in

Doğal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?
Doğal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız, gün boyunca bütün vücut ağırlığımıza maruz kalan, ayakkabılar içerisinde havasızlık ile karşılaşan ve fiziksel hareketlerimiz nedeniyle yorulan, deforme olabilen uzuvlarımızdır. Görünüş olarak çık sık ortada olmasalar da plajlarda ve ev içerisinde görsel olarak oldukça fark edilebilir organlardır. Ayak görüntüsünü etkileyen kuruma, çatlama, sararma gibi durumların yanı sıra yaygın olarak ayak kokusu sorunu da yaşanmaktadır. Ayakta meydana gelen deformasyonlar nedeniyle yürümekte ve kimi zaman ayakta durmakta bile zorlanabiliriz. Bu nedenlerle ayak bakımımıza özen göstermemiz ve düzenli olarak bakım yapmamız gerekir.

genel-ayak-bakimi.jpg

Evde Ayak Bakımı

Kişisel hijyenimizin önemli parçalarından birisi olan ayak bakımı ve temizliği için evde ayak bakımı karbonat, sirke, kabartma tozu, limon, zeytinyağı, sirke, tuz ve lavanta ile yapılabilmektedir. Oldukça az masraflı ve kolay olan ev uygulamalarıyla ayak sağlığımızı ve hijyenini koruyabiliriz.

Deneyenler ve deri bakımı alanında profesyonel olan kişiler tarafından ayak bakımı için öneriler artık bir çok blog sitesinde yer almaktadır. Bunlardan bazılarını yazımızın içeriğinde okuyucularımıza aktaracağız.

el-ve-ayak-bakimi.jpg

Karbonat: En popüler evde ayak bakımı karbonat aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Karbonatın köpüren ve deri gözeneklerine nüfuz eden etkisi ayak renk tonunuzu düzenleyecek, hijyenini sağlayacak ve eğer varsa koku probleminizi çözecektir. 2 yemek kaşığı karbonatı, bir leğen ılık suya ilave edip iyice karıştırın. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suyun içerisinde ovarak bekleyin ve sonra yıkayarak kurutun.

Sirke: Sirke, asit özelliği ile ayağınızda yer edinen bakterileri ortadan kaldıracaktır. Koku problemine yüksek oranda başarılı çözüm getirecektir. Ilık su dolu leğene, 2 su bardağı sirke ekleyerek ayağınızı bu suyun içerisinde dinlendirin ve 10 dakika sonra ovarak yıkayın.

Lavanta: Güçlü ve güzel bir kokusu olan lavantadan faydalanabilirsiniz. Bir kova suya 8-9 damla lavanta yağı ekleyip iyice karıştırın. Ayağınızı suyun içinde 20 dakika bekletin. Bu işlemi 2 hafta süresince her akşam tekrarladığınızda ayak kokusu sorununuz kökünden çözülecektir.

evde-ayak-bakimi.jpg

Limon Ve Tuz: Yarım bardak limon suyu ve 2 yemek kaşığı iyotlu tuzu ılık su dolu kovaya ekleyin. Bu kova içinde ayağınızı 7-8 dakika ovun. Koku sorununuz kısa sürede giderilecektir.

Evde Uygulanabilen Ayak Peelingi Önerileri

Çoğu zaman vücudumuza yüzümüze gösterdiğimiz ilgiyi ayaklarımızdan esirgeriz. Aslında ayaklar, vücudun en çok bakım isteyen bölgesidir. Bakımsız ve sağlıksız ayaklarda ayak derisi zamanla kalınlaşır ve nasır oluşumu dahi gözlenir. Ayaklar için yumuşatıcı kremler kullanmak her zaman yeterli olmaz, cildi ölü deriden arındırmaya yardımcı olması için peeling işlemi uygulanması gerekir.

Ayaklara haftada bir uygulanacak olan peeling, ayaklara bakım yapmanın yanı sıra derinlemesine temizleyerek, gözeneklerin açılması ve cildin nefes almasına yardımcı olacaktır. Ayak peelingi uygulanırken, duş esnasında ya da duştan sonra yapmak daha uygun olacaktır.

Pratik Ayak Peelingi Tarifleri

 

 

Mucize tarife kavuşmak için; 1 adet limon suyu, 2 kaşık esmer şeker ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırılır. Ayaklar yıkanıp kurulandıktan sonra hazırlanan karışım masaj yapılarak ayaklara uygulanır. 5 dakika bekledikten sonra ayaklar soğuğa yakın suyla yıkanır. Bu yöntem iki haftada bir uygulanabilmektedir.

Bir başka yöntem de; 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı esmer şeker ile karıştırılarak üzerine yarım limon suyu eklenir. Karışım masaj yoluyla ayaklara uygulanır ve 5 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile ayaklar yıkanır. İşlem bitince de ayaklara nemlendirici sürülerek yumuşacık olması sağlanır.

Farklı bir tarifte; yarım yeşil limon blenderdan geçirilerek, 2 yemek kaşığı toz şeker, 15 adet doğranmış nane yaprağı ve 1 yemek kaşığı badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım masaj yapılarak ayaklara güzelce sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra ise ayaklar yıkanır.

Ayakların pamuk gibi olması isteniyorsa, yatmadan önce ayaklara yoğun bir krem sürülür ve yün çorap giydikten sonra uyunur. Sabah kalkıldığında ayakların pamuk gibi olduğu görülecektir.

Duştan çıkmadan önce ayaklara soğuk su tutmak vücuda enerji verecektir.

Yazın deniz tatiline çıkıldığında dalgaların plaja vurduğu yerde çıplak ayakla yürümek daha faydalıdır. Plajdaki ince kum parçaları ayaklarda peeling etkisi yaratacaktır.

Gün içerisinde mutlaka rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yıkanan ayaklara yatmadan önce mutlaka nemlendirici sürülmeli ancak parmak aralarına sürmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü o bölge nemli kaldığında mantar oluşumu gözlenebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Miniere Hastalığı İçin Betaserc 24 Mg Tablet

El Peelingi Nasıl Yapılır?

El Peelingi Nasıl Yapılır?