in

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 7 Basit Maske

Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 7 Basit Maske
Siyah Noktaları Yok Edecek Ev Yapımı 7 Basit Maske

Siyah noktalar bir çok kişinin özellikle ergenlik sonrasında mücadele ettiği bir cilt sorunudur. Hem estetik olarak kötü bir görüntüye neden olur hem de bir süre sonra sivilce oluşumunu tetikleyerek cilt problemleri yaratır. Bu nedenle siyah nokta oluşumuna karşı önlem almak ve eğer oluşmuşsa temizlemek oldukça önemlidir. Eğer siyah nokta maskesi evde nasıl yapılır merak ediyorsanız işte size etkili oldukları kanıtlanmış 7 basit maske tarifi;

siyah-nokta-maskesi.jpg

Yazımızın içeriğinde yer alan maske tariflerini uygulamadan önce yapmanız gereken bir takım hazırlıklar vardır. Bunlardan ilki siyah noktaların yer edindikleri gözenekleri genişletmektir. Bu gözeneklerin genişlemesi için cildinizin esnemesi ve rahatlaması gerekir. Bu nedenle uygulamadan kısa bir süre önce siyah noktalı bölgeye buhar banyosu yaptırmak avantajlı olacaktır. Diğer bir hazırlık ise bölgeyi güzelce temizlemektir. Bu temizlik işlemi için pH değeri 5.5 olan sabunlardan faydalanabilirsiniz.

7 Siyah Nokta Maskesi

1- Limon ve Karbonat

Limon, asit özelliği ile ciltteki kirli oluşumları çözerek yumuşatır. Limon suyuna ekleyeceğiniz karbonat ile yüzünüze maske yaptığınızda ise hem gözeneklere yer etmiş siyah nokta oluşumlarını çözer hem de karbonat yardımı ile gözeneklere nüfuz ederek bu alanları temizlersiniz. (1 yemek kaşığı karbonat+1 tatlı kaşığı limon suyu)

karbonat-limon-ile-siyah-nokta-maskesi.jpg

2- Süt ve Jelatin

Jelatin yapışkan özelliği ile bir nevi ağda özelliği görür. Süt ile birlikte mikrodalgada ısıttığınızda jel kıvamını alacaktır ve bu jeli yüzünüze uygulayıp bir süre beklettikten sonra soyduğunuzda siyah noktalarınızı söktüğünü göreceksiniz. (1 Yemek Kaşığı Toz Jelatin+1,5 Yemek Kaşığı Süt)

3- Bal ve Tarçın

Bal ve tarçından eşit ölçeklerde hazırlayacağınız karışımı yüzünüze maske olarak uyguladığınızda hem sivilce oluşumunu engelleyerek ciltteki yağ oranını azaltırsınız hem de gözeneklerinize yer etmiş olan siyah noktaları arındırırsınız. Özellikle uyumadan önce ince bir tabaka halinde uygulamak faydalı olacaktır.

bal-ve-tarcin-ile-siyah-nokta-maskesi.jpg

4- Limon, Yoğurt, Yulaf ve Zeytinyağı

Bu 4 bileşenden her biri kendine has özelliği ile cilt için faydalıdır. 1 yemek kaşığı limon suyuna 1 yemek kaşığı toz yulafı ekleyin ardından 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekledikten sonra iyice karıştırın. Uygulamadan hemen önce krema haline gelecek kadar süzme yoğurdu ekleyin ve pamuk yardımı ile yüzünüzün problemli bölgelerine uygulayın. 20 dakika sona durulayın ve siyah noktalarınıza veda edin.

5- Karbonat ve Diş Macunu

En sert yöntemin bu olduğunu düşünebiliriz. İçindeki kimyasallar nedeni ile diş macununu cilde uygulamak pek çok kişi tarafından uygun görülmese de aşırı kirlenmiş bir cildin temizlenmesi için (özellikle T bölgesi) kısa süreli uygulamanın faydalı olduğu herkes tarafından bilinir. Bir çay kaşığı karbonat ve 1 sıkımlık diş macununu bir çay tabağında iyice karıştırın ve T bölgenize uyguladıktan sonra 5 dakika bekletip durulayın.

6- Çilek, Yoğurt, Karbonat ve Zeytinyağı

Bu karışımda çileğin tohumları sayesinde peeling etkisi yaratılır ve zeytin yağı ile nemlendirilir. Karbonat ve yoğurt ise maskenin uygulanması ve çabuk kuruması için gereklidir. Bu malzemelerin her birinden eşit ölçeklerde blendera koyun ve ince kıvama gelene kadar çekin. Ardından yüzünüzü ovarak 5 dakika boyunca peeling yapın. Bir süre kuruması için bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

7- Yeşil Çay, Limon ve Tuz

Yeşil Çay gerek bir içecek olarak gerekse kurutulmuş yapraklarıyla cilt bakımı için oldukça faydalıdır. 1 yemek kaşığı yeşil çayı macun kıvamı alana kadar limon suyu ekleyerek iyice ezin. Ardından bir çay kaşığından daha az miktarda tuz ekleyerek karıştırın ve maske olarak uygulayın. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Uyku sorunu çekenler İçin Misol

Monodoks 100 mg