in

ENFEKSİYONLARA KARŞI; MENONEM

ENFEKSİYONLARA KARŞI; MENONEM

Meronem nedir? Meronem ne için kullanılmaktadır?

Meronem, enfeksiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Akciğerlerde oluşan enfeksiyonları, doğumdan önce ya da doğumdan sonra da olmak üzere kadınların üreme sistemlerinde meydana gelen enfeksiyonların, kan içerisinde oluşmuş enfeksiyonların, akciğer enfeksiyonlarında, böbrek nerede ve buna bağlı idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar da, beyin hücreleri içerisinde meydana gelen enfeksiyon durumlarında, deri üzerinde oluşan enfeksiyon ve vücudun her tarafında görülebilen enfeksiyon bakterilerini öldürme yetkisine sahip bir ilaç olur doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir.

 

 

Enfeksiyon dışında, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemleri düşük olan kişilerin karşılaştığım bazı hastalıklara karşılık olarak da kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Meronem ilaç beyaz renkli ve de toz şeklinde olup flakon halinde satışı yapılmaktadır. Her Kutunun içerisinde bir gram meropenem bulunmak üzere flakonlar yer almaktadır. Karbapenem antibiyotikleri adındaki bir ilaç sınıfında bulunan meropenem Etkin maddesi ne kendi bünyesinde bulunduran bir ilaçtır meronem. Vücut içerisinde çok güçlü enfeksiyonlara neden yaratabilecek pek çok bakteri yer öldürebilecek güçte bir ilaçtır.

Meronem Nasıl Kullanılmaktadır?

Meronem ilaç için en uygun olan doz miktarı her kişiye göre farklılık gösterebilir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, ağırlığı ve ağrının şiddeti uygulanacak olan doz miktarını değiştirebilir. Her bir hasta için uygun olan doz miktarı doktorunuzun size önermiş olacağı doz miktarı olacaktır.

Yetişkinler için uygun görülen doz miktarı bir gün içerisinde 8 saatte bir olmak üzere 500 miligram ile bir gram arasında değişebilir. Yetişkinlerde hastalığa göre doz miktarı farklılık gösterebilir. Akciğer enfeksiyonları ve de menenjit gibi şikayetleri olan hastalara önerilen Gün içerisindeki 8 saatte bir olmak üzere uygulanan doz miktarı 2 gram olmaktadır.

Ilaç çocuklarda 3 aylıktan büyük olan bebeklerde uygulanmaktadır. Bebeklerin ve çocukların kullanacağı doz miktarı hastanın yaşına ve ağırlığına bağlı olmaktadır. Çocuklar için normal olan doz miktarı gün içerisinde 8 saatte bir olmak üzere çocuğun vücut ağırlığının her bir kilosu için 10 ile 20 miligram meronem olarak ayarlanmaktadır. Çocuklarda da akciğer enfeksiyonu ve menenjit gibi rahatsızlıklar için ilaç uygulanacaksa uygun olan Boz miktarı Her bir kilogram için 40 miligram meronem ilaç olmaktadır.

İlacın uygulama metodu enjeksiyon yolu ile olmaktadır. Bu önce doktor ya da hemşire tarafından yapılması gerekir. Toz halindeki meronem doktor tarafından yeterli seyreltici ile çözülmektedir. İlaç çözüldükten sonra bekletilmez derhal uygulanması gereklidir. Fakat gerekli durumlarda Doktor ya da eczacınızın yönlendirmesi ile ilacı seyreltik hazırlan iseniz bir süre kadar buzdolabında ilacı muhafaza edebilirsiniz. İlacı saklarken dondurucu değil buzdolabına koymaya dikkat ediniz ilacı dondurmayınız. Meronem ilacı başka ilaçlar ile birbirine karıştırmayınız. İlacı hazırlarken de sadece uygun seyreltici kullanmanız gerekmektedir diğer ilaçlardan ekleme yaparak seyreltilme yapılmamaktadır.

Meronemin uygulama zamanına doktorunuzun karar vermesi en doğrusu olacaktır ilaç damar içine uygulanır. Meronem damar içine uygulanırken 5 dakikaya da 15 ile 30 dakika arasında da uygulaması yapılabilir.

Tedavi sürecinde enjeksiyon durumu her gün düzenli saatlerde olmalıdır.

Üç aylıktan daha küçük olan bebeklerin ilaç kullanımı doğru değildir. Çocuklar için uygun olan kullanım şekli neden Doktorunuz belirleyecektir yaşlılar için de uygun olan kullanım ve doz miktarı doktorun hastaya uygun gördüğü şekilde olacaktır.

Karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişiler için özel bir kullanım durumu bulunmamaktadır. Böbrek yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin az dozda ilaç almaları gerekmektedir.

Tedavi sırasında uygulanan yeterli gelmiyor ya da normalden fazla geliyor ise bu durumu doktorunuza bildiriniz. Eğer meronem ilacı kullanmanız gereken zaman süresinde unutmuşsunuz bir sonraki kullanım zamanında dengelemek için çift doz kullanmayınız. Tedavinin ne zaman sonlanacağını ve ilacı ne zaman bırakacağınızı doktorunuz karar vermelidir. Kendi kararınız ile ilacı kesmenin doğru olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

El Peelingi Nasıl Yapılır?

El Peelingi Nasıl Yapılır?

Ayak tırnakları neden sararır?

Ayak tırnakları neden sararır?