in

Ayak Şişmelerine İyi Gelen Yöntemler

 

Ayak Şişmelerine İyi Gelen Yöntemler

Ayak şişmeleri, ayağın fiziki yapısının değişerek normalden daha büyük boyutlara ulaşmasıdır. Özellikle gebelik esnasında çok sık karşılaşılan bir problemdir. Bunun dışında kullanılan birçok ilacın sıvı toplama ve ayakta şişmeye neden olan yan etkileri mevcuttur.Ayak ve bilek kısmında meydana gelen yaralanmalar; kalp ,karaciğer  ve böbrek hastalıkları,kan damarlarının  tıkanması ile de ayakta şişlikler  meydana gelebilmektedir.

Ayakların şişmesi sonucunda ise; parmakların hareket kabiliyeti azalarak,zorlaşır.Zehirlenme yaşanmışsa derinin bir kısmı siyah renge dönüşür.Mantar ve enfeksiyondan kaynaklı bir şişlikte ise deri ,koyu sarı renk halini alır.

 

 

Ayak Şişliğinde Tedavi Yöntemleri

Ayak şişliğinde; doktorların belirlediği tedavi yöntemlerinin yanında daha doğal ve sağlıklı görülen bitkisel tedavi yöntemlerini de unutmamak gerekir.

Öncelikle ayaklara uygulanacak olan ılık su ile yapılması gereken masaj, tüm sağlık uzmanları tarafından önerilen oldukça faydalı bir çözümdür. Ancak oluşan şişlik enfeksiyon nedeniyle gerçekleşmişse maksimum bir hijyen ortamının sağlanması zorunludur.

Masajın yanı sıra basit egzersizler yapılırsa, hem sorunun kalıcı olması engellenir hem de ayağın eski hareket kabiliyetine dönmesi sağlanmış olabilir. Maydanoz tüketimi ise; enfeksiyon kaynaklı şişliklerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Etkili bir idrar söktürücü olan  maydanozun,aynı zamanda kuvvetli bir vitamin ve mineral deposu olduğu  iyi bilinmelidir.

Karahindiba; özellikle beyaz tüyleriyle rahatsız edici olarak gözükse de maydanoz gibi iyi bir idrar söktürücü olarak bilinir. Karahindiba, ayakta su toplanmasını engelleyerek, şişmenin azalmasını sağlayabilmektedir. Aynı şekilde karahindiba çayı da şişliğin azalmasına yardımcı olur.

Aşırı tuz tüketiminden kaçınarak, sağlıklı beslenmeye özen göstermek şişlik problemlerini en az seviyeye indirecektir. Tuzun az bir miktarı sağlık açısından oldukça faydalı olmakla birlikte ,her şeyin fazlasında olduğu gibi tuzun da fazlaca tüketimi ,sağlığı olumsuz yönde etkiler.Aşırı tuz,kilo almaya neden olarak,eklem problemleriyle birlikte ayak şişmesini dolaylı yoldan etkileyecektir. Bunun yanında kafeinli ve asitli içecekler de oldukça zararlıdır.

Ayak şişliğine faydalı olan diğer bir şifa ise nanedir. Nane sıcak suda kaynatıldıktan sonra,dayanacak kadar sıcak suda ayaklar yıkanır ve daha sonra soğuk nane suyuyla tekrar yıkanıp arındırıldığında ayaklar ferahlayıp,ödem oluşumu engellenecek ve  bununla birlikte şişliğe de fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Evde Yapılabilecek Sağlıklı Saç Ve Tırnak Bakımı

Yosun Maskesi İle Mucizevi Cilt Yenileme