in

Ayak tırnakları neden sararır?

Ayak tırnakları neden sararır?
Ayak tırnakları neden sararır?

Tırnaklarımız, vücudumuzun genel sağlığı hakkında bizlere işaret veren uzuvlardır. Tırnağımızın rengi, yapısı ve dokusu düz ve sararmasız olmalıdır. Aksi durumlar çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Bu nedenle; hem tırnaklarımızın estetik olmayan görüntüsünden kurtulmak hem de olumsuz sağlık problemleriyle karşılaşmamak için temkinli olmamız, sorunun kaynağını tespit ederek müdahale etmeliyiz.

tirnak-sararmasi.jpg

Ayak tırnakları ile alakalı olarak en sık karşılaşılan problem, tırnakların sararmasıdır. Estetik olarak da hoş olmayan bu görüntü aynı zamanda tırnak mantarının da habercisidir ve eğer erken müdahale edilmezse daha sonra kalıcı ve kötü bir görüntü oluşturarak, rahatsız edici ağrı ve acılara sebebiyet verebilir.

Tırnak Sararması

Temel olarak tırnak sararması neyin belirtisi diye sorulursa, kronik sinüzit, bronşiektazi, kanser ve çeşitli bağışıklık sistemi bozuklukları listenin ilk sırasında yer alabilir. Bunlar yaygın olmayan ve oldukça şiddetli problemler olduklarından, ciddi sararmalar ve kalınlaşmalarda doktor kontrolü ile tespit edilebilirler. Tırnak mantarı oluşumu da sararmanın bizlere sağladığı belirtilerdendir.

Dengemizi sağlayan ayak baş parmak tırnak sararması dikkat edilmesi gereken bir deformasyondur. Bilindiği üzere; tırnaklar, tırnak altındaki hücre üretiminin devamlılığı ile uzarlar. Yenilenen hücreler, ölü hücreleri dışarı iterler ve bu şekilde tırnak oluşur. Tırnağın rengindeki sararma ile eğer mantar oluşacak olursa, dengemizi sağlayan baş parmağımızda şiddetli ağrı, acı ve enfeksiyon meydana gelebilir.

ayak-tirnak-sararmasi.jpg

Bu durum ile karşılaşan kişiler ayak tırnak sararması için çözüm arıyorlarsa, başvurabilecekleri ilk doğal yardımı limon sağlayacaktır. Limon, içeriğindeki asit miktarı nedeniyle ağartıcı etkiye sahiptir. Limonu yarım keserek, parmağımızı içine batırmak suretiyle ovaladığımızda ve bu işlemi iki günde bir uyguladığımızda, renk bozukluğunda düzelmenin gerçekleştiğini görebiliriz.

Hidrojen peroksit de bu konuda yardımcımız olabilir. Ağartıcı etkisi olan hidrojen peroksitten 4 yemek kaşığını, yarım fincan suya ekleyerek hazırladığımız suyu diş fırçası ile ayak tırnaklarımıza uyguladığımız zaman sararmanın önüne geçebiliriz.

tirnak-sararma.png

Diş macunu uygulaması da sararmalara karşı uygulanan yöntemlerdendir. Kalın bir diş macunu yardımı ile beyaz diş macununu tırnaklara uygulayın. Uygulamayı dikkatlice fırçalama yaparak gerçekleştirin ve fazla beklemeden tırnaklarınızı durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

ENFEKSİYONLARA KARŞI; MENONEM

Uyku sorunu çekenler İçin Misol