in

Balgam Söktürücü İçin Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Balgam Söktürücü İçin Ev Yapımı Öksürük Şurubu
Balgam Söktürücü İçin Ev Yapımı Öksürük Şurubu

Öksürük, hemen hemen herkesin yakındığı bir sıkıntısır. Hele ki balgamla birleşince işin içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Özellikle kış aylarında yaşadığımız öksürük problemi devamında şiddetli göğüs ağrısı, sırt ağrısı ve nefeste hırlama hissi ve sesini de beraberinde getirir. Her öksürük için farklı bir tedavi yönemi, farklı ilaçlarlar bulunmkatadır. Ancak en etkili balgam söktürücü ilaç bile belirli bir süre geçmeden öksürüğün azalmasında etkili olmaz.

Öksürüğe Bitkisel Müdahale

evde-oksuruk-surubu-yapimi.jpg

Öksürüğünüz zamansız olabilir. Bu durumda doktor müdahalesini bekleyemeden sizin müdahale etmeniz gerekmektedir. Balgamlı öksürük için evde hazırlayabileceğiniz bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Balgam söktürücü bitkisel tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve en etkililerinden biri olan bir karışımı sizin için örnek olarak belirteceğiz; hatmi kökü, keten tohumu, adaçayı, limon, su ve şekerden oluşan bu karışımın her birinin ölçüsü birer kaşık olacak şekilde karıştırıp demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır. Hazırladığınız bu karışımı tedaviniz sonuçlanana kadar günde üç defa her seferinde birer kaşık olarak tüketmeniz gerekmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi de buharlaştırıcı kullanmaktır. Buharlaştırıcı da sizin nefesinizin açılmasına rahatlamanıza neden olacaktır.

Aynı zamanda eskilerden beri bilinen bir diğer yöntem de bal ve karabiber karışımıdır. Bal ve karabiberi karıştırıp günde üç defa birer kaşık alıp, eriyene kadar ağzınızda gezdirmeniz, öksürük ve balgam şikayetiniz için etkili olan yöntemlerden biridir.

bal-karabiber-oksuruk.jpg

Bazı kişiler soğanın ya da sarımsağın tedavi edici özelliğinden dolayı sadece koklamanın da etkili olacağını belirtmişlerdir. Denemekten zarar gelmeyeceği gibi dilerseniz etkili olan bir diğer yöntem olarak soğan çayı ya da sarımsak çayı demleyebilirsiniz. Soğanı ya da sarımsağı ortadan kesin ve su ile demleyerek çayını elde edin. Günde üç defa bu çayı tükettiğinizde de etkisini göreceksiniz.

En etkili yöntemler arasında zencefili saymamak ayıp olur. Zencefilin balgam söktürücü etkisini ılık süt ile karıştırınca etkili bir balgam söktürücü olacaktır.

balgamli-oksuruk-icin-zencefil.jpg

Eğer balgam ve öksürük şikayeti bebeğinizde ise balgam söktürücü ilaç bebek için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda yukarıda belirttiğimiz karışımlardan herhangi birini uygulamanız bile bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebekler için uyun ve zararsız yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Aloe vera bitkisinin faydaları

Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?

Gece Artan Bacak Ağrısının Sebebi Nedir?