in

Melisa Otu Nasıl Kullanılır , Neye İyi Gelir

Merhaba arkadaşlar,sitemizde faydalanabileceğiniz bir çok içerik bulunuyor.Bu yazımda ise Melisa Otu Hakkında Bilgiler vereceğim.Melisa otu çayı nasıl kullanılır, Nelere iyi gelir, zararları nelerdir  vs gibi genel bir bilgi paylaşımı yapacağız.
Melisa otunun diğer bir adı Oğul Otudur.

Kullanılan bitkisel takviye edici gıdalar veya ilaçlarda sık sık kullanılan Melisa Otu çayının faydaları saymakla bitmez.Dilerseniz melisa otub çayı yapımı ve kullanımı hakkında bilgiler verelim.Ardından da faydalarını sıralamaya çalışalim.


Oğul Otu Melisa Otu  Çayının Yapılışı

-1 su bardağı klorsuz su kaynatılır.

– Kaynatılmış suyun içerisine 3-4 gram (1 tatlı kaşığı) oğul otu (Melisa otu) ilave edilir.

– Oğul otunun ilavesinden sonra kısık ateşte 5 dakika tekrar kaynatılır.

– Kaynadıktan sonra ılıması beklenir ve bir süzgeç vasıtasıyla süzülür.

Oğul Otu Çayının kullanımı

Oğul otu (melisa) çayı ile hazırlanan kür 1 ay boyunca günde aç karnına 3 kez tüketilir. Her tüketimden önce taze olmasına özen gösterilir. 1 aylık kullanımın ardından uygulayacağımız kür 2’ye düşürülür. Devam etmek isteyenler 15 günlük aralar vererek oğul otu çayı kürünü tekrarlayabilir.

 

Melisa Otu (Oğul Otu) Faydaları

Melisa OtuLatince adı melissa officinalis olan melisa otu namı diğer oğul otu bu şifalı bitki ziraat ve tıp alanında zaman zaman Latince adı ile de anılır. Peki bu şifalı ot nelere iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Kış aylarının son günlerini yaşadığımız şu zamanlarda hala kış hastalıkları devam etmekte ve etkileri canımızı sıkmaktadır. Özellikle grip, nezle, balgam, soğuk algınlığı gibi hastalıklar herkesin derdidir. İşte bu şifalı ot sayesinde balgamdan kurtulacak ve rahat bir nefes alacaksınız.
Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır. Gerginliği azaltarak kişilerin günün yorgunluğundan ve güçsüzlüğünden uzaklaşmasını sağlar.
Erken yaşlanmayı önler, ciltte kırışıklık olmasını geciktirir.
Böcek ısırıklarına karşı kullanılır.
Kan şekerini de düşürür. Kan şekeri yüksek olan kişiler bu bitkinin çayını içerek fayda bulabilir.
Nefes darlığı için de bu şifalı bitkiyi kullanabilir ve şifa bulabilirsiniz.
Uykusuzluktan mı şikayet ediyorsunuz? Geceleri herkes mışıl mışıl uyurken siz uyumanın yollarını mı arıyorsunuz? Uyuyamamak tabii ki bir süre sonra herkesi rahatsız eder ve tüm gün yorgun olmasına neden olur. İşte uykusuzluk sorununuzu da bu bitki sayesinde çözebilirsiniz.
Şiddetli baş ağrıları mı çekiyorsunuz? Ağrı kesiciler mi ağrılarınızı geçirmiyor mu? Migren ağrıları da şiddetli baş ağrıları arasındadır. Bu şifalı bitki ile baş ağrılarınızı dindirmek sizin elinizdedir.
Vücudu rahatlatır, stresi ve evhamı, vesveseyi azaltır ve yorgunluğu giderir. Tüm gün boyunca rahat olmanızı sağlar.
İdrar sökücü özelliği de vardır.
Melisa Otu ÇayıBöbrek hastalıklarının önlenmesine de yardım eder.
Adet ağrıları mı çekiyorsunuz? Adet yani regl dönemindeki ağrılarınız yüzünden gününüz zor mu geçiyor? Bu ağrılardan kurtulmak sizin elinizdedir. Adet ağrılarını geçirmesi, adet gecikmesini önlemesi de melisa otu faydaları arasındadır.
Sindirim sistemini rahatlatıp, hazmı kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Hazımsızlıktan şikayet etmeyin, bu bitkiyi kullanarak rahat bir nefes alın.
Epilepsi yani sara hastalığı tedavisinde de kullanılabilir.
Egzama gibi cilt hastalıkları, ciltte oluşan yaralar için de oldukça faydalıdır.
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları da bu bitkinin çayını içebilir ve tansiyonlarının düşmesine yardım edebilirler.
Sakinleştirici olarak da kullanılır.
Alzheimer, hafıza kaybı ve konsantrasyon eksikliği gibi rahatsızlıklar için de Oğul Otukullanılabilir.

Melisa Otu (Oğul Otu) Zararları ve Yan Etkileri

Her bitkinin fazlası zarardır. Melisa otu da aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Ayrıca başka otlar ile birlikte kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
Mide rahatsızlığı olan kişiler tüketmemelidir.
Hamile ve emziren bayanlar da kullanmasa daha iyi olur

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paserol Kullanımı ve Kullananlar

Valmont Göz Kremi Kullanımı, Kullananlar