in

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Willis-Ekbom hastalığı olarak da adlandırılan ‘huzursuz bacak sendromu’ , sinir sisteminin bacakları hareket ettirme isteğinin oluşturmasına neden olduğu bir sağlık sorunudur.Bacaklarda karıncalanma, gıdıklanma benzeri olağan dışı hislere neden olan nörolojik bir hastalıktır. Yani bu sendromda huzursuz edici hisler bacaklardan değil beyinden kaynaklanır.Çoğu zaman uyuma esnasında meydana geldiği için uyku bozukluğu probleminin meydana gelmesine de neden olmaktadır. Uzmanlar dopamin eksikliği yaşayan kişilerde bu sağlık probleminin daha fazla gözlemlendiğini belirtmektedir.Huzursuz bacak sendromu herhangi bir yaşta başlayabilir ve yaşlandıkça genellikle kötüleşir.Genel nüfusun % 5’i, 65 yaşın üzerindekilerin % 10’u huzursuz bacak sendromundan şikayetçidir.Hastalığın şiddeti zaman içinde değişiklikler gösterebildiği gibi bazı zamanlar kaybolup sonra yine ortaya da çıkabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

2 önemli belirtisi vardır.Birincisi istirahat halindeyken bacaklarda tahammül edilemeyen ağrı,yanma,karıncalanma,uyuşma,cilt altında bir şey geziniyormuş gibi olma hissidir.Bazen belirtiler çok iyi tanımlanamaz,hasta sadece huzursuz edici hislerden söz eder.İkinci belirtisi ise dizlerin altında ,ayak bileklerinde ayaklarda daha fazla olan bu hislerin bacağın hareket ettirilmesiyle ortadan kalkmasıdır.İstirahat halindeyken ortaya çıkan huzursuz edici hisler uykuya dalarken şiddetlenir ve uykuya geçmeyi engeller.Bu hisler seyahat ve toplantı gibi uzun süre oturmak zorunda kalınan zamanlarda gündüz saatlerinde de görülür.Bazı hastalar şikayetlerini ‘bacaklarımın canı sıkılıyor’ şeklinde tanımlar.

Bu Sendrom Neden Ortaya Çıkar?

Genellikle genetik olarak ortaya çıkıyor.Yani ailede birden fazla kişide aynı rahatsızlık görülebiliyor.Ayrıca şeker,böbrek yetmezliği ,romatizma hastalarında bu soruna sık rastlıyoruz.Kansızlık ve bel-boyun fıtığıyla birlikte görülebiliyor.Yine uyku apnesi ya da horlaması olanlarda da ortaya çıkabiliyor.Her durumda ,beyinde dopamin denilen bir maddenin salgılanmasında düzensizlik vardır.

Uzun Yolculuklar Sıkıntı Yaratır

HBS hastanın yaşamında bazı sorunlara yol açar.Hasta uzun süre oturmakta zorlanır,özellikle 1 saatten uzun süren yolculuklarda bacaklarını nereye koyacağını bilemez.Yine uyku bozukluğu çok belirgindir.Hastalar hem uykuya dalmakta, hem de uykularını kesintisiz sürdürmekte çok zorlanır.Eğer gündüz saatlerinde çok belirgin şikayetleri yoksa kişi gece uykularının neden bölündüğünü anlamayabilir.Çünkü bu rahatsızlıkta bazen asıl problem uykuya dalmakta değil uykuyu sürdürmektedir.Bu tip problemi olanlarda genellikle uykuda periyodik hareket bozukluğu da vardır.

Huzursuz Bacak Sendromu Teşhisi

Bu rahatsızlığın tespit edilmesi için geliştirilmiş olan herhangi bir test bulunmamaktadır. Doktorlar hastalığı tespit etmek için kimi zaman kan testlerinden yararlanabilir. Kişinin uyku sorunu yaşayıp yaşamadığına bakılarak, eğer ilaç alıyorsa bu ilaçları inceleyerek ve yakınmalarını dikkate alarak huzursuz bacak sendromunun teşhisi yapılır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

HBS’nin tedavisi için ilk olarak sendroma yol açan neden bulunmaya çalışılır. Altta yatan nedenin tedavisi belirtilerin kaybolmasını sağlayabilir. Örneğin hastada demir eksikliği tespit edilmişse, demir takviyesi ile hem demir eksikliği hem HBS tedavi edilmiş olur.

Herhangi belirli bir neden tespit edilemediğinde ise tedavi için iki seçenek öne çıkar. Bunlardan biri yaşam biçiminde değişikliklere gidilmesi diğeri de ilaç tedavisidir.

Dopamin Rahatlatır

Eğer kan testleriyle kansızlık ,şeker,üre yüksekliği ,B12 eksikliği gibi bir sorun da tespit edilmişse öncelik altta yatan bu sorunların tedavisinde .Ama bunların yanı sıra beyindeki dopamini yükseltecek ilaçların da verilmesi lazım.Bu ilaçlar aynı zamanda Parkinson’da kullanılıyor.Bazen hastalar ‘Acaba hastalığım Parkinson’a dönüşür mü’diye kaygılanıyor.Hayır,böyle bir ihtimal yok .Bazen boyun ya da bel fıtığı tedavisi,huzursuz bacak sendromunun tedavisini kolaylaştırır.Hastalık bazen kansızlık,şeker gibi sebeplerle değil de tamamen genetik olarak ortaya çıkabilir.Bu durumda yine dopamini yükselten ilaçlar kullanılır.İlave olarak nörapatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlarda verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Airlift Sprey Nasıl Kullanılır , Kullanıcı Yorumları

Dax Supergro

Dax Supergro Nasıl Kullanılır ve Kullananlar