in

Çatlamış Topuklara Bitkisel Çözümler

Çatlamış Topuklara Bitkisel Çözümler
Çatlamış Topuklara Bitkisel Çözümler

Hemen hemen her kadının korkulu rüyası olan çatlak topuklar hem sağlığı hem de sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Topuktaki çatlaklık hem estetik kaygılara hem de ilerde çözümü olamayan sağlık problemlerine yol açar. Sizler için derlediğimiz bakım ve topuk temizleme yöntemleriniz hayat kurtarıcı olacaktır.

topuk-bakiminda-bitkisel-yontemler.jpg

1- Limon suyu

Gün içerisinde fazla güneşe maruz kalan ayaklar topuğun zedelenmesine neden olur. Bunu önlemek için bir leğene bir limonun suyunu sıkın ve ayağınızı 20-30 dakika suda bekletin. Suyun asidik özelliği cildinizin yumuşamasına yardımcı olacaktır.

2- Gül suyu

İçerdiği A, B3, C, D ve E vitaminleri, antioksidan, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde cildi yumuşatır. Daha kısa zamanda sonuç almak için bir miktar gliserinle karıştırıp topuğunuzu ovalayın ve yıkayın.

topuk-bakiminda-gul-suyu.jpg

3- Parafin

En etkili topuk temizleme yöntemlerinden biri olan parafin maddesi, temizlemenin yanı sıra topuktaki ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Bunun için eritilmiş parafin mumuna Hindistan cevizi yağı ekleyin ve topuğunuza uygulayın. Birkaç dakika sonra oluşan tabakayı soyun.

4- Bitkisel yağlar

Topuklar cildimizde neme en çok ihtiyaç duyan bölgelerimizden biridir. Eczanelerde ve aktarlarda kolaylık bulabileceğiniz doğal zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı ya da susam yağını yatmadan önce topuklarınıza masaj yaparak sürün. Sürme işleminden sonra çorapla birlikte uyuyun. Sabah kalktığınızda topuklarınızın büyük ölçüde yumuşadığını göreceksiniz.

topuk-bakiminda-bitkisel-yaglar.jpg

5- Muz püresi

Püre haline getirdiğiniz bir adet muzu ayaklarınızda 20-30 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı 5 dakika boyunca soğuk suya tutun. Haftada 3-4 kez tekrar edeceğiniz bu yöntemle topuklardaki çatlaklıklar ortadan kalkacaktır.

6- Karbonatlı su

Bir tatlı kaşığı karbonatı bir leğen suya ekleyin ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletin ve bir havluyla kuruladıktan sonra çorap giyin. Bir hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarladığınızda topuklardaki çatlaklık ve lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

7- Bal

Diğer topuk temizleme yöntemleri gibi, balı da bir suya ekleyip ayağınızı beklettiğinizde bal anti bakteriyel özelliği sayesinde cildi derinlemesine temizler ve nem dengesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Apranax Plus Tablet İle Ağrılara Son

Ateş Düşürücü Dexpass Film Tablet