in

Ayak Neden Kokar ve Tedavisi Nedir

Özellikle bir başkasının ayak kokusunu duyduğumuzda çok rahatsız oluruz ve bu kendi ayaklarımızın kokusu olduğunda da bizi zor anlar yaşatmaktadır. Ayak kokusu nadir görülen bir durum olmadığı içinde her bireyde karşılaşılmakta fakat bazıları için bu durum özellikle şikâyet konusu olmaktadır. Ayak neden kokar diye sorulduğunda bunun ilk cevabını terlemek olarak söylemek en doğru cevap olacaktır.

ayak kokusu

Ayaklarımız vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha çok terleme potansiyeline sahiptir ve 259 binden fazla ter bezi ile buna oldukça müsaittir. Çok terliyor olması kokusunun asıl nedeni değil ter ile birlikte açığa çıkan bakterilerin kokusu bu kötü sonucu vermektedir. Ayak kokusunu önlemek için öncelikle ayaklarınızım terlemesini en aza indirmek gerekmektedir.

Ayakta bulunan bakteriler, parmak aralarına ve çorap içindeki karanlık ortamda hızla üreyerek kokunun asıl kaynağını oluşturmaktadır. Kullandığınız ucuz malzemeli ayakkabılarda bu sorun çok daha sık olarak görülmektedir ve tercihen daha hava alan ve kaliteli malzeme ile üretilmiş olanlarını tercih etmek gerekmektedir. Hala ayak kokusundan şikayet edenler var ise çözüm anti bakteriyel ayak spreyi olacaktır.

Ayak kokusu sosyal yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen bir sorun olarak kimilerimiz için sürekli meydana gelen bir durumdur. Hal böyle olunca ayak kokusuna çözüm bulmak için çeşitli yöntemler araştırırız. Siz takipçilerimiz için bu yazımızda ayak kokusu nasıl geçer sorusuna yanıt arayacağız.

 

Ayak kokusunun nedeni hava almayan ve ısınan ayakların terlemesidir. Terlemek tek başına kokuya neden olmaz ancak ayaklarımızda bulunan bakteriler bu ortamda etkileşim nedeniyle kötü bir kokuya neden olurlar.

Eğer sıralayacağımız faktörlere dikkat ederseniz ayak kokusu sorunuyla kolayca mücadele edebilirsiniz:

  • Çoraplarınızı sık sık değiştirin.
  • Ayağınızı sıkmayan rahat ayakkabılar kullanmayı deneyin.
  • Her gün eğer mümkünse günde iki kere ayaklarınızı yıkayın ve açıkta bekletin.
  • Ilık ve tuzlu su içinde ayaklarınızı yarım saat dinlendirin. Bunu akşam eve geldiğinizde düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Plastik ayakkabıları daha az tercih edin. Hava alan ve ortopedik ayakkabılar giymeye çalışın.
  • Ayaklardaki bakteri oluşumunu ve kokuyu engellemek için piyasada bulabileceğiniz ayak pudralarını çoraplarınızı giymeden önce kullanabilirsiniz.
  • Ayakkabılarda kalan kokular için ayakkabı spreyi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Derya Kıran

Doğum Sonrası Çatlakları Çözümleri

Diş Tartarını Yok Eden Doğal Formüller Nelerdir?