in

Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?

Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?
Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?

Gece uyutmayan bacak ağrıları Huzursuz Bacak Sendromu’na ait olan özelliklerden en belirginidir. Bu semptonlar, genellikle orta ve ileri yaştaki insanlarda görülür. Ancak nadiren de olsa çoçuklarda da görülmesi mümkündür.

Huzursuz Bacak Sendromu Hastalığı’nın Sebepleri Nelerdir?

huzursuz-bacak-sendromu-tedavisi.jpg

Huzursuz Bacak Sendromu, uyku bozukluğu hastalığı ile ilişkilendirilen bir hastalık türüdür. Yaşanılan semptomlar, kişinin uykuya geçmesinde sorun yaratarak uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum uyku bozuklukluğuna neden olmaktadır.

Ayrıca şeker hastalığı, kansızlık, kanser türleri, böbrek yetmezliği, romatroıd artrit, magnezyum ve B12 vitamini eksikliği ve sinir hastalıklarının bazılarında da bu sendroma ait belirtilere rastlamak mümkündür. Hamilelik sürecinde de görülebilen huzursuz bacak sendromu belirtileri kalıcı olmayıp doğum sonrasında geçmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

  • Yatınca başlayan bacak ağrısı, bacaklarda hissedilen gerginlik, uyuşma, iğnelenme ve batma hissi gibi şikayetlerin meydana gelmesi

  • Şikayetleri giderme amacı ile yapılan sürekli olarak bacakları hareket ettirme isteği

  • Şikayetler nedeni ile uykuya dalmakta güçlük çekmek, uyku kalitesinin bozulması ile birlikte uyku bozukluğu hastalığına yakalanmak

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

huzursuz-bacak-sendromu-neden-olur.jpeg

Uyku öncesinde siz de bu belirtileri yaşıyorsanız ve uyku bozukluğuna bağlı olarak gün içerisinde yaşanan konsantrasyon bozukluğu ve baş ağrısı gibi şikayetleriniz var ise çok geçmeden bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

Huzursuz Bacak Sendrom’unda, öncelikle hastalığa sebep olabilecek nedenler, nörolojik muayene ve detaylı kan tahlilleri yapılarak araştırılır. Hastalığın altında yatan periferik nöropati nedenlerini araştırmak için EMG incelemesine başvurulur.

Bu incelemelerin ardından hastanın uyku bozukluğu nedenlerini araştırmak amacı ile hastaya uyku testi uygulanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtisi Olan Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak hastalığı tetikleyen madde ve besinlerden kaçınmak gerekir. Alkol ve sigara kulanımı, kafein tüketimi gibi alışkanlıklar huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilen alışkanlıklardandır. Alkol,nikotin ve kafein gibi maddelerden uzak durarak huzursuz bacak sendromundan kaynaklanan bacak ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Hastanın farklı rahatsızlıkları nedeni ile kullanmakta olduğu ilaçları var ise: Bu ilaçların içerisinde sendromu tetikleyebilecek etken maddeler olabileceğinden, hekiminiz tarafından ilaçlar tekrar incelemeli ve gerekli görüldüğü takdirde ilaç alımı kesilmelidir.

huzursuz-back-sendromu-etkileri.jpg

Huzursuz Bacak Sendromu ile ilişkili olan kansızlık, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, guatr, beslenme bozukluğu, parkinson ve varis gibi hastalıklar tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Balgam Söktürücü İçin Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Balgam Söktürücü İçin Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Toksinleri Vücuttan Atmanın Yolları

Toksinleri Vücuttan Atmanın Yolları