinde kortikosteroid ilaçları alıyor iseniz kesinlikle bu ilacı doktorunuzun gözetimi altında kullanmalısınız.

Nasonex Nazal Sprayi kullandığınız sırada kesinlikle kızamık ya da suçiçeği rahatsızlığı geçiren hastalarla yakın temastan kaçınmalısınız.

Nasonex Nazal Burun Sprayi Kullanım Şekli? Günlük Kullanım Dozu?

Nasonex Nazal Burun Sprayi kullanırken kesinlikle doktorunuzun size önermiş olduğu bir kullanım dozu var ise bu tarife uymalısınız Eğer ki doktorunuzun söylemiş olduğu dozu unutmuş iseniz eczacınızdan da bu konuda yardım alabilirsiniz. Burun sprayini kesinlikle uzun süreli ve yüksek dozda kullanılmaması gerekmektedir. Eğer ki saman nezlesi rahatsızlığınız var ise 12 yaş üstünde çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılması gereken dozlar her burun deliğine 1 fıs şeklinde olacak şekilde günde 2 kez kullanılmalıdır. Sprayi kullanmadan önce çalkalayınız ve sprayi sıkmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Burun sprayini sıkarken sıkacağınız burun deliğine kutunun ucunu hafifçe sokarak diğer burun deliğinizi de parmağınız yardımıyla kapatınız. Sprayi sıktıktan sonra hafif şekilde burnunuzu zorlamadan nefes alın. Sprayi sıktıktan sonra nefesinizi kısa bir süre ağızdan veriniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Muskazon 20 tablet

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?

Dudaktaki Uçuk Nasıl Geçer?